Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1993.10.595 I. A folyamatban levő büntetőeljárásról a hatóságtól nyert információ alapján az országos hetilapban megjelent tudósításnak a helyi lapban történő közzététele nem valósítja meg a nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétségét [Btk. 179. § (1) bek., (2) bek. b) pont, 182. §].

II. A magánvádas eljárásban nincs törvényes alap annak az ítéletben való megállapítására, hogy a magánvádló bűncselekményt követett el [Be. 9. § (2) bek.].

A városi bíróság az I. r., a II. r. és a III. r. vádlottakat az ellenük nagy nyilvánosság előtt elkövetett becsületsértés vétsége miatt emelt vád alól felmentette, kötelezte a magánvádlót 2000 forint ügyvédi költség megfizetésére. A tényállás szerint az I. r. vádlott a község polgármestere, a II. r. vádlott a község jegyzője, a III. r. vádlott pedig a község képviselő-testületének és az ügyrendi bizottságának a tagja. A község képviselő-testülete a vádlottak szerkesztésében, úgynevezett Községi Tájékoztató címen, hetenként kb. 300 példányban megjelenő, stencilezett újságban teszi közzé és ingyenesen terjeszti a községi eseményeket, híreket. A magánvádló az egyik párt helyi elnöke.

Évekkel ezelőtt a község központjában elhelyeztek egy emlékoszlopot, amelyen eredetileg évszámok voltak elhelyezve, majd az emlékoszlopra erősítettek egy 70×40 cm-es, fehér színű márványtáblát és arra a Magyar Köztársaság bronzból készült címerét. Az első alkalommal elhelyezett címert 1991 júniusában ismeretlen tettesek eltávolították, majd a község képviselő-testületének elhatározása nyomán az 1991. október 23-i ünnepséget közvetlenül megelőzően a Magyar Köztársaság újabb címerét helyezték el bronzból, mintegy 14 000 forintos költséggel. A címer, illetve az emlékmű őrzéséről gondoskodtak 1991. október 23-án reggel 7 óráig, majd 7 óra után pár perccel a magánvádló - tudomást szerezve az új címer elhelyezéséről - a lakásáról kalapácsot és vésőt hozva magával, lefeszítette a Magyar Köztársaság címerét a márványlapról, azt a helyszínről elvitte, elrejtette, majd lakására vitte.

Az I. r. vádlott felkérésére a II. r. vádlott mint a község jegyzője értesítette a rendőrkapitányságot a címer eltávolítása miatt, és ismeretlen tettes ellen feljelentést tett. A rendőrség nyomozást rendelt el, és még aznap délelőtt, tehát 1991. október 23-án helyszíni szemlét tartottak, majd a magánvádlónál eredménytelen házkutatást végeztek, és a magánvádlót gyanúsítottként kihallgatták. A magánvádló a gyanúsítottkénti kihallgatása során tagadta a cselekmény elkövetését, tagadta, hogy elvitte volna a címert. A rendőrkapitányság bűnügyi osztályvezetője foganatosította a magánvádló újbóli, gyanúsítottkénti kihallgatását, melynek során a magánvádló elismerte a Magyar Köztársaság címerének eltávolítását, politikai indíttatásra hivatkozva. A magánvádló 1991. október 23-án 19 óra 10 perckor önként átadta a rendőrségnek a Magyar Köztársaság 40×20 cm nagyságú, kb. 5 kg súlyú, fémből készült címerét, amit előbb lefoglaltak, majd a község polgármesteri hivatalának átadták. Lefoglalták, majd visszaadták a magánvádlónak a kalapácsát és a vésőjét. A városi rendőrkapitányság az ügyről "Napi jelentés"-ben számolt be, amely a sajtó számára hozzáférhető volt.

A VH című újság 1991. október 27-i számában, annak rendőrségi rovatában "Címertolvaj" cím alatt rövid cikkben a következőket közölte: "Kényelmetlen helyzetbe kerültek a nyomozók, miután a községi pártelnök ellen kell eljárniuk, aki pedig a község hősi emlékművéről leverte és eltulajdonította a köztársaság címerét. Az elemelt jelképet az elnök lakásán megtalálták, és lefoglalták. Meghallgatásakor a heves vérmérsékletű politikus a polgármesterrel való személyes összetűzésével indokolta tettét."

