Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2007.2.55 A váltóbirtokos a fizetés hiánya miatt óvási határidő elmulasztásával csak a megtérítési váltóadósokkal szemben veszíti el a váltón alapuló jogait, a váltó főadósaival - az idegen váltó elfogadójával, illetve a saját váltó kiállítójával - szemben óvás nélkül is érvényesítheti a váltón alapuló igényét

[1/1965. (I. 24.) IM rendelet (továbbiakban: Vár.) 28. § (2) bek., 78. § (1) bek., 43-44. §-ok, 53. § (1) bek.].

Az alperes 2003. november 6-án 585 000 Ft-ra szóló, nem forgatható saját váltót állított ki a felperes mint rendelvényes javára 2004. január 31-ei lejárattal.

A felperes arra hivatkozással, hogy az alperes a 2004. augusztus 20-ai utolsó fizetési felszólítás alapján sem teljesített, sőt kifejezetten úgy nyilatkozott, hogy nem ismeri el fizetési kötelezettségét, keresetében 585 000 Ft és ennek 2004. január 31-étől járó kamatai tekintetében kérte az alperes marasztalását, elsődlegesen a váltó alapján.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 3 napon belül 585 000 Ft-ot, valamint ennek 2004. január 31-étől járó kamatait. Ítéletét a váltójogi szabályok szövegének közzétételéről szóló 1/1965. (I. 24.) IM rendelet (Vár.) 75. §-ára és 43. § (1) bekezdésére alapította.

Az alperes fellebbezése alapján eljáró másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. Az ítélet indokolása szerint, bár az elsőfokú bíróság tévesen alapította ítéletét a Vár. 43. § (1) bekezdésére, azt helyesen állapította meg, hogy a váltó főadósa ellen keresetet benyújtó felperes nem megtérítési igényt kívánt érvényesíteni az alperessel szemben. Az alperes saját váltót állított ki, melyben pénzfizetési kötelezettséget vállalt a felperes felé. Mivel fizetésre nem került sor, a felperest, mint váltóbirtokost a Vár. 78. § (1) bekezdés és 28. § (2) bekezdés alapján közvetlen kereseti jog illette meg az alperessel szemben. Az óvás felvétele ugyan elmaradt, de ez - mint ahogy arra a Legfelsőbb Bíróság a BH 74/2004. számában közzétett eseti döntésében rámutatott - nem eredményezte a közvetlen kereseti jog elvesztését. A váltó bemutatásának, az óvás felvételének az elmulasztása csak a Vár. 43. § (1) bekezdésében felsorolt megtérítési váltóadósokkal szemben érvényesíthető megtérítési igény elvesztésével jár, de nincs kihatással a váltó kiállítójával szemben érvényesíthető közvetlen kereseti jogra.

Az alperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet megváltoztatását és a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a jogerős ítélet a Vár. 38. §-ába és 77. §-ába ütközik. A Legfelsőbb Bíróságnak a jogerős ítéletben is hivatkozott 74/2004. számú eseti döntése két ponton is ellentétes a Vár. előírásaival.

A Vár. 77. § (1) bekezdésének egyértelmű rendelkezése folytán a Vár. 28. §-a saját váltó esetén nem alkalmazható. A hivatkozott eseti döntés a Vár. 77. §-ába ütközően, tévesen értelmezi a Vár. 78. §-át. A saját váltó kiállítójának fizetési kötelezettsége ugyanis nem feltétlen, hanem - amit a Vár. 78. § (2) bekezdése is alátámaszt - a váltó bemutatójának jogszerű magatartásától függ, és óvásra saját váltó esetén is szükség van.

A Vár. 77. §-ából következően alkalmazni kell saját váltó esetében a Vár. 43. § rendelkezéseit is. A jogerős ítélet a Vár. 43. § rendelkezéseivel ellentétesen értelmezi közvetlen kereseti jogként a felperes nevesítetlen követelését, holott a felperes igénye nem más mint megtérítési igény, amely viszont a Vár. 53. §-ában írtakra tekintettel nem érvényesíthető.

A fizetés végetti bemutatás elmulasztása és az óvás felvételének elmulasztása - szemben a jogerős ítéletben írtakkal - következményekkel jár. Az alperes a váltó kiállításával nem kívánt határidő nélküli kezességet vállalni a K. C. Kft. tartozásaiért, "hanem meghatározott kötelezettséget vállalt a váltó esedékességkor bemutatás ellenében történő megfizetésére". A felperes azonban az általa kiállított váltót lejáratkor nem érvényesítette, a bemutatást elmulasztotta és a váltót két évvel később próbálta a bíróság előtt érvényesíteni, amikor erre már nem volt jogszabályi lehetősége. A jogerős ítélet a jogszabályokkal ellentétesen egyszerű kezességgé redukálta a váltó intézményét. Utalt a felülvizsgálati kérelem arra is, hogy az alperes mindvégig vitatta a felszámolói díj jogosságát és csak azért állította ki a váltót, hogy a felperes ne akadályozza meg a felszámolás befejezését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!