Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

ÍH 2020.71 A PÓTMAGÁNVÁDAS ELJÁRÁS MEGSZÜNTETÉSÉNEK SZEMPONTJAI

Pótmagánvádas eljárásban bűncselekmény hiányában az eljárás tárgyalás előkészítése során történő megszüntetésére csak akkor kerülhet sor, ha a vádindítványban megjelölt bűncselekményen túl a tettazonosság keretei között szóba jöhető más bűncselekményeket sem valósít meg a vád tárgyává tett cselekvőség [Be. 6. § (2) bekezdés, 492. § (1) bekezdés a) pont].

A pótmagánvádas eljárásban az első fokon eljáró törvényszék az I-VI. rendű vádlottak ellen halált okozó testi sértés bűntette [Btk. 164. § (1) bekezdés, (3) bekezdés, (8) bekezdés 2. fordulat] miatt indult eljárást megszüntette.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a rendőr-főkapitányság a halált okozó testi sértés bűntette miatt ismeretlen tettes ellen folyt eljárást 2018. december 28-án kelt határozatával megszüntette azzal, hogy a cselekmény nem bűncselekmény.

Az eljárást megszüntető határozat ellen az elhalt sértett édesanyja mint sértetti jogokat gyakorló személy, valamint meghatalmazott jogi képviselője panasszal éltek, melyet a főügyészség elutasított, egyben felhívta a sértetti jogokat gyakorló személy figyelmét arra, hogy pótmagánvádlóként léphet fel.

Erre sor került, és a 6 vádlott ellen halált okozó testi sértés bűntette miatt pótmagánvádlóként vádindítványt nyújtott be.

A vádindítványban írt tényállás lényege szerint a néhai sértett 2015. február 24-én a vádlottakkal együtt tartózkodott egy házban, ahol az I. rendű vádlott az esti órákban barna színű, ismeretlen eredetű, kábító hatású, "kristály" elnevezésű szert adott a többi vádlottnak és a sértettnek is. Valamennyien az illegális szer befolyása alá kerültek, azonban az eltérő hatást váltott ki belőlük, de mindannyiuk viselkedését károsan érintette.

22 óra körül a sértett a házban őrjöngeni kezdett, őt az I. rendű vádlott fürdővízzel leöntötte, hogy lenyugtassa. Ettől a sértett nyugodtabbnak mutatkozott. Ezt követően a sértett vizes ruháját levetette, majd meztelenül ismételten őrjöngeni kezdett, a ház utcafronti szobájának üvegébe ütött, ami a kezén kisebb vérző sérülést okozott. A cselekmény során a sértett szemei vörösek voltak, összevissza beszélt, teljesen ki volt vetkőzve magából, kiabált, "zombivá vált".

A lakásban tartózkodó vádlottak igyekeztek a sértettet megfékezni, lenyugtatni, de miután nem bírtak vele, őt megtévesztve, elérték, hogy az udvarra menjen, majd ezt követően a III. és VI. rendű vádlottak közös erővel a bejárati ajtót az annak feszülő sértett nyomása ellenére becsukták, majd bezárták. A sértett a bezárt ajtón nem tudott a házba bejutni, így az ajtót őrjöngve ütni, rúgni kezdte. A házban maradt személyek az utcafronti szobaablakon kimásztak az utcára, és a szemközt lakó szomszéd udvarára menekültek.

A sértett az ajtó termoplán dupla üvegezését kézzel betörte, azon karjait és vállait is betolva megpróbált a házba bejutni. Kis idő elteltével az I., II. rendű vádlottak visszatértek az ingatlanba, ahol az udvaron az ajtó előtt fekvő helyzetben, véresen találták a sértettet, aki csapkodni és kiabálni kezdett, amitől megijedtek és a szemközti ház udvarára szaladtak. A III. rendű vádlott 0 óra 32 perckor tett bejelentést a rendőrségre. A kiérkező rendőrjárőr a sértettet a lakóház udvarán holtan fekve találta. A halottvizsgálatot végző orvos a halál beálltát 0 óra 15 perc és 0 óra 45 perc közötti időpontra tette.

