Kérdése van a Jogkódex használatával kapcsolatban? - Írjon nekünk!

A tippek megjelenítésének kikapcsolása

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)


A jogszabályok elején felsoroljuk a rájuk vonatkozó veszélyhelyzeti rendeleteket (ha vannak).

Magyarországon 2020. november 11. óta jogilag folyamatosan veszélyhelyzet van, aktív és szerteágazó különleges jogrendi jogalkotással.

Formailag öt veszélyhelyzet volt eddig (az első 3 a vírusjárványra, az utóbbi 2 az ukrajnai háborúra vonatkozott), azaz öt rendelettel hirdettek veszélyhelyzetet:


A különleges jogrendi jogalkotás gyakorlati lényege az, hogy törvényben (de bármilyen más jogszabályban is) foglalt normáktól - azok helyett - eltérő normák alkalmazását írhatja elő a Kormány rendeletével. A módosult norma alkalmazása a veszélyhelyzet végéig tart, annak megszűnésével automatikusan hatályát veszti (és akkor "visszaáll" a törvényben foglalt norma, hacsak az Országgyűlés formálisan nem módosítja a vonatkozó törvényt a veszélyhelyzeti normának megfelelő szabállyal).

A jogalkalmazó tehát azzal szembesül, hogy - egyszerű szavakkal - törvénymódosítás nélkül módosítanak törvényeket. A Jogkódexen az ilyen módosítások nyomon követése érdekében a törvényekre vonatkoztatható veszélyhelyzeti normákat belefoglaljuk a törvény elejébe.

Ez leginkább úgy történik, hogy a veszélyhelyzeti szabály egzakt módon megmondja, mi a nem/másként alkalmazandó norma:



De történhet úgy is, hogy a veszélyhelyzeti normából egyenesen nem felismerhető törvénycím vagy jogszabályhely, viszont a normatartalomból megállapítható az érintett törvény. Ilyenkor munkatársaink a szöveg értelme alapján teszik meg a hozzárendelést:




A veszélyhelyzeti normák felsorolása összecsukható és kinyitható a mellettük lévő duplanyíl-ikonnal:

 


Tipp ajánló