Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2002.10.398 A biztosító mentesülése a bejelentési kötelezettség megsértése és a titoktartási kötelezettség alóli felmentés megtagadása miatt [Ptk. 536. §, 544. § (1) és (2) bek., 548. §, Pp. 164. § (1) bek.].

A felperes 1997. január 25. napján a 33. számú főútvonalon a Volkswagen típusú tehergépjárművel - feltehetőleg elalvás következtében - nekiütközött az út jobb oldalán álló Mercedes típusú személygépkocsinak. Ennek következtében mindkét jármű megsérült. A Mercedes gépkocsi ügyében a felperes kötelező felelősségbiztosítása alapján a Garancia Biztosító Rt.-nél indult kárrendezési eljárás, amelynek során azon K. I. és K. L. szakértők végeztek vizsgálatokat.

A Volkswagen gépkocsit ért sérülésekkel kapcsolatban az 1996. augusztus 8. napján kötött casco biztosítási szerződés alapján a felperes keresetében 1 600 000 Ft tőkének, valamint törvényes kamatainak a megfizetése iránt támasztott igényt az alperessel szemben.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását indítványozta. Azzal védekezett, hogy a felperes a kárt szándékosan okozta, mert a két gépjármű sérüléseit egymással nem látta beazonosíthatónak.

A másodfokú bíróság a peres felek fellebbezései folytán meghozott jogerős ítéletével az elsőfokú bíróság keresetnek részben helyt adó döntését megváltoztatta, és a felperes kérelmét teljes terjedelmében elutasította. Megállapította, hogy a Ptk. 556. §-ának (1) bekezdésében meghatározott mentesülési ok bizonyítása a perben a Pp. 164. §-ának (1) bekezdésére figyelemmel az alperes kötelezettsége volt. Úgy foglalt állást, hogy K. I., valamint K. L. szakértőknek a Mercedes gépkocsival kapcsolatos szakvéleményét a perben a bizonyítékok köréből ki kellett rekeszteni, mert azok a Garancia Biztosító Rt előtti kárrendezési eljárásban keletkeztek, és olyan adatokra vonatkoztak, amelyek biztosítási titok tárgyát képezték, és amelyekre nézve a titoktartás alól a felperes nem adott felmentést. A jelen peres eljárás során kirendelt K. I. igazságügyi szakértő véleményét viszont azért nem találta alkalmasnak tényállás megállapítására, mert a baleseti mechanizmus elemzéséhez szükséges adatok nem álltak rendelkezésre. Kiemelte ezek közül, hogy K. I. jelentős deformációt mutató fényképfelvételt készített a Volkswagen kormánykerekéről, amely alkatrész K. I. szakértőnek már nem állt rendelkezésére, noha annak vizsgálata az ütközési mechanizmus rekonstruálása érdekében elengedhetetlen lett volna. Rámutatott, hogy a felperes által egyoldalúan szolgáltatott hiányos adatokból készült szakértői vélemény viszont az ítéleti döntés megalapozására nem alkalmas. Kifejtette, hogy a felperes a titoktartási kötelezettség alóli felmentés megtagadásával elzárta a szakértői bizonyítást e nélkülözhetetlen adatoktól, az alperest pedig attól, hogy bizonyítási kötelezettségének eleget tehessen. A felperes ezen elzárkózó magatartását a per egyéb adataival egybevetve úgy értékelte: abban a felperest az motiválta, hogy a perbeli gépjárművek ütközése valós körülményeinek tisztázására ne kerülhessen sor. Ilyen körülmények között pedig a keresetnek még a részben történő teljesítésére sem látott lehetőséget.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet tartalmilag annak hatályon kívül helyezése és a kereset teljes terjedelmében történő teljesítése iránt. Ebben kifejtette, hogy a károsult szándékos magatartásával összefüggő tények és körülmények bizonyítása a perben a biztosító kötelezettsége. Rámutatott, hogy a perbeli esetben ennek az alperes nem tudott eleget tenni. Hangsúlyozta, hogy e szándékosság alátámasztására még közvetett módon sem szolgálhat az a körülmény, hogy a titoktartás alól nem adta meg a felmentést. Utalt arra, hogy ezzel kapcsolatban a titok jogosultját még indokolási kötelezettség sem terheli. Állította, hogy a baleset elalvás miatt következett be, és azzal kapcsolatban a felperesnek sem szándékossága, sem pedig gondatlansága nem állapítható meg.

Az alperes érdemi felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet tárgyaláson kívül bírálta el, amelynek során megállapította, hogy az nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!