Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

GK 73. szám

[1]I. Ha a szállítási szerződésben a felek abban állapodnak meg, hogy a megrendelő egyes minőségi feltételeket a kikötött későbbi időpontban egyoldalú nyilatkozatával jogosult meghatározni, a szerződés már a felek megállapodásának időpontjában létrejön. A minta elfogadásának az időpontjában jön létre a szerződés, ha abban a felek a minőséget olyan mintával határozták meg, amelyet a szállító elfogadás végett köteles a megrendelőnek bemutatni.

II. Tömegcikk átvétele alkalmával - ha a szállítási szerződésben a megvizsgálás módja nem volt kikötve - a megrendelő a dolog minőségét csak a szokásos és elvárható mértékben - általában szúrópróbaszerűen - köteles megvizsgálni.

III. Minta alapján szállított dolog minőségi hibája miatt a szállító felelőssége akkor is fennáll, ha a megrendelő a mintát előzetesen elfogadta.

IV. A szállító minőségileg hibásan teljesít akkor is, ha a) a dolog csomagolva kerül forgalomba és a csomagoláson használt árujelző megtévesztésre alkalmas, vagy b) egységesített csomagolásban való szállítás esetén súlyhiány áll fenn.

V. A Legfelsőbb Bíróság Gazdasági Kollégiuma a GKT 5/1973. számú, a GKT 6/1973. számú, a GKT 21/1973. számú, a GKT 24/1973. számú, a GKT 75/1973. számú és a GKT 86/1973. számú tanácselnöki értekezleti állásfoglalásait nem tartja fenn.

I. A Ptk. 205. § - ának (1) bekezdése szerint a szerződés a felek akaratának kölcsönös és egybehangzó kifejezésével jön létre. A 205. § (2) bekezdése pedig úgy rendelkezik, hogy a szerződés létrejöttéhez a feleknek a lényeges, valamint bármelyikük által lényegesnek minősített kérdésekben való megállapodása szükséges; nem kell megállapodniuk azonban a feleknek olyan kérdésekben, amelyeket jogszabály rendez. Ilyen lényeges vagy lényegesnek minősített kérdés lehet szállítási szerződés esetén a dolog minősége is.

A szerződési szabadság elvéből következően a szerződés tartalmát a felek szabadon állapíthatják meg [Ptk. 200. § - ának (1) bekezdése]. Ennek megfelelően a szállítási szerződést kötő felek a dolog minőségével kapcsolatban megállapodhatnak úgy is, hogy egyes minőségi feltételeket (szín, minta, íz, technikai kivitel stb.) a megrendelő a kikötött későbbi időpontban egyoldalú nyilatkozatával jogosult meghatározni. Ilyen megállapodás esetén a megrendelő által a kikötött időpontban tett egyoldalú nyilatkozatban foglaltaktól a szállító nem térhet el, azzal kapcsolatban ezért nincs szükség a felek újabb megállapodására. A szállítási szerződés tehát - az egyéb feltételek fennállása esetén - már akkor létrejött, amikor a felek a minőségre vonatkozó egyes feltételek említett módon való meghatározásában megállapodtak.

Más a helyzet, ha a felek a szállítási szerződésben abban állapodtak meg, hogy a szállító későbbi időpontban mintát fog bemutatni a megrendelőnek, aki a minta ismeretében jogosult dönteni annak elfogadásáról. Ilyenkor a felek között a minőségben a szerződés aláírásakor még nincs megállapodás, ennek a hiányában pedig nem jött létre a szerződés sem. A szerződés csak későbbi időpontban, akkor jön létre, amikor a szállító által bemutatott mintát a megrendelő elfogadta.

II. A Ptk. 380. § - ának (1) bekezdése értelmében a felek a szállítási szerződésben a dolog minőségét, a minőség és mennyiség megvizsgálásának módját, a minőségi és a mennyiségi kifogásolás rendjét meghatározhatják szabványra, műszaki feltételre, más előírásra, mindkét fél által ismert szokványra utalással, mintával vagy részletes leírással. A szerződési szabadság elvéből következően tehát a szerződő felek megállapodása irányadó abban a kérdésben is, hogy a minőség megvizsgálása milyen módon történik. Tömegcikk szállítása esetén - ha szabvány, műszaki feltétel vagy más előírás eltérően nem rendelkezik - célszerű, ha a felek a szerződésben szúrópróbás vizsgálatot kötnek ki, mert ezen módon a dolog átvétele során elkerülhetők a felesleges költségek.

