Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2007.5.167 A társasház közös tulajdonában álló gépjármű-beállóra valamelyik tulajdonostárs használati joga nem jegyezhető be [1997. évi CXLI. tv. 2. §, 26. § (2) bek.].

A 27380/2 hrsz.-ú ingatlanra az elsőfokú földhivatal 2004. január 5-ei keltezésű alapító okirat alapján 2004. május 24-én jegyzett be társasház-alapítást.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes az elsőfokú határozatot részben megváltoztatta, és kijavította az ingatlan címét, továbbá a tulajdonjogot társasház­alapítás és adásvétel jogcímén jegyeztette be, továbbá módosította a 3. számú lakás adatait.

A fellebbezésben érintett gépkocsi-beálló kizárólagos használatára vonatkozóan a határozat indokolásában megállapította, hogy az nem jegyezhető be, mert a társasház közös tulajdoni részéhez tartozik.

A felperes keresetében az alperes határozati indokolásának a gépkocsi-beálló bejegyezhetőségére vonatkozó része hatályon kívül helyezését, és a gépkocsi­beálló kizárólagos használati joga bejegyzésének elrendelését kérte.

A Fővárosi Bíróság jogerős ítéletében az alperes határozatát - az elsőfokú határozatra kiterjedően - hatályon kívül helyezte, és az alperesi hatóságot új eljárásra kötelezte.

Az ítélet indokolása szerint az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (a továbbiakban: Inytv.) végrehajtásáról szóló 109/1999. (XII. 29.) FVM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 9. §, 10. § és 11. §-a értelmében az ingatlan-nyilvántartásba földhasználati, haszonélvezeti jog, és a használat joga is bejegyezhető.

Az alperes perbeli tárgyaláson tett előadására figyelemmel megállapította, hogy amennyiben a bejegyzés akadályát a záradékolt vázrajz hiánya képezte, úgy erre a hiányosságra, az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény (a továbbiakban: Áe.) 43. §-ára figyelemmel az alperesnek a felperes figyelmét fel kellett volna hívnia; ennek hiányában az alperesi határozat megalapozatlan, ezért annak hatályon kívül helyezése mellett megismételt eljárás szükséges.

Az új eljárásban a Fővárosi Bíróság álláspontja szerint azt kell vizsgálni, hogy a Vhr. szabályai szerint van-e lehetőség a felperes kizárólagos használatába kerülő gépkocsi-beálló ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére. Ameny­nyiben nem, úgy a határozat indokolásába minden elutasítási indokot - így a záradékolt vázrajz esetleges hiányát is - bele kell foglalni.

A jogerős ítélet ellen az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezését, és a felperes keresetének elutasítását kérte.

Előadta, hogy a Ptk. nem engedi a földrészlet és a rajta emelt épület külön-külön történő értékesítését, illetve a társasházakról szóló 2003. évi XXXIII. törvény (a továbbiakban: Ttv.) 2. §-a kifejezetten kizárja az albetéti helyiség és a közös tulajdonból hozzá tartozó hányad (pl. telekrészt külön történő átruházását.

Hangsúlyozta, hogy az ingatlannak a társasházi épület alapterületén kívüli része - mint a társasházi közös tulajdonból, a külön tulajdonra eső közös tulajdon - osztatlan közös tulajdonban és közös használatban áll [Ptk. 140. § (1) és (2) bekezdése].

Kifejtette, hogy a közös tulajdon a dolog egészén áll fenn, eszmei hányadrészek arányában, tehát nem jelenti a tulajdonjog megosztottságát. A közös tulajdon tárgyának használatát a tulajdonostársak egymás közötti megállapodásban rendezhetik, akár a bejegyzett tulajdoni hányadtól eltérő módon is, ez azonban önmagában nem eredményezi a bejegyzett tulajdoni hányadok, vagy a használat automatikus módosulását.

Utalt arra, hogy a Ttv. 26. § (2) bekezdése szerint a társasházi közös tulajdon (pl. a be nem épített udvar) használatát a házirendben kell szabályozni. Álláspontja szerint a Ptk. 140. § (1) bekezdése értelmében tehát a tulajdonostársak az udvar meghatározott részeire egymással szemben ingatlan-nyilvántartásba bejegyezhető használati jogot nem alapíthatnak; a használati jog ugyanis a Ptk. 165. §-a értelmében csak más tulajdonában lévő dolgot korlátozhat, a közös tulajdonban lévő ingatlan azonban nem idegen dolog. Hangsúlyozta, hogy a felperes kérelmét mindenképpen el kellett utasítani az Inytv. 39. § (3) bekezdés h) pontja alapján, mert a Vhr. 10-11. §-ában, illetve 65. § (2) bekezdésében meghatározott változási vázrajzot sem csatolta, amely a kérelem nem pótolható hiányossága. A felülvizsgálati kérelem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!