Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2021.12.349 Nem sért jogszabályt az elsőfokú ingatlanügyi hatóság amikor az okirattárában fellelhető szerződést az ingatlan-nyilvántartási bejegyzési kérelem elbírálásakor felhasználja [2017. évi I. törvény (Kp.) 8. § (1), (3), (4) bekezdés, 88. § (1) bekezdés c) pont, 1997. évi CXLI. törvény (Inytv.) 26. § (6) bekezdés, 29. §, 39. § (3), (4) bekezdés, 51. § (1) bekezdés, 1959. évi IV. törvény (régi Ptk.) 375. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes tulajdonát képezték a budapesti 1/A/l., 1/A/22. és 0/A/1. helyrajzi számú ingatlanok.

[2] Az I. rendű alperesi érdekelt jogelődje (a továbbiakban: I. rendű érdekelt) a felperessel a fenti ingatlanok közül az első kettőre 2006. április 21-én, míg a harmadikra 2006. január 26-án külön-külön szerződésekben opciós megállapodást kötött, amelyek alapján a vételi jog az ingatlanok tulajdoni lapjára bejegyzésre került. Az opciós megállapodások tartalmazták, hogy a vételi jog gyakorlására az I. rendű érdekelt a felperes hozzájárulása nélkül is jogosult maga helyett más gazdálkodó szervezetet, vagy ha jogszabály lehetővé teszi más harmadik személyt állítani.

[3] A 2009. november 25-én kelt megállapodásokban az I. rendű érdekelt a II. rendű alperesi érdekeltet (a továbbiakban: II. rendű érdekelt) a perbeli ingatlanok tekintetében a vételi jog gyakorlására kijelölte. A szerződő felek az okiratokban meghatalmazták dr. U. K. ügyvédet, hogy a vételi jog esetleges gyakorlása esetén eljárjon a tulajdonjog ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzése érdekében és képviselje őket.

[4] 2009. november 25-én születtek a II. rendű érdekelt azon nyilatkozatai, amelyekben rögzítést nyert, hogy a vételi jogot gyakorolni kívánja. Dr. U. K. ügyvéd 2009. november 26-án az elsőfokú ingatlanügyi hatósághoz a vételi jog gyakorlására és a vételi jog gyakorlásának kijelölésére vonatkozó iratok csatolásával a tulajdonjog bejegyzése és vételi jog törlése iránti kérelmet nyújtott be a perbeli ingatlanokra vonatkozóan.

[5] 2009. december 14-én a II. rendű érdekelt becsatolta az elsőfokú hatóság felé a vételi jog gyakorlásáról szóló nyilatkozatoknak a felperes részére történő kézbesítését igazoló tértivevények másolatát és azok közjegyzővel hitelesített példányát. A tértivevények szerint a küldemények "nem kereste" jelzéssel érkeztek vissza a feladóhoz.

[6] Az elsőfokú ingatlanügyi hatóság a 2009. december 17-én hozott egyszerűsített határozatával mindhárom érintett ingatlanra bejegyezte a II. rendű érdekelt tulajdonjogát. A felperes fellebbezést terjesztett elő az elsőfokú határozattal szemben, majd a 2010. március 9-én benyújtott beadványában igazolta, hogy a Fővárosi Bíróság előtt pert indított a vételi jog gyakorlásának érvénytelensége megállapítása és az eredeti állapot helyreállítása iránt.

[7] Az alperesi jogelőd (a továbbiakban: alperes) a 2010. március 22-én hozott végzésével a fellebbezési eljárást felfüggesztette a polgári per jogerős befejezéséig.

[8] A Fővárosi Törvényszék a 7.G.41.044/2011/447. számú ítéletében az alperes számadási kötelezettségét megállapította, ugyanakkor ezt meghaladóan a felperesek keresetét elutasította, a marasztalásra irányuló keresetek vonatkozásában a pert megszüntette. Egyebek mellett megállapította, hogy többek között jelen per II. rendű érdekeltje kijelöléssel megszerezte az opciós jog gyakorlásának jogát.

[9] A Fővárosi Ítélőtábla a 3.Pf.20.703/2019/10/II. számú ítéletében az elsőfokú bíróság ítélete nem fellebbezett részét nem érintette, a fellebbezett rendelkezéseket részben megváltoztatta oly módon, hogy mellőzte meghatározott alperesek számadási kötelezettségének megállapítását és döntött a perköltségről.

