Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

ÍH 2015.61 A JOGHARMONIZÁCIÓS KÖTELESSÉGSZEGÉS UTAZÁSI SZERZŐDÉS ESETÉN - AZ ÁLLAM KÁRFELELŐSSÉGÉNEK FELTÉTELEI A JOGHARMONIZÁCIÓS KÖTELEZETTSÉGE NEM MEGFELELŐ TELJESÍTÉSE MIATT

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.21196/2010/17., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20182/2014/2. (*ÍH 2015.61*)

***********

I. Az utazási szerződésekre vonatkozó nemzeti szabályozás akkor van összhangban az uniós joggal, ha a fogyasztó az általa befizetett valamennyi összeg visszatérítésére és a hazaszállítására hatékony biztosítékokkal rendelkezik az utazásszervező fizetésképtelensége esetén.

Ha a nemzeti jog részletszabályainak célja vagy hatása e biztosítékok mértékének korlátozása, a jogharmonizációs kötelességszegés megállapítható.

II. Az állam kárfelelősséggel tartozik, ha jogharmonizációs kötelezettségének nem megfelelően tesz eleget, ugyanakkor a megsértett közösségi jogszabály a magánszemélyek számára jogokat biztosít, a jogsértés eléggé komoly, és közvetlen okozati összefüggés áll fenn a jogsértés és a károsult által elszenvedett kár között.

[1959. évi IV. tv. (a továbbiakban: régi Ptk.) 415. §; 213/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet; 90/314/EGK Irányelv]

A felperesek keresetükben kérték, hogy a bíróság egyetemlegesen kötelezze az alpereseket kártérítés címén összesen 10 996 939 Ft és ezen összeg után 2009. augusztus 7-től a törvényes mértékű késedelmi kamat megfizetésére. Előadták, hogy a K. Utazási Kft.-vel megkötött szerződéseik alapján az utazásaik meghiúsultak, de a kifizetett előleget, illetőleg részvételi díjat teljes egészében nem kapták vissza. Hivatkoztak az utazásszervező és közvetítő tevékenységről szóló 213/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet (továbbiakban: Rendelet) 2., 8. és 10. §-ában foglaltakra. Álláspontjuk szerint az I. rendű alperes azzal, hogy biztosítóként csak az általuk kifizetett összeg 22%-át térítette vissza, megszegte a Rendelet 10. §-át és kárt okozott. A II. rendű alperessel szemben kifejtették, hogy az általa alkotott Rendelet ellentétes a szervezett utazási formákról szóló 90/314/EGK Irányelv (továbbiakban: Irányelv) 7. cikkében foglaltakkal és az Irányelv nem megfelelő átültetése miatt a tagállamokat az Európai Bíróság (továbbiakban: Bíróság) döntései értelmében kártérítési felelősség terheli.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította.

Tényként állapította meg, hogy a felperesek 2009. február 19. és 2009. június 15. között utazási szerződéseket kötöttek a K. Utazási Kft.-vel, amelyek alapján az előleget, illetőleg a teljes részvételi díjat megfizették. Az utazásszervezőnek az I. rendű alperessel kötött biztosítási szerződése alapján a biztosító vállalta a meghatározott biztosítási esemény bekövetkezése esetén az utasok hazaszállításával, kényszerű tartózkodásával kapcsolatos költségek, valamint - amennyiben az előbbiek a biztosítási összeget nem merítik ki - az átvett előleg, illetőleg a részvételi díj megtérítését. A biztosított összeg felső határaként a felek 40 000 000 Ft-ot jelöltek meg. Az adott esetben az utazások elmaradtak, de a felperesek részére csak az előleg és a részvételi díj 22%-a került megtérítésre a biztosítási összeg felső határa miatt.

Jogi indokolásában az elsőfokú bíróság a II. rendű alperessel szemben előterjesztett kereset vonatkozásában megállapította, hogy az ítélkezési gyakorlat alapján a jogalkotással, illetve jogalkotási mulasztással okozati összefüggésben álló károsodás nem hoz létre a jogalkotó és a károsult között polgári jogi jogviszonyt. A jogalkotáshoz kapcsolódó felelősségre kizárólag a közjog szabályai alkalmazhatóak, ezért ezen az alapon polgári jogi kártérítési igény nem érvényesíthető. A Bíróság gyakorlata alapján ugyanakkor, ha a tagállam a magánszemélyek számára alanyi jogot biztosító közösségi jogot sértve közvetlenül kárt okoz, köteles azt megtéríteni. Az uniós tagállamok állampolgárai a közösségi irányelvekre közvetlenül is hivatkozhatnak, amennyiben annak implementálását az adott állam elmulasztotta vagy nem teljes mértékben, illetőleg hibásan valósította meg. A közvetlen hatály feltétele, hogy az adott rendelkezés világos, egyértelmű, pontos tartalommal bírjon, és ne igényeljen további jogi aktusokat tartalmi kiegészítés céljából sem a közösség, sem a tagállamok részéről. A perbeli esetben annak van jelentősége, hogy az adott körben az Irányelv nemzeti jogba ültetése megfelelően történt-e. Amennyiben nem, a Rendelettel szemben hivatkozhatnak-e a felperesek közvetlenül az Irányelv 7. cikkére. A Rendelet 2. §-ának (1) bekezdése, 8. §-ának (3)-(5) és (9) bekezdése, valamint 10. §-ának (1) és (3) bekezdésére utalással az elsőfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a fogyasztóvédelmi jogharmonizáció érdekében megtett tagállami intézkedések megfelelőek voltak, mert a Rendelet felperesek által megjelölt részei nem ellentétesek az Irányelv 7. cikkével. A Rendelet 8. §-ának (9) bekezdése egyértelműen előírja a teljes fedezet rendelkezésre állását. Az előírás érvényesülését szolgáló részletszabályok a fedezetnyújtás kötelezettségére vonatkozó előírást semmilyen tekintetben nem módosítják. A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (továbbiakban: Hivatal) csak olyan vállalkozást vehet nyilvántartásba, amely tekintetében a Rendelet kógens szabályai teljes egészében érvényesülnek. A vagyoni biztosítékokra vonatkozó előírások körében ez azt jelenti, hogy mindaddig, amíg a vállalkozás nem igazolja a 8. § (9) bekezdésében foglalt költségek teljes körű megtérítésére vonatkozó teljesítési képességét, szóba sem kerülhet a közhitelű hatósági nyilvántartásba vétel. A felperesek nem bizonyították, hogy a II. rendű alperessel szemben az implementációs hibák okán közvetlenül alkalmazandó lenne az Irányelv 7. cikke.

