Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

Gárdos-Orosz Fruzsina - Gárdos Péter - 34/2014. (XI. 14.) AB határozat - Devizahitel

Az Alaptörvény M) cikke szerint értett fogyasztóvédelem érvényesítése során az emberi méltóság védelmének szempontjait az államnak szem előtt kell tartani, amely pénzügyi válsághelyzetben eltérő alkotmányos mércék alkalmazását teszi lehetővé [Alaptörvény M) cikk].

Az AB első határozata a pénzügyi intézmények fogyasztói kölcsönszerződéseiben alkalmazott egyoldalú szerződésmódosítási jogra vonatkozó törvényi szabályozásról az Alaptörvény új, a korábbitól eltérő értelmezésével új alkotmányossági mércéket állított fel, a tág értelemben vett alkotmányos fogyasztóvédelemmel összefüggésben elsősorban a jogállamiság és a jogbiztonság fogalmát, illetve a tisztességes eljáráshoz való jogot, ennek részjogosultságait és a visszaható hatályú jogalkotás tilalmát érintően. Az új mérce több ponton ellenkezik az alkotmányjog elméleti és dogmatikai alaptételeivel és az ezekhez kapcsolódó korábbi állandó gyakorlattal.

1. ELŐZMÉNYEK

Az Országgyűlés 2014. július 4-én fogadta el a Kúriának a pénzügyi intézmények fogyasztói kölcsönszerződéseire vonatkozó jogegységi határozatával kapcsolatos egyes kérdések rendezéséről szóló 2014. évi XXXVIII. törvényt (devizahitel törvény), amely 2014. július 19-én lépett hatályba. A devizahitel törvény célja - ahogy

- 513/514 -

arra annak preambuluma rámutatott - a Kúria 2/2014. PJE határozatából származó egyes követelmények érvényre juttatása volt.

A 2008-ban kezdődő gazdasági válság és különösen a forint árfolyamának romlása ahhoz vezetett, hogy számtalan adós helyzete jelentősen megromlott annak következtében, hogy tartozásuk nem forintban, hanem más devizában, jellemzően svájci frankban állt fenn. A kedvezőtlen változás következtében számos per indult, amelyben a fogyasztók különböző jogcímeken támadták a pénzügyi intézményekkel kötött kölcsönszerződéseket. A perekben felmerült kérdéseket a Kúria több alkalommal vizsgálta.

A kedvezőbb kamatfeltételek miatt Magyarország mellett a térség más országaiban, így például Romániában, Horvátországban, Lengyelországban és Szlovéniában is széles körben elterjedtek a devizakölcsönök. A nemzeti valuták gyengülése ezekben az országokban is komoly problémákat okozott, amelyet a nemzeti jogalkotók számos eszközzel igyekeztek kezelni. Így például Lengyelországban először felügyelet ajánlás, majd törvény biztosította a devizában való törlesztés lehetőségét. Romániában törvénnyel alakította át a jogalkotó a devizakölcsönöket lej kölcsönökké (bár utóbb a román Alkotmánybíróság e szabályozás alkotmányellenességét állapította meg). Horvátországban a konverzióról hozott törvény választási lehetőséget biztosított az adósok számára, hogy euró vagy kuna kölcsönné kívánják-e konvertálni a kölcsönt. A válságkezelés során számos bíróság fordult előzetes döntéshozatal iránti kérelemmel az Európai Unió Bíróságához (EUB), amely számos ítéletében értelmezte a 93/13/EGK irányelvet.

A probléma kezelésére Magyarországon elsőként joggyakorlat-elemző csoport jött létre a Kúrián a tisztességtelenség egyes kérdéseinek a vizsgálatára. A joggyakorlat-elemző csoport összefoglaló véleménye alapján fogadta el a Kúria Polgári Kollégiuma a 2/2012. (XII. 10.) PK véleményt (PK vélemény). A PK vélemény 6. pontja - a korábbi bírósági gyakorlatot alapvetően megváltoztatva - meghatározta azokat az elveket, amelyek mentén a fogyasztói kölcsönszerződésekben kikötött egyoldalú szerződésmódosítási jog tisztességes lehet.

Ezt követően a Kúria elfogadta a 6/2013. PJE határozatot, amely meghatározta a deviza alapú szerződések polgári jogi fogalmát, és rögzítette, hogy a deviza alapú kölcsönszerződés mint szerződéstípus nem érvénytelen önmagában amiatt, hogy a kedvezőbb kamatmérték ellenében az árfolyamkockázat az adósnál jelentkezik. Abban a kérdésben azonban a PJE nem foglalt állást, hogy az egyoldalú szerződésmódosítást lehetővé tevő szerződési feltétel mikor felel meg az átláthatóság követelményének. E kérdésben való döntéshozatalt a Kúria elhalasztotta addig, amíg

- 514/515 -

az EUB a Kúria által kezdeményezett, C-26/13. szám alatt folyó előzetes döntéshozatali eljárásban a határozatát meghozza.

