34/2012. Adózói kérdésre adott válasz (AVÉ 2012/5.)

Fotókönyv besorolása, adómértéke

[Áfa tv. 82. §, 3. számú melléklet)

A fotókönyv áfa-rendszerbeli megítélésével kapcsolatban felmerült kérdés, hogy a fotókönyv, mint termék könyvnek minősül-e, és alkalmazható-e rá az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (továbbiakban: Áfa tv.) 3. számú mellékletének 15. pontjában meghatározott, a könyvekre alkalmazható kedvezményes, 5%-os adómérték.

A kérdéses fotókönyv egy meglehetősen újfajta, a piacon nemrégiben megjelent termék. Az előállítását lehetővé tévő berendezések és szoftverek elérhetővé váltak, emiatt is merült fel e termék besorolásának kérdése. Egy egyedileg bemutatott fotókönyv előállítása során a vásárlók a saját maguk által készített digitális fotókból szöveggel is ellátható könyvet szerkeszthetnek, a fotókönyvet előállító cég internetes honlapján elérhető program segítségével. A fotókönyv mind külső megjelenésében, mind tartalmát tekintve a könyv általános jellemzőit viseli, annak keményfedeles kötészete, külön megcímzett borítója, és szöveges tartalma is lehet. Az alkalmazott technológia lehetővé teszi, hogy a fotókönyvbe kiválasztott fényképekhez kapcsolódóan (vagy akár a fényképek helyett is) a vevők szövegtartalmat is feltölthessenek. Így a fotókönyv akár képillusztrációkkal ellátott útikönyvként, naplóként, verseskötetként, mesekönyvként stb. is funkcionálhat. A szöveges tartalmak feltöltése természetesen, csak mint lehetőség áll a vevők rendelkezésére, az kizárólag a vevőn múlik, hogy a szöveg és a képek közötti arányt hogyan határozza meg. A vásárló az értékesítő internetes oldalán rendelheti meg a könyvet. Az értékesítő kinyomtatja a könyv belső oldalait és a borító ívet, majd a belső oldalak hajtogatásra kerülnek. Ezt követően a belső íveket előkészítik a ragasztási folyamatra, majd ezt követően a könyvkötőgépen elkészülnek a könyvblokkok. Száradás után a könyvblokkok szükség esetén vágásra, a borítóívek laminálásra kerülnek. Ezt követően készül el a könyv kemény borítója. A könyvblokkot beragasztják a kemény borítóba, és rövid préselés után a könyv elkészült. Az így elkészült könyvet futárszolgálattal juttatják el a vevő részére.

Az ismertetett technológia alapján vélelmezhető, hogy nem csak nyomdai szolgáltatásról van szó, hanem termékértékesítésről, ezért felmerülhet a kedvezményes adómérték alkalmazásának lehetősége, amennyiben a kérdéses fotókönyv az Áfa tv.-ben meghatározott vámtarifa számok alá besorolható.

Az Áfa tv. 82. §-ának (2) bekezdése szerint a 3. számú mellékletben felsorolt termékek, szolgáltatások esetében az adó mértéke az adó alapjának 5 százaléka. Az Áfa tv. 3. számú mellékletének I. rész 15. pontja ide tartozónak említi a könyvet a vtsz. 4091-ből, valamint a vtsz. 4903 szám alá tartozó könyv termékeket. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Szakértői Intézetének szakmai iránymutatása alapján a besorolás elvei a kérdéses fotókönyv tekintetében a következőkben foglalhatók össze.

A Harmonizált Áruleíró és Összehangolt Kódrendszer Magyarázata (továbbiakban: HR Magyarázat) szerint a 49. Árucsoportba tartozik minden nyomtatott termék, amelynek jellegét és felhasználását meghatározza az a tény, hogy nyomtatás útján előállított mintákat, írásjeleket vagy ábrákat tartalmaz. Ezen belül különösen a 4901 vámtarifaszám alá tartozik a Kereskedelmi Vámtarifa 49. Árucsoporthoz tartozó Megjegyzések 4. pontja szerint:

- A műalkotásokról vagy rajzokról készített, ezekre vonatkozó szöveggel nyomtatott reprodukciókból álló gyűjtemények, amelyet számozott oldalakkal oly módon rendeztek, hogy alkalmasak egy vagy több kötetbe való bekötésre,

- Képes mellékletek könyvek kiegészítésére, és

- Bekötésre szánt - teljes művet vagy annak egy részét képező - könyvek vagy brosúrák nyomtatott részeit összefűzve vagy különálló lapokban vagy nyomtatott íveken.

Azonban a szöveg nélkül nyomtatott képek vagy illusztrációk akár ívekben, akár különálló lapokban a 4911 vámtarifaszám alá tartoznak. A HR Magyarázat 4901 vámtarifaszám magyarázata második bekezdés (2) pontja szerint a bekötött képeskönyv a 4903 vámtarifaszám alá tartozó gyermekképeskönyv kivételével e vámtarifaszám alá osztályozandó. A 49. Árucsoporthoz tartozó Megjegyzések 6. pontja szerint a 4903 vámtarifaszám alá tartozó gyermekképeskönyv esetében a képek adják a termék fő jellegét, a szöveg csak kiegészítésül szolgál. Fentiek értelmében minden termék egyedileg értékelendő, de általánosságban elmondható, hogy amennyiben magyarázó szöveggel van kiegészítve a könyv kinézetű fotóalbum (fotókönyv), a 4901 vámtarifaszám jöhet szóba. Amennyiben viszont kizárólag képeket tartalmaz a termék, mint fotóalbum könyv formában, a 4911 vámtarifaszám alá sorolandó.

A besorolást érintően a rendezőelvek fentiek alapján az említett fotókönyvvel összefüggésben a következők:

- Szöveggel kiegészített fotóalbum könyv formában: 4901

- Fotóalbum könyv formában szöveg nélkül: 4911

- Gyermekképeskönyv, szöveges kiegészítéssel: 4903

- Mesekönyv, képekkel illusztrálva, ahol a szöveg adja a termék fő jellegét: 4901

Ezen besorolást orientáló vámtarifaszámok az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 176. § (13) bekezdés a) pontja szerinti állapot rögzítő rendelkezésnek megfelelően a 2002. július hó 31. napján érvényes Kereskedelmi Vámtarifa alapján kerültek megállapításra.

Mindezek alapján az említett fotókönyv abban az esetben tartozhat az Áfa tv. 3. számú mellékletében foglaltak szerint az 5 százalékos adómérték alá, ha a 4901 vámtarifaszám alá sorolható és egyben könyv is, vagy a 4903 vámtarifaszám alá sorolható termék.

[NAV Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály 5227458827, 1021-2/2011. NAV SZI, VPVI 5998-1/2010. NAV Szakértői Intézet]