Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Debreceni Törvényszék K.701086/2021/12. számú határozata biztosítás tárgyában. [1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 45/A. § (1) bek.] Bírók: Andorkó Imre, Elek László, Tóth Szilvia

DEBRECENI TÖRVÉNYSZÉK

Az ügy száma: 102.K.701.086/2021/12.

A felperes: felperes

(Cím2)

A felperes képviselője: hozzátartozó meghatalmazott hozzátartozó

(Cím3)

Az alperes: alperes

(cím1)

Az alperes képviselője: jogi képviselő kamarai jogtanácsos

A per tárgya: társadalombiztosítási ügy tárgyában hozott közigazgatási határozat jogszerűsége

Í T É L E T:

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

Megállapítja, hogy a peres eljárással összefüggésben felmerült, előzetesen le nem rótt 30.000 (Harmincezer) forint peres eljárási illeték az állam terhén marad.

Az ítélettel szemben nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

[1] A bíróság a rendelkezésre álló közigazgatási iratok, illetve a peres felek nyilatkozatai alapján a következő tényállást állapította meg:

[2] A felperes a 2021. március 20. napján kelt, kérelem külföldi egészségügyi ellátásra vonatkozó nyomtatványon beadványt terjesztett elő az alperesnél a külföldi gyógykezeléséhez szükséges "S2" számú igazolás kiállítása céljából.

[3] A felperes ezen kérelmében utalt arra, hogy a becsatolt orvosi leleteiből egyértelműen kitűnik az, hogy a nyakában talált nyirokcsomó daganatok kapcsán a magyar orvosok nem tudták azt eldönteni, hogy azok primer vagy szekunder daganatok, a háromból egy nyirokcsomót eltávolítottak a nyakából, a másik kettőt pedig a járványügyi helyzet miatt egy későbbi időpontban akarták megoperálni, azonban erre konkrét időpontot a felperes nem kapott. A végbéldaganatát a vírushelyzetre való tekintettel szintén nem tudták megoperálni sürgősséggel, így azon beavatkozás el lett halasztva későbbi, előre meg nem határozott időpontra. A felperes ezen kérelmében kitért arra is, hogy a vastagbéltükrözését megelőzően a leleteit EU tagállamba, a klinikára küldte ki, amely azonnali sürgősségi műtétet javasolt, három napos kivizsgálását követően pedig megállapították azt, hogy a nyaki nyirokcsomók áttétes daganatok, a primer daganatot a torkában diagnosztizálták.

[4] A felperes a kérelmében előadta, hogy 2021. március 26-án műtik, így a gyógykezeléséhez szükséges igazolás kiadása szükséges, mivel csak hitelből tudja megoldani a további kezelését. A EU tagállam orvosok elmondása alapján ez pedig nem tűr halasztást, hiszen a felperest sürgősen operálni kell.

[5] A felperes ezen kérelmén a kérelmezett külföldi ellátás típusaként operációt, kemoterápiát, sugárkezelést jelölt, kérte egyebekben 200.000,- forint saját és kísérője 200.000,- forint összegű utazási költségének a megtérítését, a külföldi gyógykezelés céljából választott intézményként pedig a EU tagállam klinikát jelölte meg, feltüntetve az ellátó orvos nevét, valamint az ellátásának becsült költségeként 61.500 Eurót, illetőleg kemoterápia, valamint sugárkezelés költségeit szerepeltette.

[6] A kérelmet a felperes a külföldön történő gyógykezelések részletes szabályairól szóló 340/2013. (IX.25.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kr.) szerint terjesztette elő, ahhoz pedig csatolásra kerültek az általa megjelölt diagnózisokhoz kapcsolódó egészségügyi dokumentumai.

[7] A felperes a Kr. 2. számú melléklete szerinti űrlapon akként nyilatkozott, hogy a kérelemre induló eljárást a Kr. 7.§ (1) bekezdése szerint kéri lefolytatni.

[8] A kérelem tárgyában eljáró alperes a év, hónap, napján kelt, iktatószám alatti határozatával a felperes külföldön történő gyógykezelés engedélyezésére irányuló kérelmét elutasította.

