Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Szegedi Törvényszék M.70073/2020/26. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 213. § (3) bek.] Bíró: Karácsonyi Katalin

Szegedi Törvényszék 2

4.M.70.073/2020/26/I

Szegedi Törvényszék

4.M.70.073/2020/26.

A Szegedi Törvényszék a felperesi ügyvéd (Cím8) által képviselt Felperes1 Cím2 szám alatti lakos felperesnek - a alperesi ügyvéd (Cím7) által képviselt Alperes1 Cím1 szám alatti székhelyű alperes ellen - melybe a alperesi beavatkozót képviselő ügyvéd (cím10) által képviselt Alperesi beavatkozó1 (Cím6) beavatkozott az alperes pernyertességének előmozdítása érdekében - kártérítés iránt indított perében meghozta a következő

í t é l e t e t:

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy fizessen meg 15 (tizenöt) napon belül a felperesnek

- 500.000,- (Ötszázezer) forint nem vagyoni kártérítést, és ezen összeg után 2007. szeptember 18. napjától a kifizetés napjáig járó, minden naptári félév teljes idejére a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatot,

- 93.511,- (Kilencvenháromezer-ötszáztizenegy) forint kártérítést és ezen összeg után 2008. július 01. napjától a kifizetés napjáig járó, minden naptári félév teljes idejére a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű késedelmi kamatot.

Ezt meghaladóan a keresetet elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy 15 (tizenöt) napon belül fizessen meg az alperesnek 372.596,- (Háromszázhetvenkétezer-ötszázkilencvenhat) forint és az alperesi beavatkozónak - 305.533,- (Háromszázötezer-ötszázharminchárom) forint perköltséget.

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy fizessen meg a magyar államnak a Szegedi Törvényszék Gazdasági Hivatala felhívására 167.037,- (Százhatvanhétezer-harminchét) forint állam által előlegezett szakértői költséget, a fennmaradó 1.503.335,- (Egymillió-ötszázháromezer-háromszázharmincöt) forint szakértői költséget az állam viseli.

Megállapítja, hogy a le nem rótt 755.335,- (Hétszázötvenötezer-háromszázharmincöt) forint eljárási illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s

A tényállás

[1] A bíróság a következő tényállást a peres felek előadásai, a per iratai, az ide csatolt 4.M.750/2010., 4.M.441/2011., 4.M.378/2014. és a 4.M.471/2014. számú periratok, valamint tanú2, tanú3, tanú4, tanú5 és tanú1 tanúk vallomásai, továbbá a benyújtó2 Szegedi Intézet 29200-801/34226-6/2019.szak. számú igazságügyi orvosszakértői véleménye, a csatolt iratok és a tárgyalások alapján állapította meg.

[2] A felperes 2002. július 01-től 2009. július 15-ig állt előadó, illetve adminisztrátor munkakörben az alperes alkalmazásában. Az alperes Bölcsészettudományi Karának Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszékén dolgozott, melynek vezetője a perbeli időszakban tanú4 volt.

[3] A tanszékvezető Budapesten lakott és dolgozott, és csupán hetente egyszer, a keddi napokon jött Szegedre előadásokat, szemináriumokat, doktori foglalkozásokat tartani, illetve vezetői feladatait ellátni. Órabeosztása úgy alakult, hogy a tanszéki ügyekkel már csak ebédidőben tudott foglalkozni, ezért gyakorlattá vált, hogy a tanszék dolgozói közösen mentek el a közeli Art étterembe, és a tanszék ügyeit ebédidő alatt beszélték meg. Az ebédidő tehát egyidejűleg a tanszék értekezlete is volt, azon a tanszék dolgozóinak részt kellett venni.

[4] 2007. szeptember 18-án a felperes a tanszék többi dolgozójával együtt a tanszéki értekezletre megérkezett az étterembe, ahol egy belső teremben kaptak helyet. A teremben egyetlen ovális asztal fért el, e köré akartak ülni a tanszék dolgozói. A felperes az asztalt balról kerülte és leülni készült, amikor az ajtó takarásából egy deszkákból összeépített, az étterem üzemeltetői által itt elhelyezett ágybetét-tartó szerkezet hátulról rádőlt. Az ütés a felperes fejét a jobb füle mögött érte.