A község lakosai közül többen olvasták ezt a cikket, és a község vezetőségétől is kívánták a tájékoztatást. A vádlottak mint a község vezetői és egyben a község képviselő-testülete elhatározták, hogy a hetenként megjelenő Községi Tájékoztatóban a cikk szó szerinti másolatát leközlik. Így az 1991. október 30. napján kibocsátott Községi Tájékoztatóban "Címer tolvaj" cím alatt, az előbbivel azonos szöveggel - egyéb hírek mellett - közhírré tették, hogy a községi pártelnök leverte és eltulajdonította a Köztársaság címerét... Ezt a Községi Tájékoztatót mintegy 300 példányban készítették el, és a község lakosai körében ingyenesen terjesztették.

Később, 1991. november 5. napján egy másik újság is hírül adta a címer leverését eltulajdonítását "Kínos história" címszó alatt.

A Magyar Köztársaság - magánvádló által elvitt - címerét a községházán őrzik a polgármesteri hivatalban. Nem

merik visszahelyezni az emlékműre, attól tartva, hogy azt újból eltávolítják és elviszik. A magánvádló is tett erre utaló nyilatkozatot.

A magánvádló az 1991. november 20. napján kelt és november 26. napján a Belügyminisztérium Titkárságához érkezett beadványában magánindítványt terjesztett elő S. J. és társai ellen becsületsértés és rágalmazás vétsége miatt. Ebben elismeri, hogy október 23-án leverte az ún. "Köztársasági Emlékmű"-ről (volt szovjet hősi emlékműről) a polgármesteri hivatal által odatetetett Magyar Köztársaság címert. Sérelmezte, hogy a polgármesteri hivatal vezetői a Községi Tájékoztató című újságban címertolvajnak nevezték, ezáltal a személyiségi jogait súlyosan megsértették, szégyenbe hozták családja és a község lakossága előtt. A magánvádló feljelentését a Belügyminisztérium a megyei rendőrkapitányság vizsgálati osztályához tette át, majd 1991. december 17-i átiratában a vizsgálati osztály az iratokat a magánvádas eljárás lefolytatása céljából a városi bírósághoz továbbította.

A magánvádló a vádat nagy nyilvánosság előtt elkövetett becsületsértés vétségére módosította. Vádindítványában azt tette vád tárgyává, hogy a vádlottak a Községi Tájékoztató c. hetilapjukban címertolvajnak nevezték.

A vádlottak tagadták a bűnösségüket. Ténybelileg elismerték, hogy a Községi Tájékoztatóban címertolvajnak nevezték a községi párt elnökét, aki azonos a magánvádlóval, de akinek a nevét az újságcikkben nem említették. Állították, hogy a cikket a VH című újságból vették, és azt szó szerint közölték. Állították, hogy valós tényeket írtak a magánvádlóval kapcsolatban. A városi rendőrkapitányság bűnügyi osztálya az 1991. november 5. napján kelt határozatával a Btk. 316. §-a (4) bekezdésének b)/1. pontjába ütköző lopás bűntette miatt a magánvádló ellen indított nyomozást a Be. 139. §-a ( I ) bekezdésének a) pontja alapján megszüntette, "mivel a cselekmény nem bűncselekmény". A nyomozást megszüntető határozat ellen a polgármesteri hivatal jegyzője - a II. r. vádlott - panasszal élt és ebben garázdaság bűncselekményének a megvalósulására hivatkozott. A városi ügyészség az 1991. december 3. napján kelt határozatával a panaszt mint alaptalant elutasította. Az ügyészség arra az álláspontra helyezkedett, hogy a magánvádló cselekménye nem bűncselekmény, sem vagyon elleni bűncselekményt, sem garázdaság bűncselekményének a tényállását nem valósította meg.

A városi bíróság megállapította, hogy a vádlottak nyilatkozata és a magánvádló tanúvallomása egybehangzó volt abban a vonatkozásban is, hogy a Községi Tájékoztatóban megjelent cikk a magánvádlóra vonatkozóan azt tartalmazza, hogy "címertolvaj", és hogy a vádlottak a valós tényt írták le és terjesztették, amely szerint a párt elnöke leverte és eltulajdonította a köztársaság címerét, amellyel 14 000 forint kárt okozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!