BH 2000.8.375 Az alapítványi célok megvalósításának veszélyeztetése esetén az alapító új kezelőszervet jelölhet ki [Ptk. 74/C. §].
A megyei közoktatási alapítványt a megyei bíróság végzésével nyilvántartásba vette, és 1998. január 1-jétől kiemelkedően közhasznú szervezetté nyilvánította. Az alapítók 1999. január 21-én előterjesztett közös kérelmükben a kuratórium elnökének és tagjainak személyében történt változás miatt a módosítás átvezetését kérték az alapítványi nyilvántartásban. Az elsőfokú bíróság a változást átvezette, képviselőként Sz. Gyula kuratóriumi elnököt jelölte meg.
A kezelőszerv összetételében történt változás átvezetésével kapcsolatos elsőfokú bírósági végzés ellen a megyei főügyészség nyújtott be fellebbezést, amelyben indítványozta az elsőfokú bíróság végzésének hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új határozat hozatalára utasítását. A fellebbezésben előadott indokok szerint az adatváltozás alapját képező közgyűlési határozat nem tartalmazott indokolást arra vonatkozóan, hogy a kuratóriumi tagok kijelölésének visszavonására milyen okból került sor. A Ptk. rendelkezései szerint a kurátorok kijelölésére, illetőleg visszavonására akkor van lehetőség, ha az alapító úgy ítéli meg, hogy a kezelőszerv tevékenységével az alapítvány célját veszélyezteti. A bíróság az érdemi döntése előtt nem tisztázta, hogy milyen okból kerül sor a kuratóriumi tagok és a kuratórium elnökének visszahívására. A kuratórium 14 tagból áll, ezek közül a jelen eljárás tárgyát képező alapítói rendelkezéssel 9 tagot hívtak vissza és jelöltek ki helyettük új tagokat, illetőleg új elnököt.
A fellebbezésre tett észrevételeikben az alapítók kifejtették, hogy a Ptk. 74/C. §-ának (6) bekezdése szerint kerülhet sor a kezelő szervezet kijelölésének visszavonására, illetőleg kezelőként más szervezet kijelölésére. A törvény rendelkezése az alapítvány általános ügydöntő, ügyvezető és képviselő szervére vonatkozóan tartalmaz megszorító rendelkezést, és nem a kuratórium egy vagy több tagjának tevékenységére. A Ptk. a 74/C. §-ában foglalt kötelező rendelkezésen kívül nem tartalmaz további megszorításokat a kezelőszerv összetételére és a kezelő kijelölésére vonatkozóan. Erre tekintettel nincs annak akadálya, hogy az alapító a kezelőszerv összetételét oly módon változtassa meg, hogy a kuratórium egy vagy több tagját akár tevékenységüket értékelve, vagy más, személyes körülményeikben beállt változás folytán - különösen ha az alapító által megjelölt tartós és közérdekű cél elérése más személyi összetételű kuratórium tevékenységével hatékonyabban valósítható meg - a kuratóriumi tagságból visszahívja, és mást jelöljön ki a kuratóriumi tagság ellátására. Az alapítványok működése során a gyakorlati életben az idő múlásával egyéb körülményekben beállott változások következtében az alapítónak figyelembe kell vennie, hogy a kuratórium zavartalan működését a változások után is biztosítani kell. A gyakorlati élet megköveteli tehát, hogy az alapítvány kuratóriumában személyi változások következhessenek be, a jogbiztonság elve és az alapítványok tevékenysége törvényességének felügyelete pedig megköveteli azt, hogy a változásokat a bíróság az általa vezetett nyilvántartáson átvezesse.
A megyei főügyészség fellebbezését a Legfőbb Ügyészség átiratában fenntartotta.
A fellebbezés alapos.
A Ptk. 74/C. §-ának (1) bekezdése szerint az alapító - az alapító okiratban - kijelölheti a kezelőszervet, illetőleg ilyen célra külön szervezetet is létrehozhat. A kezelőszerv (szervezet) az alapítvány képviselője.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!