Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2004.3.114 Gyermekelhelyezési jogvitában a gyermekek hosszabb távlatú érdekei nagyobb súllyal értékelendők, mint a kialakult helyzetből adódóan várható, átmeneti és leküzdhető nehézségek [Csjt. 72/A. § (1) bek., Pp. 206. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság az ítéletével a peres felek 1992. december 5-én kötött házasságát felbontotta, a felek házasságából az 1993-ban született P. és az 1994-ben született I. G. utónevű közös kiskorú gyermekeket az alperes apánál helyezte el, megállapította a felperes gyermektartásdíj fizetési kötelezettségét és - egyéb rendelkezések mellett - részletesen szabályozta a felperes anya és a gyermekek közötti kapcsolattartást.

A közös kiskorú gyermekek elhelyezésére irányuló kereseti és viszontkereseti kérelmek mikénti elbírálása során az elsőfokú bíróság arra volt figyelemmel, hogy a gyermekek elhelyezéséhez szükséges objektív feltételek mindkét szülőnél egyaránt adottak, hiszen mindketten munkaviszonnyal és megfelelő jövedelemmel rendelkeznek, és a lakáskörülményeik is egyformán rendezettek, a szubjektív feltételek (személyiség, erkölcsi felfogás, az élethelyzetben tanúsított magatartás) tekintetében pedig közöttük számottevő különbség nincs. A felperes hanyag, gondatlan anyai magatartása a perben nem nyert bizonyítást, az igazságügyi pszichológus szakértő véleménye szerint pedig a felek kölcsönösen elmulasztották ugyan az általában elvárható szülői magatartás tanúsítását, hiszen mindketten beletörődtek abba, hogy az alperesi szülők a gyermekek gondozását és nevelését olyan mértékben magukra vállalják, amely már a szülő-gyermek, de különösen az anya-gyermek kapcsolat meglazulásához vezethet, és ennélfogva a gyermekek fejlődésére nézve - különösen hosszú távon - káros lehet, a közös kiskorú gyermekek egyedüli nevelésére azonban a személyiségét tekintve mindkét szülő egyaránt alkalmas. Erre tekintettel az elsőfokú bíróság a gyermekek elhelyezése körében annak tulajdonított döntő jelentőséget, hogy a gyermekek a jelenlegi környezetükhöz és a velük együtt élő személyekhez - különösen az alperesi nagyszülőkhöz és az alperes apához is - erősebben kötődnek érzelmileg, mint a felperes anyához, a jelenlegi környezetükben megfelelő fejlődnek, a környezetük és az őket körülvevő személyek állandósága biztonságérzetet nyújt a számukra, az abból való kiemelésük pedig szorongást, félelemérzetet kelthet.

A gyermekek alperesnél történő elhelyezése folytán rendelkezett az elsőfokú bíróság a felperes gyermektartásdíj fizetési kötelezettségének megállapításáról, valamint a felperes és a gyermekek közötti kapcsolattartás szabályozásáról.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperes fellebbezéssel élt, annak megváltoztatása és a gyermekek nála történő elhelyezése, a gyermektartásdíjban való marasztalásának és a kapcsolattartási joga szabályozásának a mellőzése, valamint az alperes gyermektartásdíj fizetési kötelezettségének a megállapítása iránt.

Az alperes a fellebbezési ellenkérelmében az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte.

A másodfokú bíróság az ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének megfellebbezett rendelkezéseit megváltoztatta és a felek házasságából született P. és I. G. utónevű gyermekeket a felperes anyánál helyezte el, kötelezte az alperest, hogy a gyermekeket 2001. június 1. napjáig adja ki a felperesnek, 2000. június 1. napjától mellőzte a felperes gyermektartásdíj fizetésére vonatkozó marasztalását, és - egyéb rendelkezések mellett - részletesen szabályozta az alperes és a gyermekek közötti kapcsolattartást.