[5] A felperes a balesettel kapcsolatos panaszai miatt még aznap orvoshoz fordult. Az idővel erősödő és csak a balesetet követően 2-3 évvel csökkenő panaszok miatt a felperes számtalan műszeres vizsgálaton (pl. koponya CT, nyaki röntgen, MR, EEG, EMG) esett át, állapotát különböző szakrendeléseken (ideggyógyászati, fül-orr-gégészeti, szemészeti) vizsgálták.

[6] A felperes életét a baleset időszakos jelleggel megváltoztatta. Kutatásait, tudományos munkáját nem tudta a korábbi színvonalon folytatni, ami tudományos előmenetelének jelentős és végleges elnehezülését eredményezte, átmenetileg le kellett mondania korábbi szórakozásairól (kirándulás, színház, mozi, múzeum látogatása), a balesetet követő hónapokban a háztartási munkák ellátása nehézséget okozott, a mindennapi teendők elvégzése (pl. bevásárlás), és a napi közlekedés is nehezére esett.

[7]

A felperes keresete, az alperes és az alperesi beavatkozó ellenkérelme

[8] A felperes többször módosított keresetében, 192.318,- forint orvosi- és gyógyszerköltség, 199.371,- forint általános kártérítés és 4.500.000,- forint nem vagyoni kártérítés, valamint ezen összegek kamatai megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Arra hivatkozott, hogy a baleset munkabalesetnek minősül, ugyanis az munkaértekezlet alatt a munkaértekezlet helyszínén következett be, a munkáltató pedig a Munka törvénykönyve és a munkavédelmi törvény rendelkezései alapján felelős az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósításáért. Tekintettel arra, hogy kára munkabalesettel okozati összefüggésben keletkezett, a kárért a munkáltató objektív kártérítési felelősséggel tartozik.

[9] Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Vitatta mind a kereset jogalapját, mind összegszerűségét. Vitatta az egészségkárosodás, illetve életminőség változás tényét is, de azt is, hogy az esetleges ilyen változások okozati összefüggésben állnának a felperest ért balesettel. A kár közalkalmazotti jogviszonnyal és az említett balesettel való összefüggésének megállapítása esetére pedig úgy nyilatkozott, hogy álláspontja szerint a kárt működési körén kívül eső elháríthatatlan ok idézte elő.

[10] A Szegedi Munkaügyi Bíróság 2012. március 21. napján kelt 4.M.441/2011/27. számú közbenső ítéletével megállapította, hogy a felperest 2007. szeptember 18. napján ért balesettel összefüggésben az alperes teljes kártérítési felelőssége fennáll, mely határozatot a Szegedi Törvényszék a 2012. június 07. napján kelt 2.Mf.20.906/2012/3. számú közbenső ítéletével helybenhagyott.

[11] Az összegszerűség kérdésében a Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a felek között fennálló jogvitát 2016. március 21. napján kelt 4.M.471/2014/39. számú ítéletével elbírálta, és a felperes keresetét elutasította.

[12] A peres felek fellebbezése folytán a Szegedi Törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét felülvizsgálta, és azt 2.Mf.21.456/2016/7. számú végzésével a fellebbezési és csatlakozó fellebbezési kérelem, és ellenkérelem korlátaira tekintettel, a perköltségre is kiterjedően hatályon kívül helyezte, és ugyanezt a bíróság a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította. A Szegedi Törvényszék megállapította, hogy helyesen vizsgálta az elsőfokú bíróság orvosszakértő bevonásával a felperest a balesettel összefüggésben ért egészségkárosodás jellegét és mértékét, a beszerzett orvosszakértői véleményeket, azonban alaptalanul minősítette lényegében egybehangzónak, aggálytalannak, ellentmondásmentesnek, és szükségtelennek a szakértői vélemények közötti ellentmondás feltárását. Megállapította azt is, hogy a másodfokú végzésben részletezett, a kirendelt orvosszakértők véleményei közötti ellentmondások feloldása - figyelemmel a felperes erre irányuló bizonyítási indítványára is - a megalapozott döntés meghozatalához nem mellőzhető.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!