Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Miskolci Törvényszék B.923/2007/16. számú határozata emberölés bűntette tárgyában. Bírók: Béres László, Dósa Ágnes, Kovács István

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság

6.B.923/2007/16. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság Miskolcon, a 2007. év október hó 29. napján, 2008. év január hó 07. és március hó 05. napjain megtartott nyilvános tárgyalás alapján meghozta és kihirdette az alábbi

í t é l e t e t :

A 2006. év november hó 11. napjától 2006. év november hó 13. napjáig őrizetben, majd azt követően 2006. év december hó 07. napjáig előzetes letartóztatásban volt, majd 2006. év december hó 07. napjától 2007. év január hó 18. napjáig házi őrizetben volt, majd 2007. év január hó 18. napjától lakhelyelhagyási tilalom alatt álló

vádlott neve - aki személyi adatok -

vádlott

b ű n ö s

- emberölés bűntettében (Btk.166.§. (1) bekezdés).

Ezért őt a megyei bíróság

8 (nyolc) év börtönbüntetésre, és

8 (nyolc) év közügyektől eltiltásra

í t é l i .

A kiszabott szabadságvesztés tartamába a 2006. év november hó 11. napjától 2006. év december hó 07. napjáig előzetes fogvatartásban töltött időt beszámítani rendeli.

A kiszabott szabadságvesztés tartamába a 2006. év december hó 07. napjától 2007. év január hó 18. napjáig házi őrizetben töltött időt is beszámítani rendeli oly módon, hogy 1 (egy) nap szabadságvesztésnek 4 (négy) nap házi őrizetben töltött idő felel meg.

Kötelezi vádlottat az eljárás során eddig felmerült 148.440.- (száznegyvennyolcezer-négyszáznegyven) forint bűnügyi költség megfizetésére, melyet a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság Gazdasági Hivatalának felhívásában megjelölt időben és módon az államnak kell megfizetni.

I n d o k o l á s :

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Főügyészség a 2007. év június hó 15. napján kelt B.5630/2006/18-I. számú vádiratában vádlottal szemben a Btk.166.§. (1) bekezdésébe ütköző, aszerint minősülő és büntetendő emberölés bűntette miatt emelt vádat.

A lefolytatott bizonyítási eljárást követően az ügyész a vádat mind a történeti tényállást, mind a jogi minősítést illetően változatlanul fenntartotta.

- o - o - o -

A megyei bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A vádlott özvegy családi állapotú, élettársi kapcsolatot nem tart fenn, gyermeke nincs. Az általános iskola 8 osztályát és kereskedelmi szakközépiskolát végzett, eladó szakképzettséget szerzett. 1991. óta áll alkalmazásban a ................szám alatti székhelyű .............Kft.-nél könnyűgépkezelői beosztásban, havi jövedelme: 60.350.- Ft. Vagyona a lakcímén lévő családi házas ingatlan ½ tulajdoni hányada, a lakás forgalmi értéke kb. 10-12 millió Ft, egyéb vagyontárggyal nem rendelkezik, tartozás nem terheli. Sorkatonai szolgálatot nem teljesített, más büntetőeljárás nem folyik vele szemben, büntetlen.

A vádlott nem szenved és az alább részletezett cselekmény idején sem szenvedett elmebetegségben, gyengeelméjűségben, személyiségzavarban, szellemi leépülésben, tudatzavarban, mely korlátozta, vagy képtelenné tette volna cselekménye következményeinek felismerésére, és e felismerésnek megfelelő cselekvésre.

Nevezett vádlottnak a cselekmény idejekori ittassága szokványos ittasságnak felel meg, ami beszámítási képességet befolyásoló tényezőként nem értékelhető. Nála a cselekmény idején a kóros, vagy csökevényes kóros ittasság ismérvei nem voltak fellelhetőek, ugyancsak kizárható a cselekmény idejére a kóros indulat, vagy rövidzárlati cselekmény fennállta.