Az igazságügyi toxikológus szakértői vélemény szerint néhai sértett magatartásában a hirtelen hangulatváltozást, az agressziót és a dühkitörést az általa elfogyasztott kábító hatású szer okozta. A sértett "coming down" effektus kapcsán szenvedte el azokat a sérüléseket, melyek kivérzéses sokkállapothoz, majd halálához vezettek. A sértett testén a nagyszámú vágott, metszett sérülések okozta fájdalomcsillapítást a "coming down" effektus során kialakuló agresszív magatartással együtt járó stresszes állapot okozta, ami a szervezetben olyan adrenalinfelszabaduláshoz vezetett, amely mellett jelentős endorfinfelszabadulás is történt, és ez jelentős fájdalomcsillapító hatással bírt.

Az I. rendű vádlott részéről kínált és a sértettnek átadott, a vádlottak és a sértett által elfogyasztott kábító hatású ismeretlen anyag váltotta ki a sértett egészségében bekövetkezett változást. A kábítószertől a sértett agresszív és önkívületi állapotba került. A szer okozta felfokozott stresszes állapot során a sértett önsértő magatartása okozta sérülések a sértett kivérzéses halálához vezettek.

Az elsőfokú bíróság befogadta a vádindítványt, ugyanakkor, tekintettel arra, hogy a Be. 787. § (1) bekezdése szerint a pótmagánvádas eljárásra vonatkozó eltérő rendelkezés hiányában a pótmagánvádas eljárásban is e törvény általános rendelkezéseit kell alkalmazni, a Be. 492. § (1) bekezdés a) pontja alapján az eljárást megszüntette, mert a vád tárgyává tett cselekmény nem bűncselekmény. Álláspontja szerint az események tényállásban írt alakulása, a sértett magatartása a szer átadásakor előre nem látható körülmény volt.

A halált okozó testi sértésnél az elkövető tudata az elkövetés időpontjában átfogja a halál bekövetkezésének lehetőségét, de könnyelműen bízik azok elmaradásában (tudatos gondatlanság), vagy azért nem látja előre a sértett halála bekövetkezésének lehetőségét, mert a tőle elvárható figyelem vagy körültekintés tanúsítását elmulasztja (hanyagság).

Mivel a sértett halála véletlenszerű következmény folytán állt elő, a gondatlanság egyik formája sem állhatott fenn, a halálos eredményért való büntetőjogi felelősség nem jöhet szóba.

A törvényszék végzése ellen a pótmagánvádló képviseletében a pótmagánvádló jogi képviselője jelentett be fellebbezést a büntetőeljárás megszüntetése miatt, a végzés hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróságnak a pótmagánvádas eljárás lefolytatására utasítása érdekében.

A jogi képviselő fellebbezésének indokolásában kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság eljárási szabályt sértett, amikor a pótmagánvádas eljárásban a törvény általános rendelkezéseit alkalmazta. Álláspontja szerint pótmagánvádas eljárás esetében a tárgyalás előkészítésére a Be. 801. §-ában írt speciális szabályok irányadók, így a törvény általános rendelkezései ezen eljárásban - a tárgyalás előkészítését érintően - nem alkalmazhatók. Előadta, hogy a pótmagánvádas eljárásban a bíróság kizárólag a Be. 794. §-ában foglalt szempontok szerint vizsgálja a vádindítványt és dönt annak elfogadhatóságáról. Amennyiben azt elfogadhatónak találja, az eljárás megszüntetéséről a bíróság már nem rendelkezhet. Vitatta a törvényszék azon jogi álláspontját is - külön indokolás nélkül -, amely szerint a vádindítványban szereplő tényállásban foglalt cselekményről nem állapítható meg, hogy az bűncselekmény.

Az ítélőtábla a pótmagánvádló jogi képviselője által bejelentett fellebbezést alaposnak ítélte.

Nem tévedett az elsőfokú bíróság, amikor a pótmagánvádló jogi képviselője által előterjesztett vádindítványt befogadta, tekintettel arra, hogy a pótmagánvádlókénti fellépésnek a Be. 790. § (2) bekezdés a)-c) pontjai szerinti konjunktív feltételei fennállnak, és a vádindítvány elutasításának a Be. 794. § (1) bekezdés alapján nincs helye.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!