Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2006.8.245 Ha a fogva lévő vádlott a nyilvános ülésre történő előállítását kéri, távollétében a nyilvános ülés nem tartható meg, mert a védekezéshez való joga sérülne [Alkotmány 57. § (3) bek.; Be. 5. § (3) bek., 359. § (3) bek., 361. § (2) bek.].

A megyei bíróság a 2004. év szeptember hó 16. napján kelt ítéletével M. I. bűnösségét életveszélyt okozó testi sértés bűntettében állapította meg.

Ezért őt 3 évi börtönbüntetésre és 2 évi közügyektől eltiltásra ítélte. Elrendelte a vádlott kényszergyógyítását. Rendelkezett a járulékos kérdésekről is.

Az ítélet ellen az ügyész a vádlott terhére, súlyosítás végett, míg a vádlott és védője enyhítésért jelentettek be fellebbezést.

A fellebbviteli főügyészség átiratában az ügyészi fellebbezést változatlan tartalommal fenntartotta.

Az ítélőtábla a kétirányú fellebbezéssel megtámadott elsőfokú ítéletet felülbírálta.

Megkereste emellett a P. Országos Büntetés­végrehajtási Intézetet, hogy a nyilvános ülésre az előzetes letartóztatásban lévő vádlottat - amennyiben azt a vádlott kéri - állítsák elő.

M. I. a határnapról történt értesítés átvételét igazoló kézbesítési íven a 2005. év április hó 22. napján úgy nyilatkozott, hogy az ügy másodfokú elbírálására kitűzött nyilvános ülésen jelen kíván lenni, arra kéri az előállítását.

Ezt követően - 2005. év május hó 19. napján a P. Országos Büntetés-végrehajtási Intézet arról értesítette az ítélőtáblát, hogy M. I.-t egészségügyi okok miatt nem tudják előállítani a nyilvános ülésre, mert a vádlottat kórházban kezelik.

A kitűzött nyilvános ülésen a tanács elnöke megállapította, hogy a vádlottat a BV. intézetből nem állították elő, így a vádlott kérelmére figyelemmel a nyilvános ülés megtartásának törvényi akadálya van.

Ezt követően az ítélőtábla megkereste a M. I. vádlottat kezelő Szt. P. Kórház Központi Aneszteziológiai és Intenzív Betegellátó Osztályát.

A vádlott kezelőorvosa azt a tájékoztatást adta, hogy a vádlottat a 2005. év május hó 17. napján vették fel az osztályra mellkasi fájdalom miatt. Ennek hátterében az EKG-vizsgálat alapján heveny alsó-hátsófali szívinfarktust igazoltak. A diagnózis szerint a szívinfarktus többszörös, életveszélyes szövődményekkel - a pitvar-kamrai ingerületvezetés teljes blokkjával, súlyos kisvérköri szívelégtelenséggel és szív eredetű keringési shock állapottal - társult. További szövődményként jelentkezett a bal alsó végtag lábszártól lefelé észlelhető kritikus vérellátás hiánya, ami miatt a végtag lábszári amputációja indokolt. Emellett a gépi lélegeztetéssel egyidejűleg fellépett bal oldali tüdőgyulladás. Az alsó végtag oxigénhiányos állapota és a tüdőgyulladás együttesen súlyos gyulladásos állapotot tartanak fenn. Az orvosi tájékoztatás szerint a vádlottat továbbmenően heveny veseelégtelenség fenyegeti.

Mindezek miatt M. I. jelenleg gépi lélegeztetésre, illetve az ismert legerőteljesebb gyógyszeres keringéstámogatásra szorul, valamint ideiglenes szívritmus-szabályozó készüléket, pacemakert is kapott.

A kezelőorvos véleménye szerint az alkalmazott kezelés mellett a vádlott szív-érrendszeri és lélegeztetési mutatói stabilan tarthatók, de állapota súlyos, életveszélyes. Kórjóslata rendkívül kedvezőtlen, életben maradási esélyei csekélyek.

A Be. 359. § (3) bekezdés I. fordulata alapján a másodfokú bíróság az eljárást tanácsülésen felfüggeszti, ha megállapítja, hogy ennek a 266. § (1) bekezdése alapján helye van.

A Be. 266. § (1) bekezdésének a) pontja sem sorolja fel tételesen a felfüggesztést lehetővé tévő okokat, hanem utal a 188. § (1) bekezdésének a), b) illetve d)-g) pontjaira annak meghatározásakor, hogy mikor függesztheti fel a bíróság az eljárást.

A Be. 188. § (1) bekezdése már a nyomozás felfüggesztésének eseteiről szól.

A b) pont szerint az ügyész határozattal felfüggeszti a nyomozást, ha a gyanúsított tartós, súlyos betegsége vagy a bűncselekmény elkövetése után bekövetkezett elmebetegsége miatt az eljárásban nem vehet részt.

A Be. 359. § (3) bekezdés II. fordulata azonban a másodfokú eljárásnak ez utóbbi okból történő felfüggesztése esetén megszorítást tesz. Úgy rendelkezik, hogy a 188. § (1) bekezdésének b) pontja alapján az eljárás csak akkor függeszthető fel, ha a tárgyalás a vádlott távollétében nem tartható meg.

A konkrét esetben a M. I. kezelőorvosa által tett nyilatkozat egyértelműen igazolta, hogy a vádlott betegsége olyan jellegű, amely őt tartósan akadályozza az eljárásban való részvételben, képtelenné teszi őt az eljárásjogi kötelezettségei teljesítésére, illetve arra, hogy a jogait gyakorolhassa.

Annak eldöntése, hogy a terhelt betegsége tartós, súlyos-e, szakkérdés. Ebben a kérdésben a vádlott kezelőorvosa egyértelmű, határozott és meggyőző nyilatkozatot tett, ezért e kérdéssel a továbbiakban az ítélőtábla nem foglalkozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!