Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2019.7.192 Egyedi azonosító jellel visszaélés bűntette nem a személygépkocsihoz tartozó, ideiglenes forgalmi rendszámtábla felszerelésével is megvalósítható [Btk. 347. § (1) bek. a) pont].

[1] A járásbíróság a 2017. január 18. napján megtartott tárgyaláson meghozott és kihirdetett ítéletével az I. r. terheltet bűnösnek mondta ki bűnsegédként elkövetett egyedi azonosító jellel visszaélés bűntettében [Btk. 347. § (1) bek. a) pont] és bűnsegédként elkövetett hamis magánokirat felhasználásának vétségében (Btk. 345. §).

[2] Ezért őt - mint különös visszaesőt, halmazati büntetésül - 1 év 10 hónap börtön fokozatban végrehajtandó szabadságvesztésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte, továbbá 55 000 forint erejéig vagyonelkobzást rendelt el. Megállapította, hogy az I. r. terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható.

[3] I. r. terhelt vonatkozásában elrendelte az sz.-i járásbíróság ítéletével kiszabott 10 hónap szabadságvesztés-büntetés végrehajtását.

[4] Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az I. r. terhelt és védője által bejelentett fellebbezések folytán eljárt törvényszék a 2017. június 26. napján megtartott nyilvános ülésen meghozott és jogerőre emelkedett ítéletével az elsőfokú ítéletét annyiban változtatta meg, hogy az I. r. terhelt nevét helyesbítette, egyebekben helybenhagyta.

[5] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen az I. r. terhelt meghatalmazott védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, mely 2018. április 26. napján kelt és a Kúrián 2018. május 11. napján érkeztették.

[6] Az I. r. terhelt meghatalmazott védője az 1998. évi XIX. törvény (a továbbiakban: korábbi Be.) 416. § (1) bekezdés a) és c) pontjára alapítottan a felülvizsgálati indítványában a jogerős ítélet megváltoztatását és az I. r. vádlott egyedi azonosító jellel visszaélés büntette miatt emelt vád alóli felmentését és a büntetés enyhítését indítványozta.

[7] Álláspontja szerint a Btk. 347. § (3) bekezdésében írt értelmező rendelkezés alapján a bűncselekmény kizárólag akkor valósul meg, ha "végleges rendszámot szerelnek fel egy gépkocsira, és azt hamisítják meg", mert a "felhasznált P-s rendszám, nem alkalmas a gépkocsi azonosítására, így egyedi azonosításra sem". Így a II. r. vádlott cselekményével nem valósította meg az egyedi azonosító jellel visszaélés bűntettét, ebből következően "bűncselekmény hiányában a bűnsegédi magatartás is kizárt az I. r. vádlott vonatkozásában."

[8] A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt nem találta alaposnak.

[9] Kifejtette, hogy, a Btk. 347. § (1) bekezdés a) pont II. fordulata szerint minősül a bűncselekmény, ha a "P" betűjelű ideiglenes rendszámtáblát a 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet 70. § (1) bekezdés a)-d) pontjában írt előírásoknak nem megfelelő járműre szerelik. Így a bűncselekmény minősítése I. r. terhelt vonatkozásában törvényes.

[10] Az I. r. terhelt meghatalmazott védője a Legfőbb Ügyészség indítványára tett észrevételében a felülvizsgálati indítványát változatlan tartalommal fenntartotta.

[11] Az I. r. terhelt meghatalmazott védője által előterjesztett felülvizsgálati indítvány alaptalan.

[12] A meghatalmazott védő 2018. április 20. napján kelt felülvizsgálati indítványa 2018. május 10. napján érkezett a Kúriára. Időközben - 2018. július 1. napjával - azonban hatályba lépett a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.). A Kúria a 2018. július 1-je előtt érkezett felülvizsgálati indítványt a Be. alapján bírálta el, tekintettel arra, hogy a Be. 868. § (1) bekezdésében meghatározott átmeneti rendelkezés szerint az új törvény rendelkezéseit a hatálybalépésekor folyamatban lévő büntetőeljárásokban is alkalmazni kell.