Előfordul, hogy a felek a szerződésben nem állapodnak meg a minőség megvizsgálásának módjában. A szerződés - a Ptk. 205. § - ában foglalt rendelkezésekre figyelemmel - ebben az esetben is létrejön, és a megrendelő a minőségi vizsgálatot [Ptk. 383. § - ának (3) bekezdése] a szakmában szokásos módon, illetőleg - ha ez nem állapítható meg a dolog tulajdonságaira figyelemmel a tőle szokásos és elvárható mértékben köteles elvégezni. Ez annyit jelent, hogy a megrendelő a szállított tömegcikkek megvizsgálására vonatkozó kötelezettségét általában akkor is teljesíti, ha azokat csak szúrópróbaszerűen vizsgálja meg.

III. A Ptk. 380. § - ának (1) bekezdése szerint a felek a szállítási szerződésben a dolog minőségét meghatározhatják mintával is. A Ptk. 200. § - ának (1) bekezdéséből következően a szerződő felek abban is megállapodhatnak, hogy a szállító a mintát elfogadás végett köteles a megrendelőnek bemutatni; ebben az esetben a szerződés a minta elfogadásával jön létre.

A Ptk. 305. § - ának (1) bekezdése értelmében olyan szerződés alapján, amelyben a felek kölcsönös szolgáltatásokkal tartoznak, a kötelezett hibásan teljesít, ha a szolgáltatott dolog nem felel meg a teljesítéskor a törvényes vagy a szerződésben meghatározott tulajdonságoknak. Ez a rendelkezés irányadó a szállítási szerződésekre is.

Önmagában az a körülmény, hogy a szállítási szerződésben a felek a dolog minőségét mintával határozták meg, és a mintát a megrendelő elfogadta, nem mentesíti a szállítót a hibás teljesítésén alapuló felelőssége alól. A törvényes tulajdonságoknak - így pl. egyes dolgok esetében a robbanásmentesség követelményének - ugyanis a szolgáltatott dolog akkor is meg kell feleljen, ha ezt a felek a szerződésben nem kötötték ki. Mivel a szerződéseket tartalmuknak megfelelően kell teljesíteni, és a kötelezettnek a teljesítés érdekében úgy kell eljárnia, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható [Ptk. 277. § - ának (1)-(2) bekezdése], a mintának a megrendelő által történt elfogadása a dolog tekintetében nagyobb szakértelemmel rendelkező szállítót nem mentesíti a szerződésben meghatározott tulajdonságokért fennálló kellékszavatossága alól sem [Ptk. 305. § - ának (2) bekezdése].

IV. A Ptk. 382. § - ának (2) bekezdése kimondja, hogy a szállító - a szállítási szerződés alapján - a dolgot eltérő szakmai szokás hiányában csomagolva és mérlegelve adja át. Előfordul, hogy a szállító egyébként szerződésszerűen teljesít ugyan, a csomagoláson használt árujelző (felirat, utasítás stb.) azonban nem felel meg a dolog minőségi tulajdonságainak, és így megtévesztésre alkalmas.

Csomagolva forgalomba hozott dolog esetében a csomagoláson használt árujelző a dolog tartozéka, Inert az árujelző célja a dolog rendeltetésszerű használatának elősegítése. Megtévesztésre alkalmas árujelző használata akadályozhatja - esetleg ki is zárhatja - a dolog rendeltetésszerű használatát. Minőségileg hibás teljesítésnek [Ptk. 305. § - ának (1) bekezdése] kell tekinteni ezért azt is, ha a csomagolva forgalomba kerülő dolog csomagolásán használt árujelző - a dolog tulajdonságaival kapcsolatban - alkalmas a megtévesztésre.

A szállítási szerződések egy részét egységesített (egalizált) csomagolásban teljesítik, mert ezen a módon a dolgok szállítása gyorsabban és gazdaságosabban bonyolítható le. Amennyiben a szállító a dolgokat ilyen csomagolásban adja át, a csomagolással szemben minőségi követelmény, hogy abban a dologból az előre meghatározott mennyiség legyen. Abban az esetben ezért, ha a szállító az egységesített csomagolásban a dologból kisebb mennyiséget ad át, és ennek megfelelően mennyiségi hiány áll fenn, teljesítését hibásnak kell tekinteni [Ptk. 305. § - ának (1) bekezdése] minőségi szempontból is.

Lábjegyzetek:

[1] Az új Ptk. eltérő rendelkezése miatt nem tartotta irányadónak a Polgári Kollégium. Ld. 1/2014. Polgári jogegységi határozat V.1. pontja.