Az ítélet ellen az I-III., V-XV. és XVII-XXXVII. rendű felperesek terjesztettek elő fellebbezést, amelyben - tartalma szerint - kérték annak megváltoztatását és a keresetüknek megfelelő határozat meghozatalát. Lényegében fenntartották az elsőfokú eljárásban kifejtett érvelésüket. Az Európai Bíróság határozataira hivatkozással kifejtették, hogy a II. rendű alperes nem teljesítette azt a kötelezettségét, hogy garantálja az általuk befizetett összegek teljes visszafizetését. A Rendeletet nem megfelelően alkotta meg, ez pedig közvetlen okozati összefüggésben áll a felmerült károkkal. Indítványozták a Pp. 155/A. §-ának (1) bekezdése alapján előzetes döntéshozatali eljárás kezdeményezését az Európai Bíróság előtt az Irányelv 7. cikkének a perbeli tényálláshoz kapcsolódó értelmezésével kapcsolatban.

A II. rendű alperes fellebbezési ellenkérelme az elsőfokú ítélet helybenhagyására irányult, lényegében annak helyes indokai alapján. A másodfokú eljárásban az előzetes döntéshozatal iránti kérelem alapján meghozott bírósági határozat ismeretében kifejtette, annak megállapításához, hogy az Irányelv nem megfelelően került átültetésre a nemzeti jogba, nem elegendő, hogy egy konkrét utazásszervező esetében a Rendelet alapján nyújtott biztosíték nem elégséges az Irányelvben meghatározott valamennyi kockázati körre. Ezenfelül szükséges, hogy a szabályozás célja, avagy szükségszerű hatása is az legyen, hogy a biztosítékkal fedezett kockázatok körét korlátozza. Jelen esetben a második feltétel nem áll fenn. Kifogásolta, hogy a Bíróság döntésének meghozatala előtt nem volt lehetősége a szabályozás teljes körű bemutatására. A Rendelet 8. és 10. §-ai teljes egészében megegyeznek nem csupán elveikben, hanem lényegében szövegezésükben is az Irányelvben foglaltakkal, így nyilvánvalóan nem lehet azzal ellentétes céljuk és hatásuk. A szabályozás az utazásszervező részére egyrészt egy tervezhető minimális garanciát ír elő, másrészt pedig éppen az Irányelv teljesülése érdekében előírja, hogy a biztosítéknak mindenkor fedeznie kell az Irányelvben és a Rendeletben egyezően meghatározott tételeket. Abban az esetben, ha az utazásszervező, illetőleg a biztosíték nem fedezi ezen költségeket, úgy a biztosíték nem felelt meg a jogalkotó által előírt jogszabályi követelményeknek, amely az utazásszervező felróható magatartásának és nem a szabályozásnak a következménye. A Dillen­kofer-ügyben foglaltakkal szemben a magyar szabályozás nem zár ki egyes tételeket a fedezet alól. A Rechberger-üggyel kapcsolatban kiemelést érdemel, hogy a tagállamok nem kötelesek olyan szabályozást elfogadni, amely folyamatosan nyomon követi a biztosíték által fedezett befizetések alakulását, feltéve, hogy "más eszközzel" biztosítani tudják, hogy a biztosíték megfelelő az Irányelv által meghatározott költségek és befizetések fedezésére. A fentieket meghaladóan nincs olyan szabályozás, amely az általa nem befolyásolható folyamat következményeiért felelőssé tenné. Nem jogalkotó, így az összes egyéb körülmény fennállása esetén sem állapítható meg a kártérítési felelőssége. Végül hivatkozott arra is, hogy nem kizárólag a szabályozás esetleges nem megfelelősége vezetett a felpereseket ért kárhoz. Az utazásszervező iroda vonatkozásában büntetőeljárás is indult amiatt, hogy 2008-2009. év folyamán kettéválasztották az utazásszervezői és az értékesítési tevékenységet, így jelentős mértékben lecsökkentették a jogszabályi rendelkezés alapján kötelező minimális biztosíték mértékét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!