Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2000.7.299 Ha az írásbeli alakot jogszabály rendeli, és a fél nem tud vagy nem képes írni, közjegyzői hitelesítés nélkül is érvényes az okirat, ha a fél azt kézjegyével ellátta, és a kézjegynek tőle származását két tanú aláírásával igazolja. A kézjegy hiányát azonban nem pótolja az, ha a fél nevét az okiratra - akár az ő kérésére - más személy rávezette [Ptk. 218. § (2) bek., 586. § (2) bek., Pp. 196. § (1) bek. c) pont].

A bíróság jogerős közbenső ítéletével megállapította, hogy S. J.-né és S. J. eltartottak, valamint M. J. és M. J.-né eltartók között 1994. május 13-án megkötött tartási szerződésnek a S. J.-re vonatkozó része érvénytelen, és az érvénytelenség megállapítása folytán a szerződéskötés előtt fennállott helyzet visszaállítása végett elrendelte a felek közti elszámolást.

Az 1995. február 13-án elhalálozott S. J. a felperes édesapja volt, aki a perben félként nem szereplő S. J.-nével 1988-ban kötött házasságot. A II. r. alperes S. J.-né testvére, az I. r. alperes pedig a II. r. alperes házastársa. Az eltartottak egészségi állapota megromlott, ezért eltartási szerződés megkötését határozták el az alperesekkel. Az alperesek mint eltartók a szerződés értelmében kötelezettséget vállaltak arra, hogy az eltartottakat életük végéig eltartják, és ennek keretében mindazokban a szolgáltatásokban részesítik, amely az eltartás fogalmi körébe esik. Mindezen szolgáltatások ellenértékeképpen S. J.-né eltartott a tulajdonát képező ingatlant M. J. és házastársa tulajdonába adja. Az eltartottak egybehangzóan előadták, hogy az eltartási szerződés keretében a szerzeményi közösséget képező 1.600.000 forint készpénzvagyonukat ugyancsak egymás közti egyenlő arányban az eltartók tulajdonába adják, és az összeg átvételét az eltartók a tartási szerződés aláírásával egyidejűleg elismerték és nyugtatták.

1994. május 9-én dr. J. L. ügyvéd tényvázlatot készített a tervezett szerződésről, melyet S. J. is aláírt. Az 1994. május 13-án elkészített tartási szerződésen S. J. részéről csak egy "+" jel szerepel, és az eredeti példányon a kézjegy mellett feltüntetésre került a következő szöveg: "S. J. névírója dr. J. L.". S. J. a szerződéskötés időpontjában 74 éves volt, és egy korábbi agyérgörcs betegsége miatt az írása erősen megromlott, kézzsibbadása következtében időnként, így a szerződéskötés időpontjában is írásra képtelen állapotban volt.

A felperes keresetében a szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte, az alperesek ellenkérelmükben arra hivatkoztak, hogy a szerződésen lévő kézjegy néhai S. J.-től származik.

A másodfokú bíróság az ügyben igazságügyi írásszakértőt rendelt ki, aki az ügyletkötésnél részt vevő személyektől beszerzett írásminták és néhai S. J. korábbi kézírása alapján határozottan állapította meg azt, hogy a szerződésen szereplő "+" jel S. J.-től való származása kizárt, a szerződéskötésnél jelen lévő személyek közül a vitatott jel készítéséből kizárólag S. J.-né kézeredete nem zárható ki. S. J.-né tanú vallotta, hogy volt férje helyett - kérésére más esetben is ő írta alá S. J. nevét. Egyébként a szerződés aláírásának körülményeit, a szerződéskötésben néhai S. J. közreműködését az egyéb peres adatok egybevetésével pontosan nem lehetett bizonyítani.

A jogerős közbenső ítélet indokolása szerint az egyértelműen megállapítható volt, hogy néhai S. J. az alperesekkel tartási szerződést kívánt kötni. A Ptk. 586. §-ának (2) bekezdése szerint azonban a tartási szerződést írásban kell megkötni, s minthogy a vitás szerződésen lévő "+" jel vonatkozásában kizárt, hogy az S. J.-től származzon, ennek folytán az ő vonatkozásában a tartási szerződés érvénytelen. A Ptk. 237. §-ának rendelkezése értelmében érvénytelen szerződés esetén a szerződéskötés előtt fennállott helyzetet kell visszaállítani, ezért a megyei bíróság az elszámolás elvégzésére az elsőfokú bíróságot utasította.

A jogerős közbenső ítélet ellen az alperesek éltek felülvizsgálati kérelemmel, melyben jogszabálysértésként arra hivatkoztak, hogy a másodfokú bíróság a bizonyítékok mérlegelése körében indokolatlanul és megalapozatlanul túlzott jelentőséget tulajdonított az igazságügyi írásszakértői véleménynek.

A felülvizsgálati kérelem alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!