Nevezett vádlott alkoholhoz vonzódó személyiség (aethylpreferentia), ez azonban nem olyan mértékű, hogy testi és lelki tüneteket okozzon, az idült alkoholizmus testi és lelki tünetei vádlottnál nem fellelhetőek, következésképpen alkoholistának nem tekinthető, így kényszergyógyítása orvosi szempontból nem szükséges.

A vádlott gyakorlatias beállítottságú, sablonizált, alkoholhoz vonzódó személyiség. Kritikus szituációkban csökkenő hatásfokú fékrendszerek jellemzik, de kifejezett indulat-labilitást, vagy kóros énösszetevőket a tesztadatok esetében nem mutatnak.

- o -

A vádlott 1984.-ben kötött házasságot sértettel, házasságukból gyermek nem származott. A feleség munkanélkülivé válását követően az 1990.-es évek közepétől egyre fokozódó mértékben jelentkezett nevezett sértett alkoholizmusa, mely szenvedélybetegsége nem csak a közeli családtagok előtt, hanem a lakókörnyezet előtt is ismert volt.

Az évek teltével egyre nagyobb mértékben alkoholizáló, egyéb megbetegedései miatt különben is romló egészségi állapotú sértett házastársi-feleségi teendőit elhanyagolta, a házi-, illetve házkörüli munkákat el nem látta, azok szinte teljes mértékben a munkaviszonyban álló, ez okból naponta a városba ingázó vádlottra hárultak, sőt ő (a sértett) maga is szinte férje gondozására, ellátására szorult igen leromlott fizikális, illetve mentális állapotában.

A sértett többször feküdt neurológiai osztályokon szorongásos-depressziós panaszok miatt, alkohológiai problémái kezelése érdekében - férjével, a vádlottal - orvosnál is járt, ilyen jellegű intézményben is kezelték, azonban alkoholizmusában érdemi változás az évek során be nem állt, italfogyasztásával a sértett fel nem hagyott, ebből eredő viselkedése, otthonában tanúsított, az együttélést súlyosan zavaró magatartásai miatt egyre több konfliktus alakult ki a házastársak között a vádbeli esetet megelőző időkben.

A vádbeli cselekményt megelőzően sértett 2006. év október hó 11. napjától 2006. év október hó 24. napjáig állt gyógykezelés alatt fekvőbetegként a ... Megyei Kórház és Egyetemi Oktatókórház Neurológiai és Pszichiátriai Intézetében, ahová mentő szállította be háziorvosi beutalóval, mert a beutalón rögzítettek szerint hallucinált, krónikus alkoholista nőbeteg, agresszív volt. A fenti kórházi kezelés során 2006. év október hó 13. napján végzett igazságügyi elmeorvos-szakértői vizsgálat megállapítása szerint, a sértett vizsgálata során észlelt elmekóros tünetei a következők voltak: gyengült kapcsolatteremtési- és együttműködési készség, részleges tájékozatlanság, figyelemzavar, betegségtudat hiánya, lassult lelki működés, érzelmi esékenység, közérzetzavar, hangulatzavar, szorongás, alkoholfüggőség. Rögzítésre került fenti orvosi véleményben az is, hogy a beteg sürgősséggel történő felvételére 2006. év október hó 12.-én került sor alkoholmegvonásos tünetek miatt, a beteg felvételkor közvetlen veszélyeztető magatartást tanúsított. A vélemény megállapítása szerint, a gyógykezelés alá vont személy jelenleg idült alkoholizmusban, és ennek talaján kialakult heveny tudatzavarban (Delírium tremens) szenved, kóros elmeállapotúnak tekinthető, állapota jelentős veszélyt jelenthet önmagára, további kezelése pszichiátriai osztályon szükséges, a gyógykezelés alá vont személy pszichiátriai betegnek tekinthető, gondnokság alá helyezése nem szükséges.

A sértettnek a kórházból való elbocsátása után italfogyasztási szokásai, ittas állapotában tanúsított viselkedése, otthoni magatartása nem változott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!