Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

GKT 61/1973. szám

[1]A megrendelő a teljesítési határidő lejárta előtt is, megfelelő utólagos határidő kitűzésével, fix lejáratúvá teheti a szállítási szerződést, ha tudomására jut, hogy a szállító a kikötött határidőben nem fog teljesíteni. Az utólagos határidő kitűzése során a megrendelőnek figyelemmel kell lennie az eset összes körülményeire, így a szállító lehetőségeire is.

A Ptk. 300. §-ának (1) bekezdése szerint a megrendelő függetlenül attól, hogy a szállító késedelmét kimentette-e, követelheti a teljesítést, vagy ha ez többé nem áll érdekében, elállhat a szerződéstől. A (2) bekezdés szerint pedig nincs szükség a teljesítéshez fűződő érdek megszűntének bizonyítására sem, ha a szerződést a felek megállapodásánál vagy a szolgáltatás felismerhető rendeltetésénél fogva meghatározott időpontban - és nem máskor - kellett volna teljesíteni, vagy ha a megrendelő az utólagos teljesítésre megfelelő (fix) határidőt szabott és az is eredménytelenül telt el.

A szállítási szerződés általában a felek akaratának kölcsönös és egybehangzó kifejezésével jön létre. Ennek megfelelően a felek - ha jogszabály kivételt nem tesz - a szerződés tartalmát csak közös megegyezéssel módosíthatják [Ptk. 240. § (1) bek.].

A határidős (nem fix határidejű) szerződést tehát a megrendelő egyoldalú nyilatkozattal nem módosíthatja úgy, hogy ezzel a szerződésben kikötött teljesítési határidő fix lejáratú határidővé váljék. Ehhez a felek kifejezett megállapodására volna szükség.

Ha azonban a szállító késedelembe esik, a megrendelő a szerződésszegés következményeit egyoldalúan elnehezíti oly módon, hogy az utólagos teljesítésre megfelelő (reális és fix) határidőt tűz azzal a figyelmeztetéssel, hogy azon túl a teljesítést nem fogadja el [Ptk. 300. §-ának (2) bekezdése]. Nincs akadálya annak, hogy a megrendelő ezt a jogát a szerződésben kikötött teljesítési határidő előtt gyakorolja, ha már ekkor tudomására jut, hogy a szállító a szerződésben kikötött határidőben teljesíteni nem tud. Ebben az esetben sem teheti azonban az eredeti határidőt fix lejáratúvá, hanem a szállító részére az utólagos teljesítésre az eredeti határidőnél későbbi, megfelelő (reális, fix) határidőt kell adnia.

A "megfelelő" határidő azt jelenti, hogy az reális és egyúttal fix lejáratú, vagyis olyan, amelyet a megrendelő azzal a figyelmeztetéssel tűz ki, hogy azon túl a teljesítést nem fogadja el. A "megfelelő" határidőnek "reális" ismertetőjegye tartalmilag azt jelenti, hogy az ilyen határidőt a megrendelő nem önkényesen, tetszése szerint állapíthatja meg, hanem figyelemmel kell lennie az eset összes körülményeire, a konkrét teljesítési érdekre, valamint a szállító lehetőségeire is.

Ha tehát a megrendelőnek jogos oka volt az utólagos teljesítésre fix lejáratú határidőt tűzni, vagyis ha azt érdeke kielégítésének védelmében azért állapította meg, mert a későbbi időpontban teljesítés esetén a szerződés megkötésével elérni kívánt cél már nem valósítható meg, tehát a termék felhasználása, vagy értékesítése lehetetlenné vagy legalábbis egészen bizonytalanná válnék, a késedelemben levő szállító teljesítési lehetősége háttérbe szorul. A megrendelő ugyanis - szintén a szállító teljesítési lehetőségétől függetlenül - a Ptk. 300. §-ának (1) bekezdése szerint érdekmúlás címén akkor is jogosult - az utólagos teljesítésre fix határidő kitűzésének mellőzésével - a szerződéstől elállni, ha a szállító vétlenül esett késedelembe. Kedvezőtlenebb helyzetbe tehát akkor sem kerülhet, ha még egy lehetőséget adott a szállítónak az utólagos teljesítésre.

(A GKT 3/1978. sz. állásfoglalással módosított szöveg.)

Lábjegyzetek:

[1] Az új Ptk. eltérő rendelkezése miatt nem tartotta irányadónak a Polgári Kollégium. Ld. 1/2014. Polgári jogegységi határozat V.1. pontja.