[10] A Kúria a 2020. május 21-én hozott Pfv.V.20.352/2020/12. számú ítéletében a jogerős ítélet felülvizsgálattal nem támadott részét nem érintette, a felülvizsgálattal támadott részében több kereseti kérelem vonatkozásában a jogerős ítéletet az elsőfokú ítéletre is kiterjedően hatályon kívül helyezte és a pert e körben megszüntette. Egyebekben a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta. Az indokolásban többek között kiemelte, hogy a felülvizsgálati eljárásban is irányadó tényállás szerint a polgári per I. rendű alperese a 2009. november 25-i, az engedményezésről és a vételi jog gyakorlására kijelölésekről szóló levelében a vételi joggal biztosított kölcsönszerződéseket, azok keltezési dátumai és szerződésszámai feltüntetésével egyértelműen megjelölte. A vételi jog gyakorlására kijelölés a felperesek által nyilvánvalóan ismert opciós szerződéseken alapult, amelyek az opciós vételárakat valamennyi ingatlan tekintetében összegszerűen tartalmazták.

[11] Az alperes a 2020. június 22-én kelt 500.149/4/2020. iktatószámú határozatában egyrészt az elsőfokú egyszerűsített határozatot helybenhagyta, másrészt megállapította, hogy jelen végzés meghozatalával a felfüggesztést elrendelő végzés hatályát veszíti. Harmadrészt elrendelte azt, hogy a perbeli ingatlanok tulajdoni lapjáról az eljárás felfüggesztésének ténye és a fellebbezés ténye törlésre kerüljön.

[12] Az indokolás szerint az ingatlan-nyilvántartási eljárásban nem vizsgálható, hogy az opciós jog gyakorlására történő kijelölésről a vételi jog jogosultja értesítette-e annak kötelezettjét, avagy sem. Az irányadó polgári anyagi jogi jogszabály rendelkezései a kijelölést lehetővé tették, a kijelölés megtörténtét a földhivatali eljárásban okirattal igazolták. Amennyiben a vételi jog kötelezettje sérelmezi a kijelölést vagy az ebből eredő joggyakorlást, úgy bíróságtól kérheti a bejegyzés törlését és az eredeti állapot helyreállítását. A bejegyzési engedélyt a vételi jogot alapító megállapodások mindhárom esetben tartalmazták. A bejegyzési engedély "kiterjesztése" a kijelölt új jogosultra lehetséges. Az irányadó bírói gyakorlat szerint a földhivatali eljárásban a vételi jog gyakorlása esetén az egyoldalú nyilatkozat megtétele igazoltnak tekinthető, ha a szabályosan címzett iratot a postai szolgáltató "nem kereste" jelzéssel küldi vissza a feladónak.

A kereseti kérelem

[13] A felperes eljárási és anyagi jogi jogsérelmekre való hivatkozással nyújtott be keresetet az alperes határozatával szemben.

Az elsőfokú ítélet

[14] A Fővárosi Törvényszék jogerős ítéletében a keresetet elutasította. Elsődlegesen rögzítette, hogy az alperesi határozat jogszerűségét a bejegyzés iránti kérelem benyújtásának időpontjában, vagyis 2009. november 26-án hatályos jogszabályi rendelkezések szerint kell megítélni.

[15] Az elsőfokú hatóság a határozatokat egyszerűsített határozatként hozta meg, amelynek az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (a továbbiakban: Inytv.) 49. § (3) bekezdése szerint nem volt akadálya.

[16] Az iratok között az Inytv. 27/A. §-ának megfelelő értesítés nem volt fellelhető, ezért a bíróság megállapította, hogy az elsőfokú hatóság jogsértően járt el. Ez a jogszabálysértés azonban az ügy érdemére nem hatott ki, mert a bíróság az alperes határozatát vizsgálta felül, másfelől a felperes értesítésének elmaradása nem befolyásolta az elsőfokú döntést.

[17] A törvényszék rögzítette, a felperes részére az egyszerűsített elsőfokú határozat kézbesítése elmaradt, ezzel sérült az Inytv. 52. § (1) bekezdés c) pontja. Ez a jogsértés szintén nem hatott ki az ügy érdemére, mert a felperes a határozatot később megkapta, azok ellen fellebbezést terjesztett elő, jogorvoslati joga így nem sérült.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!