[13] A felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat, amely csak a Be. 648. § a), b) és c) pontjában meghatározott felülvizsgálati okokból, és a Be.-ben meghatározott feltételek szerint vehető igénybe.

[14] A Be. 648. § a) pontja anyagi jogi szabálysértés okán nyitja meg a felülvizsgálat lehetőségét. A Be. 649. § (1) bekezdés a) pont aa) alpontja szerint a büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt felülvizsgálati indítvány terjeszthető elő, ha a bíróság a büntető anyagi jog szabályainak megsértésével állapította meg a terhelt bűnösségét, míg a b) pont bb) alpontja alapján, ha a bűncselekmény törvénysértő minősítése miatt, illetve a Btk. más szabályának megsértésével szabott ki törvénysértő büntetés.

[15] A Be. 650. § (2) bekezdése értelmében a felülvizsgálati indítványban a jogerős ügydöntő határozat által megállapított tényállás nem támadható. A Kúria azt, hogy történt-e az ügyben büntető anyagi jogszabálysértés, kizárólag az ítéletben rögzített tények alapulvételével vizsgálhatja. Eljárási szabálysértés vizsgálatára is csak akkor kerülhet sor, ha az a büntetőeljárási törvényben kimerítően felsorolt, felülvizsgálati eljárást megalapozó eljárási szabálysértések között szerepel.

[16] A Kúria csak a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott részében és csak a felülvizsgálati indítványban meghatározott ok alapján bírálja felül a megtámadott határozatot [Be. 659. § (5) bek.].

[17] Az irányadó tényállás szerint a II. r. terhelt 2014. január 25. napján vásárolt egy személygépkocsit. A II. r. terhelt az autót nem tudta átíratni a nevére, mert azt 2014 nyarán kivonták a forgalomból.

[18] A II. r. terhelt mielőtt az autóval közlekedett volna 2014. november 18. napját megelőző napokban az interneten egy hirdetést talált, melyben P-s rendszám bérbeadását ajánlották. A II. r. terhelt a hirdetés alapján 2014. november 18. napján felkereste az I. r. terheltet, aki 5000 forint napi díjért 50 000 forint kaucióval "bérbe adta" a II. r. terheltnek a "P" betűjelű forgalmi rendszámot, egyben átadta az ideiglenes forgalomban tartási engedélyt, melyet a Közlekedési Igazgatási hatóság a C. H. Kft.-nek állított ki, továbbá az indítási naplót és egy valótlan tartalmú munkáltatói igazolást, miszerint II. r. terhelt 2014. november 18. napjától a C. H. Kft. alkalmazottja. Az I. r. terhelt egyben tájékoztatta II. r. terheltet, hogy esetleges közúti igazoltatásakor a munkaszerződést és a többi iratot mutassa meg az intézkedő rendőrnek.

[19] A II. r. terhelt ezt követően a "bérbe vett" 2 darab rendszámtáblát felszerelte a személygépkocsijára. 2014. november 18. napján 21 óra 20 perckor a rendőrök igazoltatták a személygépkocsijával közlekedő II. r. terheltet, aki az intézkedő rendőröknek a P-s rendszámtábla használatának igazolására átadta az I. r. terhelttől kapott okiratokat.

[20] A Btk. 347. § (1) bekezdés a) pontja szerint egyedi azonosító jellel visszaélés bűntettét valósítja meg az, aki egyedi azonosító jelet eltávolít vagy meghamisít.

[21] A Btk. 347. § (3) bekezdése értelmező rendelkezést tartalmaz, miszerint a 347. § alkalmazásában egyedi azonosító jel: az olyan dolognak, amelynek a birtoklását vagy rendeltetésszerű használatát jogszabály hatósági engedélyhez köti, a gyártónak vagy a hatóságnak a dolgon, illetve annak alkotórészén alkalmazott, egyedi azonosításra szolgáló jelölése.

[22] A közúti nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvény 2. § 5. pontja értelmében a járműazonosító adat a jármű hatósági jelzése (rendszám) és alvázszáma.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!