32023R0903[1]

A Bizottság (EU) 2023/903 végrehajtási rendelete (2023. május 2.) az Ukrajnából származó egyes termékekre vonatkozó megelőző intézkedések bevezetéséről

A BIZOTTSÁG (EU) 2023/903 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2023. május 2.)

az Ukrajnából származó egyes termékekre vonatkozó megelőző intézkedések bevezetéséről

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az ideiglenes kereskedelemliberalizációs intézkedésekről szóló, 2022. május 30-i (EU) 2022/870 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 4. cikke (9) bekezdésére,

mivel:

(1) Azt követően, hogy Oroszország 2022. február 24-én provokáció nélkül indokolatlan agressziós háborút indított Ukrajna ellen, az Európai Unió az (EU) 2022/870 rendelettel az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről Ukrajna közötti társulási megállapodás (2) (a továbbiakban: a társulási megállapodás) értelmében az ukrán termékekre alkalmazandó kereskedelmi engedményeket kiegészítő kereskedelemliberalizációs intézkedéseket vezetett be az ukrán gazdaság támogatása érdekében. Az (EU) 2022/870 rendelet 1. cikke rendelkezik többek között a társulási megállapodás I-A. mellékletében megállapított valamennyi vámkontingens felfüggesztéséről. Továbbá úgy rendelkezik, hogy az e kontingensek hatálya alá tartozó termékek Ukrajnából vámmentesen hozhatók be az Unióba.

(2) Oroszország agressziós háborúja súlyosan korlátozta Ukrajnának a fekete-tengeri kikötőihez való hozzáférését, és ezáltal megakadályozta, hogy Ukrajna exportálja termékeit a világ többi részébe, és importálja a szükséges termékeket. A globális élelmezésbiztonságot fenyegető veszélyek elkerülése, valamint az Ukrajna és az Unió közötti összeköttetés kialakításának támogatása érdekében a Bizottság alternatív közlekedési útvonalak (a továbbiakban: EU-Ukrajna szolidaritási folyosók) létrehozását segítette elő a kétoldalú kereskedelem és Ukrajna globális piacokhoz való hozzáférésének lehetővé tétele érdekében (3).

(3) A tagállamok - különösen Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Románia és Bulgária -, valamint Ukrajna, Moldova, más nemzetközi partnerek és a Bizottság közös erőfeszítéseinek eredményeként az EU-Ukrajna szolidaritási folyosók révén újból létrejött az ukrán gazdaság számára létfontosságú összeköttetés Ukrajna és az Unió között, ami a globális élelmiszerválság megelőzését is szolgálja (4).

(4) Bár az elmúlt hónapokban számos területen sikerült javulást elérni, logisztikai szempontból még mindig vannak jelentős szűk keresztmetszetek. Az infrastruktúra továbbra sem elegendő a forgalom ugrásszerű növekedésének kezeléséhez, különösen az Ukrajna és a tagállamok közötti határokon. Még mindig sürgősen szükség van berendezésekre, és a kapacitás szűkös, ami magas logisztikai költségeket eredményez, és ezzel párhuzamosan nagy a kockázata annak, hogy az érintett tagállamokban a raktározási létesítmények gyorsan elérik a teljes kapacitást. Ezért sürgősen javítani kell az összeköttetéseket az árutovábbítás jobb összehangolása, az infrastruktúra javítása és az általános logisztikai költségek csökkentése révén, ezáltal biztosítva, hogy az Ukrajnából származó búza, kukorica, repcemag és napraforgómag szükség szerint még messzebb áramolhasson az Unióba és azon túl is.

(5) A fent ismertetett magas logisztikai költségek és szűk keresztmetszetek következtében nőtt az Ukrajnából az Ukrajnához közeli tagállamokba irányuló import. Ezek az importok telítik a tárolókapacitást és a logisztikai láncokat, különösen Bulgáriában, Magyarországon, Lengyelországban, Romániában és Szlovákiában. E körülmények befolyásolják az említett tagállamokban a helyi termelők gazdasági életképességét. Ennek alapján a Bizottság úgy véli, hogy olyan kivételes körülmények vannak kialakulóban, amelyek károsan érinthetik a helyi uniós termelőket. Tekintettel a helyzet sürgősségére és az ügy kezelésének sürgető szükségességére, jelenleg nem lehetséges az (EU) 2022/870 rendelet szerinti vizsgálat lefolytatása. Az említett körülményekre tekintettel a Bizottság ezért úgy ítéli meg, hogy azonnali cselekvésre van szükség az említett rendelet 4. cikkének (9) bekezdése szerinti megelőző intézkedések formájában.