A döntésének indokolása szerint kiemelt jelentőséget tulajdonított annak, hogy az alperesi szülők kizárólagosságra törekedtek, meghatározó szerepet kívántak játszani a felek, de legfőképp a felek gyermekeinek életében, és a feleket a szülői szerepből kiszorítva magukhoz ragadták unokáik gondozását és nevelését. A felperes gyermekekkel való átmeneti elköltözését a gyermekek "ellopásának" minősítették, kifejezésre juttatva, hogy a gyermekeket sajátjuknak tekintik, és a gyermekek életébeni fontosságukat a felperes nevelésre való alkalmatlanságának hangoztatásával hangsúlyozták, a gyermekek egészségi és pszichés problémáinak okaként pedig a felperest jelölik meg és ezt a gyermekek előtt is hangoztatják. Az alperesi szülők a felperest az önálló főzés lehetőségétől elzárták, elvárták ugyan, hogy segítsen, de bármit tett, azzal elégedetlenek voltak és ezt mások előtt is szóvá tették. Az alperes a maga részéről egyetértett a szüleinek álláspontjával, a magatartásukat eltűrte, sőt támogatta is: amikor a felperes kiharcolta, hogy főzhessen, az általa készített ételt ehetetlennek minősítette és azt nem volt hajlandó megenni, az önálló tetőtéri lakrészbe a felperes többszöri kérése ellenére sem volt hajlandó beköltözni, eltűrte, hogy a szülei - az édesanyja és a felperes közötti vita miatt - a feleségét a közös étkezésből kizárják, a felperes gyermeknevelésre való alkalmatlansága tekintetében pedig az alperes nyilatkozatai szinte szó szerint a szüleiét visszhangozzák. Az életközösség megszakadása óta az alperes változatlanul a szüleivel él, akik a gyermekek gondozásában és nevelésében továbbra is intenzíven részt vesznek, és állásfoglalásaikkal, véleményükkel a gyermekeket az anya ellen hangolják. Ez a nagyszülői befolyás pedig - a pszichológus szakértői vélemény szerint - hosszú távon nem csupán az anya-gyermek közötti kapcsolatot rombolja, hanem a gyermekek későbbi párkapcsolataiban és majdani szülői működésében is valószínűsíthetően zavarokat okozhat.

Téves tehát az elsőfokú bíróságnak az a ténymegállapítása, hogy a hátrányos körülményekre nem csupán az alperes, hanem a felperes is beletörődéssel, passzivitással reagált, hiszen a családja önálló, a nagyszülőktől független életvitelének kialakítását célzó törekvései az alperes és a szülei ellenállásán rendre elbuktak, az pedig nem róható a terhére, hogy amíg csak reményt látott rá, a gyermekeivel és férjével együtt kívánt az alperesi szülőktől függetlenedni.

Tévedett az elsőfokú bíróság akkor is, amikor nem tulajdonított jelentőséget a jövőbeli pozitív vagy negatív változások - szakértő által felvetett - lehetőségének. Az alperesnek a nevelésre valamivel alkalmasabb személyiségjegyei ugyanis a per adatai szerint nem olyan súlyúak, hogy a nagyszülők erőteljes és hátrányos befolyását ellensúlyozni lennének képesek. Az alperesi szülők az ideiglenes intézkedéssel alperesnél elhelyezett gyermekek nevelésében továbbra is intenzíven részt vesznek, és ennek során a gyermekek anya-képét rombolják, az anya- gyermek kapcsolat további lazításán munkálkodnak, amely a szakértői vélemény szerint a gyermekek hosszú távú fejlődését veszélyezteti. Ezt a hosszú távú, a gyermekek egész életét hátrányosan érintő lehetőséget kell tehát összemérni azzal az átmeneti zavarral, amelyet az elköltözés, az iskolaváltás, a jelenleg gondozó személyektől való elszakadás okozhat. Míg az első zavar végleges és meghatározó, addig a másik időleges és leküzdhető. A felperes eddig is a gyermekek érdekeinek messzemenő figyelembevételével járt el, a szülei befogadták és a gyermekek nevelésében támogatni kívánják őt, a gyermekek nevelésére pedig nem vitásan alkalmas, ezért a gyermekek fejlődése az ő gondozásában biztosítottabb.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!