Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Bf.89/2015/4. számú határozata emberölés bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 82. §, 348. §, 351. §, 352. §, 371. §, 372. §, 381. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 41. §, 43. §, 92. §, 160. §] Bírók: Németh Balázs, Takácsné dr. Helyes Klára, Zólyomi Csilla

Kapcsolódó határozatok:

Tatabányai Törvényszék B.213/2015/2., *Győri Ítélőtábla Bf.89/2015/4.*

***********

Győri Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság

Bf.89/2015/4. szám

A Győri Ítélőtábla, mint másodfokú bíróság a Győrött, 2016. január 28. napján megtartott nyilvános ülés alapján meghozta a következő

í t é l e t e t :

Az emberölés bűntette miatt vádlott ellen indult büntetőügyben a Tatabányai Törvényszék 2015. szeptember 15. napján kihirdetett 4.B.213/2015/2. számú ítéletét megváltoztatja.

Vádlott büntetését életfogytig tartó szabadságvesztésre súlyosítja.

A feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontját 25 (huszonöt) évben állapítja meg.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

A kiszabott szabadságvesztésbe beszámítja a vádlott által az elsőfokú bíróság ítéletének kihirdetésétől a mai napig előzetes fogvatartásban töltött időt.

A másodfokú eljárás során 13.360 (tizenháromezer-háromszázhatvan) Ft bűnügyi költség merült fel, amelyet a vádlott visel.

I n d o k o l á s :

A Tatabányai Törvényszék a 2015. június 16. és szeptember 15. napjain megtartott folytatólagos tárgyalások alapján meghozott és 2015. szeptember 15. napján kihirdetett, 4.B.213/2015/2. számú ítéletével bűnösnek mondta ki vádlott at emberölés bűntettében (Btk. 160.§ (1) bekezdés, (2) bekezdés d/ pont), ezért 20 év fegyházban végrehajtandó szabadságvesztésre, mellékbüntetésként 10 év közügyektől eltiltásra ítélte, beszámította a terhelt által előzetes fogvatartásban töltött időt a kiszabott szabadságvesztés-büntetés tartamába, rendelkezett a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontjáról.

A lefoglalások megszüntetése mellett részben a vádlott részére kiadni rendelés, részben megsemmisítés útján rendelkezett az eljárás során lefoglalt bűnjelek további sorsáról, egyúttal kötelezte a terheltet az eljárás során felmerült 3.861.328 Ft bűnügyi költség megfizetésére annak megállapítása mellett, hogy a továbbiakban felmerült 235.752 Ft költség az állam terhén marad.

A törvényszék fenti ítélete ellen az ügyész a vádlott terhére, a kiszabott büntetés súlyosítása, életfogytig tartó szabadságvesztés-büntetés kiszabása végett jelentett be fellebbezést, míg a vádlott és védője részben a cselekmény eltérő minősítése, részben a büntetés enyhítése érdekében terjesztett elő jogorvoslati kérelmet.

A Győri Fellebbviteli Főügyészség a Bf.319/2015/1-I. számú átiratában az elsőfokú ügyész fellebbezését fenntartva a bejelentett védelmi jogorvoslati kérelmeket alaptalannak ítélte, egyúttal rámutatott arra, hogy a büntetőeljárási szabályok betartása mellett lefolytatott bizonyítási eljárás eredményeként első fokon megállapított ítéleti tényállás teljes körűen megalapozott, a rendelkezésre álló bizonyítékok megfelelő értékelésével a törvényszék mindenben eleget tett az indokolási kötelezettségének, a megalapozott tényállásból a vádlott bűnösségére vont következtetés okszerű, s az elsőfokú bíróság a cselekmény minősítését illetően sem tévedett. A büntetéskiszabás körében azonban a terhelt személyiségzavarának enyhítő körülményként való figyelembe vétele - annak a beszámítási képességére gyakorolt hatása hiányában - indokolatlan. Összességében az első fokon a vádlottal szemben kiszabott büntetést enyhének ítélte, az ölési cselekmény végrehajtásának kirívóan brutális volta, a terhelt személyiségében megmutatkozó agresszivitási fok olyan magasra helyezi az adott cselekmény társadalomra veszélyességét, hogy az irányadó körülmények megkövetelik a határozatlan tartamú szabadságvesztés-büntetés alkalmazását.