[9] A döntés rögzíti, hogy a felperes kérelmében az operáció, kemoterápia, sugárkezelés ellátások tárgyában kérelmezte azok megtérítését, azonban a magyarországi befogadottság vonatkozásában nyilatkozatot a kérelem nem tartalmazott. A felperes pedig a műtét tervezett időpontjára hivatkozással sürgős elbírálást kért, kérelméhez azonban kizárólag a műtéttel kapcsolatosan csatolt külföldi ellátó intézménytől származó dokumentációt, így az alperes a felperes meghatalmazottjától elektronikus úton a kemoterápia és sugárkezelés vonatkozásában kezelési tervet és árajánlatot kért, mely hiánypótlás a határozathozatal időpontjáig nem teljesült.

[10] A döntés szerint az alperes a kérelmet 2021. március 31-én végzésével együtt megküldte az egészségügyi szakmai kollégium fül-orr-gégészeti tagozatának (továbbiakban: szakmai kollégium), mellyel összefüggésben kérte orvosszakmai vélemény kialakítását figyelemmel a pandémia kapcsán kialakult speciális helyzetre. Az alperes kérte továbbá azt is a szakmai kollégiumtól, hogy nyilatkozzék arról: a felperes által kérelmezett ellátás Magyarországon elvégezhető-e, és amennyiben nem, úgy a kollégium nyilvánítson véleményt a sürgősség-halaszthatóság kérdésében is.

[11] A megkeresett szakmai kollégium 2021. április 06-án előterjesztett szakvéleménye szerint az igényelt ellátás és kérelmezett kezelés a felperes számára Magyarországon is elérhető, álláspontja szerint az igényelt ellátás szakmailag nem elfogadott, így az alperes figyelemmel ezen szakmai állásfoglalásra azon megállapítására, hogy a kérelmezett gyógykezelés Magyarországon a társadalombiztosításba befogadott, az alperes a Kr. 7. § (1) bekezdésének rendelkezései alapján bírálta el a kérelmet.

[12] A döntés rögzíti, hogy a felperes a külföldi gyógykezelést 2021. március 26. napjától engedély hiányában vette igénybe, a Kr. 13. § (1) bekezdése alapján pedig abban az esetben, ha a külföldi gyógykezelésre jogosult személy a külföldi gyógykezelést az alperes engedélye nélkül veszi igénybe, a külföldi gyógykezelés költségei nem téríthetőek meg.

[13] Mivel a felperes nem rendelkezett az engedélyköteles külföldi gyógykezelés igénybevételének időpontjában a jogszabályi feltételeknek megfelelően az alperes által kiadott engedéllyel, hanem EU tagállamban engedély nélkül vette igénybe a kérelmezett ellátást, emiatt a külföldi gyógykezelés költségének alperes általi megtérítése tárgyában csak elutasító döntés meghozatalának volt helye.

[14] A döntés rögzíti azt is, hogy figyelemmel a tagozat állásfoglalására, vagyis, hogy a kérelmezett ellátás Magyarországon elvégezhető, a sürgősségi indok nem vehető figyelembe, valamint amennyiben a felperes a kérelmezett gyógykezelést nem vette volna az alperes engedélye nélkül igénybe, a kérelem magyarországi egészségügyi ellátó intézmények megjelölésével került volna elutasításra.

[15] A felperes ezen alperesi döntéssel szemben kereseti kérelmet terjesztett elő, melyben annak megváltoztatását kérte.

[16] Keresetében utalt arra, hogy 2020. augusztusában talált egy nagyobb nyirokcsomót a nyakán, melyet vizsgálatok követtek, azonban a magyarországi ellátás részeként egyértelmű válaszokat diagnózisként nem kapott. 2021. januárjában nevelt lányának párja számára továbbította a nyirokcsomók felvételeit, aki fül-orr-gégész szakorvos és fej-nyak sebész, majd ezt követően a lelet kiküldésre került EU tagállamba, melyet három szakorvosi álláspont is daganatos elváltozásként azonosított. A felperest ezt követően 2021. februárjában a kórházban műtötték meg a nyakából egy nyirokcsomót eltávolítva, a másik két nyirokcsomó kapcsán pedig azt a nyilatkozatot tették, hogy azt majd egy következő műtéttel fogják eltávolítani.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!