Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1997.7.324 Az emberölés bűntettével bűnhalmazatban a kifosztás bűntettének és - nem lopásnak - minősül az elkövetőnek az a magatartása, ha a tényállásszerű ölési cselekmény megvalósítását nyomban követően a sértett ingóságait eltulajdonítja, függetlenül attól, hogy a dologelvétel időpontjában a sértett halála bekövetkezett-e [Btk. 166. § (2) bek. d) pont, 322. § (1) bek. b) pont, 316. § (2) bek.].

A megyei bíróság a vádlottat különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntette, valamint kifosztás bűntette miatt - halmazati büntetésül - mint többszörös visszaesőt 12 év 6 hónapi fegyházbüntetésre, valamint 10 évre a közügyektől eltiltásra ítélte. A tényállás szerint a többszörösen büntetett előéletű vádlott 1988 augusztusa óta magányosan élt a községben. Megélhetését a faluban végzett alkalmi munkák során kapott keresetből biztosította. Rendszeresen fogyasztott szeszes italt. A vádlott 1989-ben ismerkedett meg az ügy sértettjével. A 47 éves, elvált sértett szintén egyedül élt. A sértett is rendszeresen fogyasztott szeszes italt. Esetenként a sértett az italboltban meghívta a vádlottat egy-egy italra. Ilyen alkalmakkor a vádlott és a sértett egymással elbeszélgetett.

A vádlott 1995. június 11-én a kora délutáni órákban egy ismerősével a kerítést javította, miközben fejenként 1-1 liter bort fogyasztottak el. A vádlott ezenkívül reggel még fél deciliter pálinkát is megivott. A vádlott ezt követően hazament, majd az esti órákban eszébe jutott, hogy a sértettnek egy hangszórót ígért, ezért elhatározta, hogy azt elviszi a tőle kb. 300 méterre lakó sértetthez. Már sötétedett, amikor a vádlott a sértetthez megérkezett, átadta neki a hangszórót. Mivel a vádlott pénzt nem fogadott el a hangszóróért, a sértett 500 forintot adott a vádlottnak azzal, hogy hozzon a pénzen bort. A vádlott 21 óra tájban a helybeli kocsmában vett 2 liter bort. Miután a vádlott a borral visszaérkezett a sértetthez, a teraszon ülve beszélgetni kezdtek egymással. Ennek során a sértett a házba bement, kihozott onnan egy kispuskát és lőszereket, melyeket megmutatott a vádlottnak. A vádlott a kispuskát kézbe fogta, és lőszer nélkül elsütötte, miközben abban a tudatban volt, hogy a kispuska működőképes fegyver. A vádlott a fegyvert a sértettnek visszaadta, aki azt a teraszról nyíló konyhába bevitte. A beszélgetés során a sértett azt az ajánlatot tette a vádlottnak, hogy a fegyvert megkaphatja a vádlott, "amennyiben azt megérdemli". A vádlott először arra gondolt, hogy a sértett dolgoztatni akarja őt a fegyver fejében. A vádlott haza akart indulni, ám a sértett arra invitálta őt, hogy aludjon nála, miközben a sértett a saját nemi szervét simogatta. A vádlott a sértett kijelentését homoszexuális ajánlatnak vélte, ami miatt mérgében ököllel arcul vágta a sértettet. Az ütéstől az erősen ittas sértett hátratántorodott, majd a lakás konyhájában letámasztott fegyvert kézbe fogta, és ujjával olyan mozdulatot tett, mintha a kispuskát betöltené. Ezt követően a sértett a kispuskát a vádlott mellének szegezte, amitől a vádlott megijedt, mivel arra gondolt, hogy a sértett a fegyvert - miközben többször bement a lakásba - megtöltötte, holott a fegyver a valóságban nem volt megtöltve. A fegyver egyébként az akkori állapotában lövés leadására alkalmatlan volt, ugyanis a töltényűrben egy töltény hüvelypalástja beszakadt.

A vádlott a kispuskának ilyen állapotával nem volt tisztában, és arra gondolt, hogy őt a sértett le akarta lőni. A vádlott ekkor a sértett vélt támadását oly módon hárította el, hogy a fegyver csövét bal kézzel elkapta, és elnyomta magától, miközben oldalra fordult. Mindez a lakás konyhájában történt. A konyhai asztalon a vádlott megpillantott egy szódásszifont, amelyet nyomban jobb kézbe fogott, és azzal közepes erővel a sértettet fejbe ütötte. Az ütés a sértettet a bal fülkagyló mögött érte. Ettől az ütéstől az erősen ittas sértett megrogyott, és lassan lefelé csúszott, majd térdre esett. A vádlott ezt követően kivette a sértett kezéből a kispuskát, annak csövét két kézre fogva a fegyvert a válla fölé emelte, és lefelé irányuló, sújtó mozdulatokkal rendkívül durván, kegyetlenül ütlegelni kezdte a sértettet. A vádlott legalább 20 alkalommal ütötte meg a kispuskatussal a sértettet, mely ütések közül 3 ütés kifejezetten nagy erővel a sértett fejét érte. Ezek közül az egyik ütés két különálló benyomatos koponyacsonttörést, és ezzel összefüggésben agyroncsolódást okozott.

A vádlott a sértett bántalmazása után bement a sértett szobájába, ahol további fegyver után kutatott. A vádlott felemelte az ágyneműtartót, és a szekrényben is kutatott, ahol 2 db 5000 forintost talált, melyeket magával vitt. Elvitt továbbá egy diplomatatáskát, benne egy összecsukható esernyővel, valamint egy villanyfúrógépet és egy mérőműszert. A sértett a bántalmazás következtében a sérülések elszenvedése után röviddel - egy-két perccel később - meghalt, nem valószínű, hogy az élete azonnali orvosi segítséggel megmenthető lett volna. A sértett halálának közvetlen oka a koponyát ért bántalmazás miatt az agysérülést követő keringés- és légzésösszeomlás volt. A többszörös állcsonttörés, illetve orrcsonttörés következtében vérbelehelés is történt, melynek közvetlen haláloki összefüggése nem volt. A vádlott másnap reggel a városba utazott, ahol a nap folyamán több helyen italozott, és felkereste a városban lakó testvérét is. Innen az esti órákban távozott, testvérénél hagyva a sértettől elhozott diplomatatáskát és az esernyőt. A vádlottat 1995. június 13-án fogták el, miután a sértettre június 13-án a délutáni órákban szomszédja rátalált.

Az ítélet ellen a vádlott és a védője a téves jogi minősítés miatt, a cselekménynek erős felindulásban elkövetett emberölés bűntettekénti minősítése és enyhítés végett fellebbezett. A legfőbb ügyész az elsőfokú ítélet helybenhagyását indítványozta azzal, hogy a kifosztás bűntette helyett a Btk. 316. §-ának (2) bekezdése szerinti lopás vétségének megállapítására látott alapot; a vádlott 200 000 forintot meg nem haladó értékre követett el lopást.

A Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a megyei bíróság ítéletének a tényállása megalapozott. Az irányadó tényállás alapján a megyei bíróság okszerűen vont következtetést a vádlott bűnösségére és nem tévedett a cselekmény jogi minősítésében sem.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!