(6) Az e rendelet hatálybalépése előtt aláírt szerződések végrehajtásának kivételével ezért biztosítani kell, hogy az Ukrajnából származó búzának, kukoricának, repcemagnak és napraforgómagnak - amelyek mindegyike ugyanazon raktározási kapacitásokért versenyez - a 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletben (5) előírtak szerinti szabad forgalomba bocsátására, illetve vámraktározási, vámszabad területi vagy aktív feldolgozási eljárás alá vonására csak a Bulgárián, Magyarországon, Lengyelországon, Románián és Szlovákián kívüli tagállamokban kerüljön sor.

(7) Ez a korlátozás azonban nem érinti az említett áruknak a 952/2013/EU rendelet 226. cikke szerinti árutovábbítási eljárás keretében Bulgárián, Magyarországon, Lengyelországon, Románián vagy Szlovákián belül vagy keresztül egy másik tagállamba vagy az Unió vámterületén kívüli országba vagy területre történő szállítását.

(8) A Bizottság az (EU) 2022/870 rendelet 4. cikke (9) bekezdésének megfelelően tájékoztatta az említett rendelet 5. cikkének (1) bekezdésében említett Vámkódexbizottságot.

(9) A piaci szereplők spekulatív magatartásának megelőzése érdekében e rendeletnek a kihirdetése napján hatályba kell lépnie, és e rendeletet 2023. június 5-ig kell alkalmazni,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az e rendelet hatálybalépése előtt aláírt szerződések végrehajtásának kivételével az Ukrajnából származó, az e rendelet mellékletében felsorolt termékek szabad forgalomba bocsátása, illetve vámraktározási, vámszabad területi vagy aktív feldolgozási eljárás alá vonása csak a Bulgárián, Magyarországon, Lengyelországon, Románián és Szlovákián kívüli tagállamokban engedélyezhető.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba és 2023. június 5-ig alkalmazandó.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2023. május 2-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN

(1) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/870 rendelete (2022. május 30.) az egyrészről az Európai Unió, az Európai Atomenergia-közösség és tagállamaik, másrészről Ukrajna közötti társulási megállapodás értelmében az ukrán termékekre alkalmazandó kereskedelmi engedményeket kiegészítő ideiglenes kereskedelemliberalizációs intézkedésekről (HL L 152., 2022.6.3., 103. o.).

(2) HL L 161., 2014.5.29., 3. o.

(3) COM/2022/217 final. A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának - Cselekvési terv az Ukrajna mezőgazdasági exportjának és az EU-val folytatott kétoldalú kereskedelmének a megkönnyítése érdekében az EU-Ukrajna szolidaritási folyosókra vonatkozóan.

(4) 2022 májusa és 2023 márciusa között Ukrajna az EU-Ukrajna szolidaritási folyosókon keresztül több mint 63 millió tonna árut, köztük 32 millió tonna gabonafélét és olajos magvat exportált, ami több mint 26 milliárd EUR összegű bevételt eredményezett Ukrajnának. A szolidaritási folyosók továbbá lehetővé tették Ukrajna számára, hogy közel 23 millió tonna árut importáljon, ami több mint 48 milliárd EUR összegű bevételt eredményezett az uniós vállalkozások számára.

(5) Az Európai Parlament és a Tanács 952/2013/EU rendelete (2013. október 9.) az Uniós Vámkódex létrehozásáról (HL L 269., 2013.10.10., 1. o.).

MELLÉKLET

Árumegnevezés Vámtarifaszám

Búza

Búza és kétszeres 1001

Kukorica

Kukorica 1005

Repcemag

Olajrepce- vagy repcemag, törve is 1205

Napraforgómag

Napraforgómag, törve is 1206

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32023R0903 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32023R0903&locale=hu A dokumentum konszolidált változatai magyar nyelven nem elérhetőek.

Tartalomjegyzék