Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Szomora Zsolt - 13/2014. (IV. 18.) AB határozat - Közszereplők becsületjogi becsületvédelme

A rágalmazás és a becsületsértés büntetőtörvényi tényállásainak értelmezése során a büntetőbíróság kötelezettsége, hogy az Alaptörvény IX. cikkében meghatározott véleménynyilvánítás szabadságából fakadó és az EJEB gyakorlatában is konkretizált alapjogi mércéket a konkrét ügyre vetítve mérlegelje.

A közszereplők büntetőjogi becsületvédelmének alkotmányos szempontjait meghatározó alaphatározat kiemelkedő jelentőségű mérföldkőnek tekinthető mind az alkotmánybíráskodás, mind a büntetőbíráskodás történetében, hiszen e határozat a magyar alkotmánybíráskodás kezdetei óta először semmisített meg büntetőítéletet. A határozat a témakörben született első alaphatározat [36/1994. (VI. 24.) AB] absztrakt tételeihez képest már a konkrét ügyre vetítve írta körül a büntetőbíróságok számára azokat a mérlegelési szempontokat, amelyeket a közügyekhez kapcsolódó véleménynyilvánítások esetén a rágalmazás és a becsületsértés büntetőtörvényi tényállásainak alkotmánykonform értelmezéséhez figyelembe kell venni. Így iránymutatást adott a szólás közügykontextusának a vizsgálatához, valamint a tényállítások és az értékítéletek elhatárolásához. Meghatározta továbbá - az Alaptörvény IX. cikk (4) bekezdésére figyelemmel - az emberi méltóságnak a véleménynyilvánítással szemben feltétlen védelmet élvező, sérthetetlen magját.

1. ELŐZMÉNYEK

A közszerepelők büntetőjogi becsületvédelmének kérdését érintő, első alaphatározatnak a 36/1994. (VI. 24.) AB határozatot tekintjük, amely hatóság vagy hivatalos

- 327/328 -

személy megsértése elnevezésű büntetőtörvényi tényállást (1978. évi IV. törvény 232. §) megsemmisítette, és egyúttal alkotmányos értelmezési követelményeket határozott meg a rágalmazás és a becsületsértés törvényi tényállásaihoz, amennyiben azok sértettje közhatalmat gyakorló személy vagy közszereplő politikus. Az említett bűncselekményi tényállás megsemmisítésére azért került sor, mert az a hivatalos személyek vagy a hatóság becsületének csorbítására alkalmas kifejezéseket szigorúbban büntette, mint a magánszemély sértettekkel szembeni defamatorikus nyilatkozatokat. Ezzel szemben a szólásszabadság kiemelt védelmet élvező alapjogára tekintettel a hatóságok és a közszereplő politikusok sérelmére elkövetett rágalmazás vagy becsületsértés megszorító értelmezése indokolt, az alábbi követelmények szerint: "A hatóság vagy hivatalos személy, valamint a közszereplő politikus becsületének csorbítására alkalmas - e minőségére tekintettel tett -, értékítéletet kifejező véleménynyilvánítás alkotmányosan nem büntethető; a becsület csorbítására alkalmas tényállítás, híresztelés, illetve ilyen tényre közvetlenül utaló kifejezés használata pedig csak akkor büntethető, ha a becsület csorbítására alkalmas tényt állító, híresztelő, illetve ilyen tényre közvetlenül utaló személy tudta, hogy a közlése lényegét tekintve valótlan vagy azért nem tudott annak valótlanságáról, mert a hivatása vagy foglalkozása alapján reá irányadó szabályok szerint - az adott állítás tárgyára, a közlés eszközére és címzettjeire tekintettel - elvárható figyelmet vagy körültekintést elmulasztotta."

Ezen alkotmányos követelmények megfogalmazása alapjogi szempontból nagyon fontos előrelépést jelentett a magyar büntetőjog számára, ugyanakkor a büntetőjogi dogmatikával összeegyeztethetetlen, rendszeridegen szempontok érvényesítését várta a bírói gyakorlattól. Módszertani (hatásköri) fogyatékossága volt továbbá, hogy a normakontroll eljárásban megfogalmazott absztrakt követelmények érvényesítését az AB - az alkotmányjogi panasz intézményének

- 328/329 -

hiányában - 2012 előtt nem tudta a büntetőbírói gyakorlaton számonkérni. A 2014. évi alaphatározat e téren jelentette a legfontosabb előrelépést.

Az előzmények körében meg kell még említeni a 34/2004. (IX. 28.) AB határozatot, amely a parlamenti képviselők szólásszabadságának szemszögéből értelmezte a rágalmazás és a becsületsértés miatti mentelmi jog alkotmányos mércéit. Az 1994. évi alaphatározatban meghatározott büntetőjogi korlátok fennállása esetére e határozat kizárta a képviselők mentelemi joga felfüggesztésének a lehetőségét.

Már az Alaptörvény hatályba lépése után, de szintén normakontroll eljárásban született a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) személyiségvédelmi szabályait érintő 7/2014. (III. 7.) AB határozat is, amelyben az AB úgy foglalt állást, hogy a szólás- és sajtószabadság korábban kibontott alkotmányjogi összefüggései az Alaptörvény hatályba lépését követően is megőrzik érvényességüket, így az 1994. évi alaphatározat mércéi kiindulópontot jelenthettek a közszereplők büntetőjogi becsületvédelme határozathoz.