Az EUB határozatát követően a Kúria meghozta a 2/2014. PJE határozatot, amely három kérdést vizsgált. Megállapította, hogy az árfolyamkockázat fogyasztóra történő telepítésének tisztességessége nem vizsgálható (1. pont); kimondta, hogy az egyoldalú szerződésmódosítást lehetővé tevő szerződéses rendelkezés akkor tisztességtelen, ha az nem felel meg a PK vélemény 6. pontjában felsorolt elveknek (2. pont); és rámutatott, hogy az árfolyamrés alkalmazása, azaz az, hogy a folyósításkor a pénzügyi intézmény által meghatározott vételi, a törlesztésekkor pedig az eladási árfolyamok alkalmazására kerül sor, tisztességtelen (3. pont).

Az OGY ilyen előzményeket követően fogadta el a devizahitel törvényt, amely alapvetően két kérdést szabályozott: az árfolyamrés semmisségét (3. §) és az egyoldalú szerződésmódosítási jog tisztességtelenségét (4. §).

Az AB 2014. november 14-én, néhány nappal azt megelőzően hirdette ki a határozatát, hogy a Kúria a devizahitel törvény alapján folyó első felülvizsgálati eljárásokban a rendelkezésre álló törvényi határidőt figyelembe véve meghozta az ítéletét.

2. INDÍTVÁNY

A devizahitel törvénnyel szemben a Fővárosi Törvényszék Gazdasági Kollégiumáról három indítvány érkezett az Alkotmánybírósághoz. Az indítványok szerint a jogállamiságból [Alaptörvény B) cikk (1) bekezdés] levezetett jogbiztonság követelményét sérti a devizahitel törvény több rendelkezése, mivel többek között annak 4. § (1) bekezdésében rögzített vélelem 2004. május 1-jére visszamenőleg olyan vélelmet vezet be, amely a devizahitel törvény hatályba lépését megelőzően nem létezett, ráadásul mindezt annak ellenére teszi a jogalkotó, hogy az egyoldalú szerződésmódosítást 2004-2014 között számos jogszabály szabályozta. A devizahitel törvényben rögzített szabályok indokaként a jogalkotó a 2008-as gazdasági válságra hivatkozik, ez azonban értelemszerűen nem legitimálhatja a 2004-2008 közötti időszakra vonatkozó szabályozást. A devizahitel törvény számos rendelkezése nem felel meg a normavilágosság követelményének, így mindenekelőtt nem világos, hogy mely szerződési konstrukciók tartoznak annak hatálya alá, hogy mi minősül egyedileg meg nem tárgyalt szerződési feltételnek, hogy mit jelent a "nem kell alkalmazni" fordulat a devizahitel törvény 1. § (2) bekezdésében, valamint, hogy kit illet meg jogutódlást követő jogutód nélküli megszűnés esetén a perindítás joga.

Azáltal, hogy a devizahitel törvény a tisztességtelenséghez a semmisség jogkövetkezményét fűzi, felülírja a Ptk. 2004-2006 közötti azon szabályát, amely sze-

- 515/516 -

rint a tisztességtelen kikötést a fogyasztó megtámadhatja. A devizahitel törvény megváltoztatja a Ptk. elévülésre vonatkozó szabályát, ezáltal már elévült követeléseket is érvényesíthetővé tesz. A devizahitel törvény hatályba léptető rendelkezései nem biztosítanak kellő felkészülési időt sem a pénzügyi intézmények, sem a bíróságok számára.

Az indítványozók szerint nem egyértelmű, hogy a felperes pervesztése esetén az ítélet hatálya kire terjed ki, kifejezett törvényi rendelkezés hiányában az ítélet erga omnes hatálya nem vezethető le. A felpereseknek úgy kell dönteniük a keresetlevél benyújtásáról, hogy az érvénytelenség jogkövetkezményeit nem ismerik, mivel az elszámolásra vonatkozó törvény csak 2014 őszén, már a keresetindítási határidő leteltét követően született meg. Alkotmányossági problémát vet fel továbbá, hogy a felpereseknek a pert a velük magánjogi jogviszonyban nem álló magyar állammal szemben kell megindítaniuk.

Az Alaptörvény C) cikk (1) bekezdését is sérti a törvény az indítványozók szerint, mivel annak szabályozása sérti a hatalom megosztásának elvét. Az Alaptörvény E) és Q) cikkébe ütközik a devizahitel törvény, mivel annak szabályozása nincs összhangban az EU jogával, elfogadására az Európai Központi Bankkal (EKB) való konzultáció nélkül került sor. A devizahitel törvény sérti a vállalkozás szabadságát [Alaptörvény M) cikk].

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!

Tartalomjegyzék