Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

BH 2003.2.65 A rendkívüli perorvoslatot elbíráló bíróság ellen nincs helye kártérítési igény érvényesítésének arra hivatkozással, hogy a bíróság a felülvizsgálati eljárásban jogellenesen, az eljárási szabályok megsértésével hozta meg döntését. [1997. évi LXVI. tv 2. §, 7. §, Pp. 1. §, 229. § (1) bek., 270. § (1) bek., 271. § (1)-(2) bek., 275/A. § (2) bek., Ptk. 339. § (1) bek., 349. § (1) és (3) bek.].

A felperes által a V. Kft. és K. G. alperesek ellen személyhez fűződő joga, jó hírneve megsértése miatt a városi bíróság előtt indított perben hozott jogerős ítélettel a bíróság megállapította a felperes személyhez fűződő joga, jó hírneve megsértését. Az alpereseket eltiltotta a további jogsértéstől. Elégtételadásra, továbbá arra kötelezte az I. r. alperest, hogy a felperesnek fizessen meg 500 000 Ft-ot és ennek kamatait.

Az alperesek felülvizsgálati kérelme alapján eljárt Legfelsőbb Bíróság ítéletével a jogerős ítéletnek a felülvizsgálati kérelemmel támadott rendelkezéseit részben hatályon kívül helyezte, az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatta, és a kifogásolt sajtóközlemény két kitétele tekintetében a jogsértés megállapítására és a jogkövetkezmények alkalmazására, továbbá a nem vagyoni kártérítés megfizetésére irányuló keresetet elutasította.

A felperes a jelen perben előterjesztett keresetével bírósági jogkörben okozott kár megtérítése címén 590 000 Ft kára megtérítésére kérte a Legfelsőbb Bíróság alperes kötelezését. Keresetét arra alapította, hogy az alperes a felül- vizsgálati eljárásban jogellenesen, az eljárási szabályok megsértésével hozta meg a döntését.

Az alperes jogalap hiányában a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság - a másodfokú bíróság által helybenhagyott - ítéletével a felperes keresetét elutasította.

A másodfokú bíróság kifejtette, hogy a kártérítési per bírósága a sérelmesnek tartott jogerős ítéletet a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 1997. évi LXVI. törvény (továbbiakban: BSz) 7. §-a alapján nem bírálhatja felül, nem állapíthatja meg annak jogellenességét. Jogellenesség hiányában a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése, 349. §-ának (1) és (3) bekezdése alapján az alperes kártérítési felelőssége nem állapítható meg. Hangsúlyozta, hogy a kártérítési per nem használható fel a jogellenesnek tartott ítélet elleni jogorvoslat céljára a Pp. 271. §-a (1) bekezdésének a további felülvizsgálatot kizáró rendelkezésére tekintettel sem. Ebből következően tévesnek találta az elsőfokú ítéletnek az alperes döntése jogszerűségét taglaló indokait.

A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő elsődlegesen annak hatályon kívül helyezése, az elsőfokú ítélet megváltoztatása útján keresetének helyt adó ítélet hozatala, másodlagosan a másodfokú bíróságnak új eljárásra és új határozat hozatalára utasítása érdekében.

A jogerős ítélet jogszabálysértését BSz 7. §-a, a Ptk. 349. §-ának (1) és (3) bekezdése téves alkalmazásában jelölte meg. Kifejtette, hogy keresetében nem a felülvizsgálati eljárásban hozott ítélet tartalmát, hanem az alperes jogszerűtlen eljárását jelölte meg kártérítési igénye jogalapjaként. Állította, hogy a BSz 7. §-ának rendelkezése nem zárja ki adott esetben a Ptk. 349. §-a (3) bekezdésének az alkalmazását. A felróhatóság megítélése az adott ügyben eljárt bíróság tevékenységének konkrét és objektív vizsgálatát igényelte volna. Ezt a másodfokú bíróság elmulasztotta, mivel nem értékelte, hogy a felülvizsgálati fórumként eljáró alperes a felülmérlegelés tilalmának megszegésével hozta meg a döntését. Eljárása a Pp. 275/A. §-a (2) bekezdésének a rendelkezését is sértette, mivel - a felperes által legalábbis valószínűsített - kártérítési felelősség bizonyítatlanságának észlelése esetén a jogerős ítélet hatályon kívül helyezésének és a bíróság további eljárásra utasításának lett volna helye.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!