A Fővárosi Törvényszék P.22206/2006/12. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [1949. évi XX. törvény (Alkotmány) 2. §, 1952. évi III. törvény (Pp.) 81. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 4. §, 5. §, 75. §, 77. §, 84. §, 85. §] Bíró: Pataki Árpád
FŐVÁROSI BÍRÓSÁG
19.P. 22.206/2006./12.
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !
A Fővárosi Bíróság
a dr. Révész Ilona ügyvéd (1065. Budapest, Madách u. 5. III/1.) által képviselt
felperes neve budapesti (alatti lakós) felperesnek
a dr. Kiss M. Tibor ügyvéd (1053. Budapest, Károlyi Mihály u. 12.) által képviselt
alperes neve(.) alperes ellen
személyiségi jog megsértésemiatt indított perében meghozta a következő
Í T É L E T E T :
A bíróság megállapítja, hogy az alperes azzal, hogy a felperes domain-név regisztrálási szándékának megismerését követően a domain nevet változatlanul magának tartotta fenn, megsértette a felperes névviseléshez fűződő személyiségi jogait.
A bíróság az alperest eltiltja a további jogsértéstől.
A bíróság kötelezi az alperest a jogsértés abbahagyására.
A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 30.000.-Ft, azaz harmincezer forint perköltséget.
Ezt meghaladóan a bíróság a felperes keresetét elutasítja.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül van helye fellebbezésnek, melyet ennél a bíróságnál kell három példányban előterjeszteni.
Fellebbezés esetén a Fővárosi Ítélőtábla előtt a jogi képviselet kötelező.
A fellebbezési határidő lejárta előtt a peres felek kérhetik, hogy a fellebbezést a másodfokú bíróság tárgyaláson kívül bírálja el.
Ha a fellebbezés csak a perköltség nagyságára, vagy viselésére, a teljesítési határidőre, vagy az állam által előlegezett költség viselésére vonatkozik, illetőleg ha a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul, bármelyik fél kérheti, hogy a fellebbezést a másodfokú bíróság tárgyaláson bírálja el.
I N D O K O L Á S
A felperes 2004-ben regisztráltatni kívánta a család nevével megegyező .hu domain nevet. Igényének előterjesztésénél tájékoztatták arról, hogy ezt a domain nevet 2000. március 27. napján már regisztrálták az alperesi gazdasági társaság javára. A domain web-lapja tényleges tartalmat nem hordoz. A felperes ezt követően megkereste az alperesnél kapcsolattartóként megjelölt személyt, és felhívta arra, hogy mondjanak le a névhasználati jogról. A kapcsolattartó személy a névről való lemondás fejében 1.000.000.-Ft-ot igényelt alperes nevében. Az ajánlatot a felperes visszautasította. Ezt követően 2005. január 26-án a felperes immáron jogi képviselője útján hívta fel az alperest arra, hogy a család nevével egyező domain név használatáról mondjanak le, ellenkező esetben a felperes pert helyezett kilátásba.
Az alperes egyidejűleg számos magyar családnévnek megfelelő domaint igényelt a regisztrátortól. Ennek érdemi indokát az alperes a bíróság felé nem közölte. A felperes úgy ítélte meg, hogy az így kialakult helyzet a névviseléshez való jogát megsértette, ezért keresettel fordult a bírósághoz. A Fővárosi Bíróság 19.P. 26.031/2005./3. sorszám alatt bírósági meghagyást bocsátott ki 2006. február 23-án, amelyben megállapította, hogy az alperes azon magatartásával, hogy a ".hu" domain nevet megalapozatlanul igényelte, megsértette a felperes névhasználathoz fűződő személyiségi jogát és a Ptk. 4. §.ában szabályozott együttműködési kötelezettséget, a jóhiszemű eljárás követelményét. A bíróság az alperest eltiltotta a további jogsértéstől, valamint kötelezte arra, hogy a domain névről mondjon le. Lemondását a regisztrátornak és a nyilvántartást végző jelentse be. Az alperes a bírósági meghagyással szemben a törvényes határidőben ellentmondással élt.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!