Fentiekre figyelemmel az elsőfokú bíróság ítéletének Be. 372.§ (1) bekezdése alapján történő megváltoztatását, a terhelttel szemben életfogytig tartó szabadságvesztés-büntetés kiszabását, illetőleg a feltételes szabadságra bocsáthatóság legkorábbi időpontjának meghatározását indítványozta az elsőfokú ítélet egyéb vonatkozásokban történő helybenhagyása mellett.

A másodfokú nyilvános ülésen megtartott perbeszédében a fellebbviteli főügyészség képviselője az írásbeli indítvány tartalmát fenntartva azt emelte ki, hogy az ölési cselekmény végrehajtásának kirívóan brutális módja alapozza meg a kiszabott büntetés súlyosítására irányuló indítványát, a sértett még életében szenvedte el a borzalmas sérüléseit, ezek között a bal szemének eltávolítását. A sértett ugyan valóban hozzájárult a vádlott idegállapotának romlásához, a bűncselekmény végrehajtásakor azonban nem állt fenn olyan helyzet, amely a terheltnek az erős felindulásban megnyilvánuló tudatállapotát létrehozhatta volna, a vádlott önmagát hozta felfokozott idegállapotba, ebben az ítéleti tényállás szerint a sértettnek szerepe nem volt.

Fenntartotta azon álláspontját is, miszerint a határozott ideig tartó szabadságvesztés-büntetés maximumának alkalmazása sem elegendő a vádlottal szemben a büntetési célok eléréséhez, a fennálló terhelti kóros elmeállapot a korábbiak szerint enyhítő körülményként nem értékelhető, a társadalom megfelelő szintű védelme érdekében elengedhetetlen a határozatlan tartamú szankció alkalmazása.

A fentiek szerint az írásbeli indítványát maradéktalanul fenntartotta.

A fellebbviteli nyilvános ülésen megtartott perbeszédében a terhelt védője a kétirányú fellebbezésében foglaltakat ugyancsak változatlan tartalommal tartotta fenn, hivatkozva arra is, hogy az elsőfokú bíróság ügydöntő határozatában a részletesen kifejtett védelmi állásponttal egyáltalán nem foglalkozott, a védelmi érveket nem vonta mérlegelési körébe.

A védelmi álláspont ezúttal is részletesen taglalta az előzményeket, a vádlotti cselekmény véghezviteléhez vezető motívumokat. A terhelt és a sértett között az elkövetési időszakra jelentősen megromlott a viszony, mindez egyértelműen a sértett felróható magatartására visszavezethető okból történt, a sértett - a tárgybeli napon is -bélsárral szennyezte be a közösen használt lakást, ennek ellenére a terhelt indulatait levezetendő kitért a konfliktus elől, elhagyta a lakást, majd hosszabb idő elteltével oda visszatérve azt kellett tapasztalnia, hogy a rendetlenség csak fokozódott, további szennyeződések keletkeztek. Amikor ezért felelősségre vonta a sértettet, az ocsmány szavakkal illette őt és gyermekét is, ez váltotta ki a vádlottból a túlméretezett indulatot, és a szobába rohanva ölte meg a sértettet. Nem kivájta a szemét, hanem egy hatalmas szúrással átszúrta a koponyát a szemüregen keresztül. Feltételezhetően már az első ütéseket követően elvesztette a sértett az eszméletét, az utóbb leadott szúrások pedig azonnali halált okoztak felesleges szenvedés nélkül. A gyilkosság után történt cselekmények egyértelműen csak a nyomok eltüntetését szolgálták, a cselekmény minősítésekor mindezek figyelmen kívül hagyandóak.

A fentiek alapján a terhelti cselekményt erős felindulásban elkövetett emberölés bűntetteként kérte minősíteni, s ennek megfelelően indítványozta a megfelelő súlyú joghátrány alkalmazását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!