Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Balassagyarmati Törvényszék B.169/2008/21. számú határozata hivatali visszaélés bűntette tárgyában. Bírók: Dudásné Rózenberg Aranka, Lente István László, Varga Ágnes

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Nógrád Megyei Bíróság a Balassagyarmaton, 2009. szeptember 11-én tartott előkészítő ülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A Btk. 225. §-ába ütköző hivatali visszaélés bűntette miatt

...

ellen indult büntetőeljárást

megszünteti.

Megállapítja, hogy az eljárás során felmerült bűnügyi költséget az állam viseli.

I n d o k o l á s:

I. ... mint az .... ügyvezetője - a cég képviseletében - 2007. december 30-án hivatali visszaélés "alapos gyanúja" miatt büntetőeljárás megindítását kezdeményezte ...szemben, aki a feljelentés szerint (az ott leírt előzmények után) APEH-végrehajtóként "szándékosan, előre kitervelten" megtévesztette őt, hogy ne juthasson be az adóhatóság egyik osztályvezetőjéhez, ...-hoz, s így ne tudjon előterjeszteni fizetési halasztási kérelmet a kft-t terhelő adótartozás vonatkozásában.

A Salgótarjáni Rendőrkapitányság a nyomozást 2008. január 3-án elrendelte, a kijelölés folytán eljárt Heves Megyei Rendőr-főkapitányság pedig 2008. július 2-án megszüntette, mivel álláspontja szerint nem valósult meg bűncselekmény. A feljelentő panaszát a Nógrád Megyei Főügyészség 2008. július 29-én utasította el, az erről szóló határozat kézbesítése 2008. augusztus 1-én szabályszerűen megtörtént.

2008. szeptember 29-én ... személyes költségmentesség és pártfogó ügyvédi képviselet engedélyezését kérte a Nógrád Megyei Igazságügyi Hivatal Jogi Segítségnyújtó Szolgálatától, amely két nappal később a kérelemnek helyt adott, s határozata még aznap (tehát 2008. október 1-én) jogerőre emelkedett.

* * *

Ilyen előzmények után nyújtotta be pártfogó ügyvédje útján ... pótmagánvádló a 2008. szeptember 26-ra keltezett, de csak 2008. október 2-án postázott vádindítványát, amelynek - helyenként jogi következtetéseket is tartalmazó - tényállása szó szerint a következő:

"..., aki az ...-án végrehajtó /sajnos az egyéb személyes adatait nem állt módomban beszerezni/ 2007. május 2. napján kollégájával...-al együtt felkerestek lakóhelyemen a ... szám alatt, amely egyben az általam vezetett ... kft. székhelye is.

A megkeresés célja a cég adótartozásának rendezése, illetve annak végrehajtása volt. A két megjelent végrehajtóval közöltem, hogy cégünk anyagi helyzetének előidézője ..., aki a társaság vagyonát eltüntette. Közöltem velük, hogy e vonatkozásban ... ellen több eljárás is folyamatban van, ezért a cég adótartozásának megfizetésére haladékot, illetve fizetési halasztást kérek.

A jelen lévő végrehajtók kérésére - és én sajnos bízva az ő tisztességes eljárásukban - a jegyzőkönyvbe az került be, hogy a cég a tartozás kiegyenlítésére átütemezést fog kérni. ...úgy tájékoztatott, hogy az ők az ügyben további lépéseket nem tesznek, hanem másnap forduljak felettes osztályvezetőjükhöz ...-hoz. Ekkor a helyszínről a két végrehajtó felhívta ...-t, majd felém közölték válaszát, mely szerint másnap 8 órakor hívjam fel őt a ... által megadott telefonszámon, mely a jegyzőkönyvre is rá lett vezetve.

Másnap, azaz május 3. napján én fölhívtam ...-t, azonban a telefont ... vette fel, aki közölte velem, hogy magánéleti problémái miatt ... mégsem tud fogadni, de majd ő telefonon fog engem keresni, s akkor ad egy újabb időpontot a megbeszélésre, amikor is a tartozás átütemezését meg fogjuk beszélni.

