Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

EBD 2014.11.G4 A felszámolás alá került, fizetésképtelen adós választottbíróság előtti, felperesként történő igényérvényesítése a felszámolási eljárás céljával, a hitelezők érdekeivel ellentétes, ezért a választottbírósági kikötés annak betarthatatlansága miatt nem alkalmazható [1991. évi XLIX. tv. (a továbbiakban: Cstv.) 1. § (3) bek.; 1994. évi LXXI. tv. (a továbbiakban: Vbt.) 8. § (1) bek.].[1]

[1] A peres felek között 2008. november 1. napján alvállalkozási szerződés jött létre. A szerződésben a felek a köztük "a szerződéssel kapcsolatban, vagy a teljesítése során keletkezett" jogviták tekintetében alávetették magukat a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő Választottbíróság kizárólagos illetékességének.

[2] Az átadás-átvételi eljárást 2009. augusztus 6-án lefolytatták.

[3] A felperes 2010. április 29-én 185 857 649 Ft-ról állított ki számlát, melyben hátralékos alvállalkozói díját 58 142 572 Ft-ban, az elvégzett pótmunkák ellenértékét 127 715 077 Ft-ban szerepeltette. A fizetési határidőt 2010. június 28. napjában jelölte meg.

[4] A megyei bíróság végzésével - 2011. március 24-i kezdőnappal - elrendelte a felperes felszámolását.

[5] A felperes 2011. október 24-én előterjesztett kerese­tében 277 190 963 Ft és járulékai megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Arra hivatkozott, hogy az alvállalkozási szerződés alapján a kivitelezési és az igényelt pótmunkákat elvégezte, azonban ezek 185 857 649 Ft-os ellenértékét az alperes felhívás ellenére nem fizette meg. Ezen túlmenően megilleti az alperes által garanciális javítások költségére visszatartott 91 333 314 Ft is.

[6] Az elsőfokú bíróság végzésével a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül elutasította. Határozatának indokolása szerint a felek között érvényes választottbírósági kikötés jött létre, ezért a kikötött bíróság az eljárás lefolytatására kizárólagosan illetékes. Ezt nem befolyásolja az, hogy a felperes ellen a keresetlevél benyújtását megelőzően felszámolási eljárás indult. Mindezekre tekintettel alkalmazta a Pp. 130. § (1) bekezdés b) pontjában foglaltakat.

[7] A végzéssel szemben, annak hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróság eljárás folytatására, újabb határozat hozatalára utasítása érdekében a felperes terjesztett elő fellebbezést. Érvelése szerint az alvállalkozási szerződésben szereplő választottbírósági kikötés betarthatatlanná vált a felperes ellen indult felszámolási eljárás miatt. Ebben a helyzetben a rendes bíróság előtti peres eljárási illeték többszörösét kitevő választottbírósági eljárási díj megfizetésére nincs lehetősége, és sérelmes lenne számára az egyfokú eljárás is.

[8] A fellebbezés alapos.

[9] A felek nem tették vitássá, hogy köztük a választottbírósági kikötés érvényesen létrejött. A felperes kizárólag arra hivatkozott, hogy a kikötés annak betarthatatlansága miatt nem alkalmazható.

[10] A választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (a továbbiakban: Vbt.) 8. § (1) bekezdése értelmében az a bíróság, amely előtt a választottbírósági szerződés tárgyát képező ügyben keresetet indítottak - kivéve az 54. § szerinti keresetet -, a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül elutasítja, vagy bármelyik fél kérelmére a pert megszünteti, kivéve, ha úgy ítéli meg, hogy a választottbírósági szerződés nem jött létre, érvénytelen, hatálytalan vagy betarthatatlan.

[11] A kikötés betarthatatlanságát az adott tényállás függvényében kell vizsgálni, a hivatkozott körülményeknek azonban mindenképpen olyanoknak kell lenniük, hogy a választottbírósági eljárás - az adott jogi helyzetben - a fél részére olyan súlyos érdeksérelmet jelentsen, amely miatt az az eljárás céljával összeegyeztethetetlen, illetőleg igényérvényesítését jelentősen gátolja.

[12] Az 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 1. § (3) bekezdése a felszámolási eljárás célját abban jelöli meg, hogy a fizetésképtelen adós jogutód nélküli megszüntetése során a hitelezők az e törvényben meghatározott módon kielégítést nyerjenek. Az adós választottbíróság előtti igényérvényesítése e céllal nem összeegyeztethető.

[13] A Vbt. 28. §-a értelmében a választottbírósági eljárásban a Pp. szabályait csak a felek külön kikötése esetén lehet alkalmazni, így a felszámolási eljárásban részt vevő hitelezőknek jogi érdekeltségük esetén sincs lehetőségük arra - a rendes bíróság előtti eljárástól eltérően [Pp. 54. § (1) bekezdés] -, hogy a felszámolási vagyon növelése, behajtása - ezáltal a hitelezők nagyobb arányú kielégítése - érdekében indított választottbírósági eljárásba beavatkozzanak. Ellentétes a hitelezői érdekekkel az is, hogy a választottbírósági eljárás nem nyilvános (Vbt. 29. §), továbbá a választottbíróság által hozott - esetlegesen jogszabálysértő - ítélet ellen fellebbezés előterjesztésének nincs helye (Vbt. 54. §) és az érvénytelenítési perben a jogorvoslat lehetősége is szűkre szabott (Vbt. 55. §). A felszámolás alá került, ekként fizetésképtelen felperes igényérvényesítése során nem hagyható figyelmen kívül az a körülmény sem, hogy a választottbírósági eljárás költsége meghaladja a rendes bírósági eljárásét, és a felperest az ott folyó perben az őt egyébként - az 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 62. § (1) bekezdés i) pontja alapján - megillető illetékfeljegyzési jog kedvezményé­ben sem részesülhet. Mindezek alapvetően gátolják perbeli igényérvényesítését (hasonlóan: Murányi Katalin: Az állami bíróságoknak a választottbíróságok működéséhez kapcsolódó gyakorlata és gondolatok az esetleg szükséges jogszabálymódosításokról című tanulmánya, megjelent a Magyar Jog 2011. évi 4. számában; továbbá Legfelsőbb Bíróság Gfv. XI. 30.448/2008/3. számú határozata).

[14] A kifejtettekre tekintettel az ítélőtábla az elsőfokú bíróság végzését a Pp. 259. §-a folytán alkalmazandó 252. § (2) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, és ugyanezt a bíróságot az eljárás folytatására és újabb határozat hozatalára utasította.

(Szegedi Ítélőtábla Gf. I. 30.014/2012.)

* * *

A határozatok teljes szövegének feltöltése folyamatban van. Megértésüket és türelmüket köszönjük.

Lábjegyzetek:

[1] Az ebben a határozatban foglaltakat a Wolters Kluwer Kft. (korábban CompLex Kiadó Kft.) 2013.2964 számon, külön szerkesztett formában is közölte a Bírósági Döntések Tárában.