2. NEMZETKÖZI KITEKINTÉS

A közügyekben történő véleménynyilvánítás büntetőjogi korlátainak dogmatikai megközelítése és - általában véve - a büntetőjogi személyiségvédelem intézményei igen különbözőek az egyes európai országokban. Az európai államok jogalkotása és jogalkalmazása számára irányadó emberi jogi követelmények - e nézőpontból európai minimumsztenderdek - az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) igen kiterjedt joggyakorlatában fogalmazódnak meg. Az EJEB gyakorlatában a közügyekben történő szólás kiemelt védelmet élvez, amely védelem szintje eltérő az értékítéletet tükröző véleménynyilvánítások és a tényközlések körében.

A közszereplők büntetőjogi becsületvédelme határozat a kiterjedt strasbourgi esetjogot részletesen áttekinti és azt saját belső gyakorlatára nézve minimumkövetelményként tételezi. Az EJEB-gyakorlat egyes büntetőbírósági ítéletekre is hatással volt.

- 329/330 -

3. INDÍTVÁNY

3.1. A TÁMADOTT ÍTÉLETEK ALAPJÁUL SZOLGÁLÓ TÉNYÁLLÁS

Az indítványozó, aki Siklós város önkormányzati képviselő-testületének tagja, 2011 januárjában "Mit hozott az új év Marenics Jánosnak? 521 775 forint jutalmat a Siklósiak pénzén" címmel közölt publicisztikát a "Demokrácia megalkuvások nélkül" elnevezésű siklósi közéleti lapban. Az írás Marenics János siklósi polgármester tevékenységét a következőképpen bírálta:

"Az alakuló ülésen történt polgármester, alpolgármesterek, képviselők fizetésének drasztikus emelése után, 2010. december 30-án újabb pimasz és szemérmetlen döntést hozott a képviselő-testület, megint csak a siklósi emberek kontójára. Először csak szilveszteri malackodásnak tűnt, hiszen a televízió már nem volt jelen az ülésen, aztán valóság lett és megszavazták. Amikor nagyon sok embernek a karácsonya nélkülözéssel telt, és sokan még a tüzelőt sem tudták beszerezni, addig városunk kapzsi polgármestere ismét bebizonyította: a pénzt mindennél jobban szereti. Sajnos megint a miénket. [...] Bizonyára emlékeznek még, amikor 3 havi jutalmat markolt fel a polgármester, a világon egyedüliként komolyan véve Györei »humbuk« Zsolt frenetikus meséit. A meg nem valósult ötletbörze és a lebukás után a jutalmat elfelejtette visszafizetni. A magát Ludas Matyinak képzelő városvezető alig, hogy hazatért évi szokásos luxusnyaralásainak egyikéből, a város katasztrofális állapotára fittyet hányva - ami az ő áldásos tevékenységének a következménye - ismét a siklósiak zsebébe nyúlt. Amíg saját magukra nem sajnálják az adófizetők pénzét és úgy bánnak vele mintha a sajátjuk lenne, addig a Marenics János - Mehring Tóth Szilvia városvezetés az új év alkalmával drasztikus megszorító csomaggal állt elő, amely minden eddiginél mélyebben érinti a lakosságot [...]."

3.2. A BÜNTETŐPER

Az idézett írás miatt a polgármester magánindítványt terjesztett elő, ezt követően pedig a Komlói Városi Ügyészség az indítványozóval szemben az 1978. évi Btk. 180. § (1) bekezdés a) és b) pontjaiba ütköző és aszerint minősülő nagy nyilvánosság előtt elkövetett becsületsértés vétsége miatt emelt vádat. A vád alapján eljáró Siklósi Járásbíróság az indítványozót - a vádtól eltérően - a Btk. 179. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés b) pontja szerint minősülő rágalmazás vétségében mondta ki bűnösnek és pénzbüntetésre ítélte. A járásbíróság ítéletének indokolásában az Alkotmánybíróság a 36/1994. (VI. 24.) AB határozatában foglaltakat felidézve kifejtette, hogy a közügyek vitatása során az értékítéletet magában foglaló vélemény alkotmányosan nem büntethető. Ugyanakkor a tényállítások során a véleményszabadság szigorúbb korlátok között érvényesülhet. A járásbíróság álláspontja szerint az újságcikkben közölt mondat, amely szerint a "saját magára nem

- 330/331 -

sajnálja az adófizetők pénzét, és úgy bánik vele, mintha a sajátja lenne [...]" olyan állítás, amely tényeket tartalmaz, hiszen "valamely végbement, vagy végbemenő eseményre, jelenségre, állapotra utal". E tény pedig a közpénzek tilalmazott felhasználására való utalás, amely a járásbíróság következtetése szerint már csak abban az esetben élvezheti a véleményszabadság oltalmát, ha valósnak bizonyul. Mivel az írásban közölt állítás valósága a lefolytatott büntetőeljárás során bizonyítatlan maradt, így a járásbíróság rágalmazás bűncselekménye miatt megállapította az indítványozó büntetőjogi felelősségét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!

Tartalomjegyzék