43/1987. (X. 13.) MT rendelet

az árszabályozásról szóló 38/1984. (XI. 5.) MT rendelet módosításáról

1. §

Az árszabályozásról szóló, a 8/1987. (III. 13.) MT rendelettel módosított 38/1984. (XI. 5.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 3. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha jogszabály ettől eltérően nem rendelkezik, az ár - kivéve az előző bekezdésben foglaltakat - nem haladhatja meg a konvertibilis viszonylatból szokásos kereskedelmi feltételek mellett folyamatosan behozatalra kerülő termék valamennyi jogosan felszámítható árképzési tényezőt magában foglaló forintra átszámított árát. A termék árában érvényesíteni kell a használati érték és az áralkalmazási feltételek* különbségét is."[1]

2. §

Az R. 4-7. §-ai helyébe a következő rendelkezések lépnek, egyidejűleg az R. a következő 7/A. §-sal egészül ki:

"4. § Az ár lehet:

a) általános forgalmi adót nem tartalmazó ár,

b) általános forgalmi adóval növelt ár.

5. § (1) Az általános forgalmi adót nem tartalmazó ár:

a) a termelő saját előállítású termékének értékesítése esetén - a piaci viszonyoktól függően - a termelő költségeire és a nyereségre nyújt fedezetet (termelői ár),

b) vásárolt termékek értékesítése esetén - a piaci viszonyoktól függően - az áru beszerzési költségein felül, ideértve az árképzési tényezőként felszámítható, de a kereskedelmi árrésben figyelembe nem vett egyéb költségeket is, a - forgalmi költségeket és nyereséget magában foglaló - kereskedelmi árrésre nyújt fedezetet (kereskedelmi eladási ár). Az alkalmazott kereskedelmi árrés lehet hatósági irányhaszonkulcs figyelembevételével kialakított árrés is.

(2) Ha a termelő saját előállítású termékét a kereskedelemben szokásos feltételek mellett hozza forgalomba, a termelői áron felül a kereskedelmi tevékenységgel összhangban álló kereskedelmi árrést is érvényesíthet.

6. § Ha a jogszabály fogyasztási adót, vagy fogyasztói árkiegészítést ír elő, illetve a fogyasztói árat érintő más pénzügyi előírást tartalmaz, az 5. § szerinti árat aszerint növelni, illetve csökkenteni kell.

7. § A vevő részére ténylegesen érvényesített ár a 6. § szerint kialakított árat és az általános forgalmi adót együttesen tartalmazza.

7/A. § A fogyasztói ár a lakosság részére értékesített termék 7. § szerinti ára."

3. §

Az R. 11. §-ának számozása 11. § (1) bekezdésre módosul és a § a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Az Országos Anyag- és Árhivatal elnöke az általa meghatározott jogi és magánszemélyek szabad árformába tartozó egyes termékeinek árára legfeljebb egy évre legmagasabb (maximált) hatósági ár alkalmazását írhatja elő, a legmagasabb (maximált) hatósági ár egyidejű megállapítása mellett. Ezt az árat az "Árszabályozás és Termékforgalmazás" című hivatalos lapban közzé kell tenni."

4. §

Az R. 16. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A bejelentést az Országos Anyag- és Árhivatalhoz, valamint az illetékes árhatósághoz kell megtenni. Ha az illetékes árhatóság az árváltoztatáshoz hozzájárul, vagy arra a bejelentés kézhezvételétől számított 20 munkanapon belül nem válaszol, a megváltozott ár alkalmazható. Az illetékes árhatóság köteles előzetesen az Országos Anyag- és Árhivatal egyetértését megszerezni."

5. §

Az R. a 19. § után a következő címmel és 19/A-19/B. §-okkal egészül ki:

"Árkonzultáció

19/A. § (1) Az Országos Anyag- és Árhivatal elnöke - a külön jogszabályban előírt feltételek fennállása esetén - meghatározott, elsősorban a fogyasztói piac szempontjából jelentős termékkörben, vagy szakmában gazdasági tevékenységet folytató jogi személyt árkonzultáción való részvételre kérhet fel. Az Országos Anyag- és Árhivatal elnöke az árkonzultációba bevonja az illetékes árhatóságot.

(2) Az illetékes árhatóság, vagy országos érdekképviseleti szerv az Országos Anyag- és Árhivatal elnökénél árkonzultációt kezdeményezhet.

(3) Az árkonzultáció célja lehet

a) információszerzés a jogi személy követendő árpolitikájáról és annak indokáról, vagy

b) a jogi személy árpolitikájának egyeztetése.

(4) Az árkonzultáción részvevő felek a szükséges dokumentációt egymás rendelkezésére bocsátják.

(5) Ha a felek közötti árpolitikai egyeztetés eredménnyel jár, akkor ezt a felek közötti megállapodásnak kell tekinteni és írásba kell foglalni. A megállapodás módosítását a feltételek változása esetén a felek kezdeményezhetik.

(6) Ha felek közötti árpolitikai egyeztetés nem jár eredménnyel, akkor az Országos Anyag- és Árhivatal elnöke a vitát egyezség létrehozása érdekében Egyeztető Bizottság elé terjeszti. Az Egyeztető Bizottságban a Szakszervezetek Országos Tanácsa, a Fogyasztók Országos Tanácsa, és az illetékes országos érdekképviseleti szerv képviselői vesznek részt. Az Egyeztető Bizottság eljárását a Magyar Gazdasági Kamara szervezi és vezeti.

(7) Az egyezséget írásba kell foglalni. A feltételek változása esetén a felek kezdeményezhetik az egyezség módosítását.

19/B. § Az árkonzultáció részletes szabályait az Országos Anyag- és Árhivatal elnöke állapítja meg."

6. §

Az R. 23. §-ának (3) bekezdése a következőkkel egészül ki:

"Nem vonatkozik ez az élelmiszer-, ital- és dohánygyártási termékekre."

7. §

Ez a rendelet 1988. január hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg az R. 30. §-a és a 8/1987. (III. 13.) MT rendelet hatályát veszti.

Grósz Károly s. k.,

a Minisztertanács elnöke

Lábjegyzetek:

[1] * Megjegyzés: 38/1984. (XI. 5.) MT. sz. rendelet 3. §-ának (1) bekezdése.