Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2002.3.114 A létszámleépítés valósága nem vitatható, ha a munkáltató a munkavállaló munkaköri feladatai ellátására nem alkalmazott új munkavállalót, hanem a munkakört már addig is alkalmazott munkavállaló feladatkörébe utalta. Ha a munkáltató a munkavállalók létszámát úgy csökkenti, hogy két munkavállaló munkakörét összevonja, és azt egy munkavállaló látja el, a létszámcsökkentés ténylegesen megvalósul, és ez a rendes felmondás jogszerű indokául szolgál [Mt. 89. § (2) bek.].

A periratokból megállapítható tényállás szerint a felperes 1979. március 23-tól állt munkaviszonyban az alperessel, legutóbb munkaügyi előadóként dolgozott. Az alperes 1999. január 4-én rendes felmondással létszámcsökkentésre hivatkozással megszüntette a felperes munkaviszonyát.

A felperes keresetében a rendes felmondás jogellenességének megállapítását kérte a jogszabályban előírt anyagi következmények alkalmazásával. Az alperes a kereset elutasítását kérte.

A munkaügyi bíróság az ítéletével elutasította a felperes keresetét. Tényként állapította meg, hogy a Vállalkozási Irodánál kizárólag a felperest foglalkoztatták munkaügyi előadóként. A felperes által ellátott feladatokat a Számviteli Osztály ellenőre vette át úgy, hogy emellett a korábbi munkakörének feladatait is ellátta.

Az elsőfokú bíróság szerint a munkáltatónak jogában áll létszámcsökkentést végrehajtani akként, hogy egyes munkaköröket, azok feladatait összevonja. A munkáltató gazdálkodási körébe tartozó döntés, hogy bizonyos feladatokat milyen képzettségű munkavállalóval végeztet el. Az alperes a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozóan betartotta az Mt. 94/A. §-ának előírásait. Az a körülmény, hogy az eredetileg tervezett 11 főből végül rendes felmondással csupán 6 fő munkaviszonyát szüntették meg, nem befolyásolja a felmondási ok valóságát.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az ítéletével helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét. A másodfokú ítélet szerint a munkaügyi bíróság a tényállást megfelelően állapította meg, és helytálló az arra alapított érdemi döntése is. Az alperestől beszerzett okiratok alapján a tényállást kiegészítette azzal, hogy az alperes a csoportos létszámcsökkentést megkonzultálta az üzemi tanáccsal és a szakszervezettel, majd a felmondások kiadását megelőzően több mint 30 nappal tájékoztatta az illetékes munkaügyi központot is. Ezt követően a felperes munkaviszonyát 1999. január 4-én 120 nap felmondási idővel, a munkavégzés alóli mentesítéssel és 5 havi átalagkeresetnek megfelelő végkielégítés folyósításával rendes felmondással megszüntette. A felmondás szerint a döntést a folyamatban lévő létszámcsökkentés indokolta. Rámutatott arra, hogy nem szükséges a felmondási ok részletes leírása, elegendő annak összefoglaló megjelölése, amely a perbeli esetben megtörtént. A felperes munkaügyi feladatai nem szűntek meg, ezt a tevékenységet azonban más beosztáshoz csoportosították, és azokat a korábbi számviteli ellenőr munkaköri leírásában is rögzítették. A felperes munkakörében más személyt nem alkalmaztak.

A jogerős ítélet ellen benyújtott felülvizsgálati kérelmében a felperes az ítélet hatályon kívül helyezését, az elsőfokú ítélet megváltoztatását és a keresetének megfelelő döntés hozatalát, valamint perköltségének megtérítését kérte. Álláspontja szerint a jogerős ítélet és az általa helybenhagyott elsőfokú ítélet törvénysértő, ugyanis a felmondás nem felel meg a világos indokolás követelményének, tartalmatlan, közhelyszerű. A felmondás tényleges indoka a csoportos létszámcsökkentéssel ellentétben átszervezés lehetett, az alperes azonban a felmondásban nem ezt közölte. A bíróság nem vizsgálta, hogy ez a feltételezett felmondási ok megfelelően megvalósult-e. Álláspontja szerint vizsgálnia kellett volna, hogy miért nincs szükség a felperes munkájára.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!