Engem ezután az APEH részéről sem írásban, sem telefonon senki nem keresett meg, viszont 2007. május 25. napján a Nógrád megyei Bíróság végzésében arról értesített, hogy a cég ellen felszámolási eljárást kezdeményezett az APEH.

Ekkor azonnal felhívtam ...-t, aki közölte, hogy ő az egész ügyről nem tud semmit, ...őt nem tájékoztatta, aki engem ezen mulasztásával teljesen félrevezetett, s ezen tevékenysége folytán került a cég olyan helyzetbe, hogy ellene a felszámolási eljárást megindították. ...szándékos magatartása vezetett ahhoz, hogy a felszámolás megindult, mert ha ő szólt volna ...-nak, akkor a cég helyzetét tisztázni tudtam volna, vagy legalább a tisztázás lehetősége nyitva lett volna számomra.

Ezt követően az APEH Biztonsági Osztályán feljelentést tettem .. .ellen, amely válaszában azt közölte, hogy az ügyet kivizsgálta, és a szükséges intézkedéseket megtette. Azt azonban nem közölték, hogy a kivizsgálás valójában miben állt, illetve, hogy ennek kapcsán milyen konkrét intézkedések történtek. ...szándékos magatartásával, mint nekem, mint pedig a cégnek kárt, illetve hátrányt okozott.

Mindezek után, tettem feljelentést 2007. december 30. napján - amely igen kalandos út után a Heves Megyei Rendőr-főkapitánysághoz került, aki a nyomozást megszüntette, s ezt követően a Nógrád Megyei Főügyészség a panaszomat elutasította. A nyomozás megszüntetésére a rendőrség részéről egyébként úgy került sor, hogy az ügyben érintettek közül csak engem hallgattak ki, sem ..., sem ... meghallgatására nem került sor."

* * *

A beadvány záró részében jelezte a pótmagánvádló, hogy ..., ...és ... kihallgatását tartja szükségesnek - egyéb bizonyítási indítványa nem volt.

II. Minthogy a Be. 230. §-ának (2) bekezdése által támasztott alaki és tartalmi követelményeknek a vádindítvány megfelelt, a bíróság azt 2008. november 17-én elfogadta. Utóbb azonban olyan adatok merültek fel, amelyek kétségessé tették ... vádlói legitimációjának meglétét - és így a vád törvényességét -; emellett nem volt egyértelmű az sem, pontosan mely cselekményről (vagy cselekményekről) kell majd állást foglalni:

A pótmagánvádló ugyanis egyebek mellett megemlítette azt is, hogy 2007. május 2-án nem teljesen az került a foglalási jegyzőkönyvbe, amit ő előadott - hiszen valójában nem átütemezést, hanem fizetési halasztást akart kérni -, de akkor még "sajnos" bízott a végrehajtók "tisztességes eljárásában".

E megjegyzés egyik lehetséges értelme az, hogy már a helyszíni eljárás sem volt tisztességes, tehát a két APEH-alkalmazott már akkor is ártani akart az ....-nek, s ezért készült a valóságtól (részben) eltérő tartalmú jegyzőkönyv.

Tény viszont, hogy ...-t mégsem jelentette fel ..., sőt, a panaszában kifejezetten sérelmezte a rendőrségi határozat indokolásának ezzel ellentétes (iratellenes) kitételét - ez pedig arra utalt, hogy a május 2-án történtek ...vonatkozásában sem képezik a vád tárgyát.

Mindemellett tisztázandónak tartotta még a bíróság, hogy mely tények - és főként milyen bizonyítékok - alapján tekinti a pótmagánvádló szándékos (sőt, célzatos) magatartásnak azt a mulasztást, amelyről a vádindítványban írt; másként fogalmazva: miből vonható le olyan következtetés, hogy ... tudatosan, rosszhiszeműen nem tájékoztatta ...-t, így próbálva meghiúsítani a személyes találkozást.

III. A Be. 272. §-a alapján kitűzött előkészítő ülésen végülis kiderült, hogy a 2007. május 2-i eseményekkel összefüggésben valójában nem történt vádemelés: a sérelmezett "szándékos magatartás" részben a május 3-i telefonbeszélgetés során, részben pedig utána valósult meg, (azáltal, hogy ...nem tájékoztatta a pótmagánvádló hívásáról az osztályvezetőt);

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!