Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2006.1477 A fogyasztóvédelmi hatóságnak akkor is fennáll az eljárási kötelezettsége, ha az ügyben polgári jogi igény is érvényesíthető [1997. évi CLV. tv. 41. § (3) bek.].

A jogerős ítéletben megállapított irányadó tényállás szerint a felperes 2003. augusztus 10-én előre megváltott menetjeggyel utazott a Volánbusz egyik útvonalán. A megváltott jeggyel rendelkező felperes részére a közlekedési társaság nem biztosított ülőhelyet. Emiatt a felperes a vásárlók könyvében panasszal élt, emellett fogyasztói panaszt terjesztett elő az elsőfokú alperesi hatóságnál. A felperes más eljárásban érvényesítette a menetdíj visszatérítése iránti igényét is. Az alperes határozatával helybenhagyta az elsőfokú hatáskör hiányát megállapító határozatot. Álláspontja szerint az eljárás azért nem tartozott hatáskörébe, mert az ügyben a Polgári Törvénykönyv rendelkezéseit kellett alkalmazni. Polgári ügyekben a bíróság jár el. A felperes keresetében az alperes határozatának hatályon kívül helyezését és a közigazgatási határozatot hozó szerv új eljárásra kötelezését kérte. A jogerős ítéletet hozó Fővárosi Bíróság a támadott határozatot az elsőfokú határozatra is kiterjedő hatállyal hatályon kívül helyezte és az alperest új eljárás lefolytatására kötelezte. Indokolása szerint a magánjogi jogérvényesítés mellett lehetőség van az alperes fellépésére, azaz a fogyasztói jogok gyakorlásának hatósági ellenőrzésére is.

Az ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben a jogerős ítélet megváltoztatását és a jogszabályoknak megfelelő, a keresetet elutasító új határozat hozatalát kérte. Előadása szerint a felperes az elsőfokú eljárás alapját képező beadványban csak polgári jogi igényére utalt, így fogyasztóvédelmi eljárásnak ez okból nem volt helye. Kifogásolta továbbá, hogy a bíróság nem írta elő a megismételt eljárására kötelező szempontokat.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárás lefolytatását a Pp. 273. §-ának (6) bekezdése alkalmazásával elrendelte.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását kérte.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak miatt nem alapos.

A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (a továbbiakban: Fgytv.) 41. §-ának (3) bekezdése értelmében a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség és a területi felügyelőségek hatásköre nem terjed ki jogszabályban más szervek hatáskörébe utalt fogyasztóvédelmi feladat- és hatáskörökre.

Az alperes hatáskörének hiányát az Fgytv. idézett rendelkezésére alapította. Döntése indokolása szerint nem egyszerűen azt állapította meg, hogy nincs hatásköre, hanem azt, hogy a hatásköre azért nem állapítható meg, mert az ügyben a polgári bíróságnak van hatásköre. Ez az álláspont az alábbiak miatt téves.

A Ptk. magánjogi, a fogyasztóvédelmi jog a közjogi jogághoz tartozik. Egy meghatározott tényállásból magánjogi és közjogi jogviszonyok párhuzamosan keletkezhetnek. Az Fgytv. idézett rendelkezése a fogyasztóvédelmi szervek egymás közötti hatáskörét állapítja meg. A bíróság nem fogyasztóvédelmi szervként és nem e szervek feladat- és hatásköré­ben jár el. Nincs tehát olyan előírás, mely a fogyasztóvédelmi eljárás folytathatóságához a polgári eljárás kizártságát jelölné meg. Ennélfogva polgári jogi igény érvényesíthetőségének hiánya nem feltétele a fogyasztóvédelmi eljárás lefolytatásának.

Az alperes hatásköre hiányának megállapításakor a fent kifejtett indokokkal ellentétes álláspontra helyezkedett, amikor hatáskörének hiányát a bíróság fogyasztóvédelmi szervként való eljárására hivatkozva állapította meg. Nem vizsgálta emiatt saját hatáskörének fennálltát és azt sem, hogy adott esetben más szervnek van-e az ügyben fogyasztóvédelmi feladat- és hatásköre. A támadott közigazgatási határozat e kérdéskörre tartozó vizsgálat lefolytatása nélkül nem megalapozott.

Megjegyzi a Legfelsőbb Bíróság, hogy a jelen ügyben megállapított tényállástól eltérően, amikor a felperes kizárólag polgári jogi igényt kíván érvényesíteni, az alperes a hatáskörének hiányát okkal állapítja meg. A felperes a fogyasztóvédelmi szervek eljárására vonatkozó igényét azonban már a közigazgatási eljárás során előadta, ezért az alperes határozata emiatt is megalapozatlan volt.

A megismételt eljárásra vonatkozóan a bíróság valóban nem adott megfelelő iránymutatást, azonban ez nem tekinthető olyan súlyos eljárási szabálysértésnek, mely kihatna az ügy érdemi elbírálására. A perben felülvizsgált ügy érdeme ugyanis annak a kérdésének az eldöntése volt, hogy az alperes által megjelölt indokok hatásköre hiányának megállapítására elegendőek voltak-e. A fentiekből következik, hogy a hatáskör hiányát megállapító alperesi döntés jogszerűtlen volt, így a felperes a megismételt eljárásában elöljáróban a hatáskörére vonatkozó kérdéskör megvizsgálását követően kerül abba a helyzetbe, hogy jogszerű döntést hozzon.

Észlelte végül a Legfelsőbb Bíróság, hogy a jogerős ítélet az alperest kötelezte új eljárás lefolytatására, jóllehet az elsőfokú határozatra is kiterjedően helyezte hatályon kívül a döntéseket. Emiatt volt szükség az ítélet rendelkező részébe foglalt pontosításra.

Minthogy a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárás lefolytatása alapján azt állapította meg, hogy a felülvizsgálati kérelemben hivatkozott felülvizsgálati ok mégsem áll fenn, a jogerős ítéletet a Pp. 275. §-a (3) bekezdése értelmében hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Kfv. III. 37.219/2005.)