Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2019.2.51 A közös tulajdonban álló termőföld földműves tulajdonostársát akkor is megilleti az elővásárlási jog más elővásárlásra jogosult földművesekkel szemben, ha ő az adásvételi szerződés szerinti vevő [2013. évi CXXII. törvény (Földforgalmi tv.) 18. § (1)-(3) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az I. rendű alperes a 2015. február 16-án kelt adásvételi szerződéssel eladta a perbeli ingatlan 234/794 tulajdoni hányadát a II. rendű alperesnek. A szerződés szerint a II. rendű alperes földműves, aki az ingatlan tulajdonostársaként jogosult elővásárlási jogra. Az adásvételi szerződést az illetékes jegyző által hirdetményi úton közölték, amelynek ideje alatt a felperes elfogadó nyilatkozatot tett, előadva, hogy az ingatlantulajdoni hányadon helyben lakó földművesként illeti meg elővásárlási jog. Az I. rendű alperes elzárkózott a felperessel való szerződéskötéstől.

A kereseti kérelem és az alperesek védekezése

[2] A felperes keresetében elsődlegesen kérte annak a megállapítását, hogy az alperesek közt létrejött adásvételi szerződés vele szemben hatálytalan és az azonos tartalommal az eladó I. rendű alperes és közte jött létre. Kérte tulajdonjoga ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzését. Másodlagosan az adásvételi szerződés jogszabályba ütköző volta miatti semmisségének a megállapítását kérte.

[3] Az I. rendű alperes az elsődleges kereset teljesítését nem ellenezte, míg a másodlagos kereset elutasítását kérte.

[4] A II. rendű alperes elutasítani kérte a keresetet azzal, hogy a felperesnek nem áll fenn az ingatlantulajdoni hányadon őt megelőző elővásárlási joga.

Az első- és másodfokú ítélet

[5] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Az ítélet indokolása szerint a perbeli, a nemzeti földalapba tartozó föld tekintetében is alkalmazni kellett a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Földforgalmi tv.) rendelkezéseit. Az alperesek a szerződéskötésük során nem sértették meg a Földforgalmi tv. 21. § (3)-(7) bekezdésében foglalt szabályozást, de vizsgálni kellett, hogy a felperes a Földforgalmi tv. 18. § (1) bekezdés d) pontján alapuló elővásárlási joga megelőzi-e a II. rendű alperest a Ptk. 5:81. §-a alapján megillető elvásárlási jogot. A II. rendű alperest ezen túlmenően azonban a Földforgalmi tv. 18. § (3) bekezdése alapján is elővásárlási jog illette meg, mivel abban az ingatlanban, amelynek egy tulajdoni hányada értékesítésre került, tulajdonostárs volt. Ennek megfelelően, amennyiben a tulajdonostárs a tulajdoni hányadát harmadik személy javára adná el, a II. rendű alperes a Földforgalmi tv. 18. § (1) bekezdés b)-e) pontjában, valamint a (2) bekezdésben meghatározott földműveseket megelőzi. A felperes ebben a tekintetben arra hivatkozott, hogy a jogszabályi rendelkezés csak akkor alkalmazható, ha a közös tulajdonban álló föld tulajdoni hányadát a tulajdonostárs harmadik személy részére értékesíti. A perbeli esetben ezért a rendelkezés nem irányadó, mivel a tulajdonostárs a tulajdoni hányadot éppen a tulajdonostársának értékesítette, így a II. rendű alperes elővásárlási joga megelőzi meg a felperesét. Az elsőfokú bíróság mindezekre figyelemmel azt az álláspontot foglalta el, hogy a Földforgalmi tv.-ben megfogalmazott törvényalkotási célok, így különösen az, hogy a birtokok elaprózódásának hátrányos következményei ne terheljék a mezőgazdasági tulajdon szerkezetét és a földműves zavartalanul folytathasson termelést arra utalnak, hogy a jogalkotó nem kívánt különbséget tenni a tulajdonostárs elővásárlási jogosultsága körében attól függően, hogy az adásvétel a tulajdonostársak vagy egy tulajdonostárs és egy kívülálló harmadik személy között jött-e létre. A tulajdonostársat megillető elővásárlási jog ennek megfelelően akkor is megelőzi a tulajdonközösségen kívül álló személy elővásárlási jogát, ha az adásvétel a közös tulajdonban álló föld tulajdonostársai között jön létre. Erre utal az is, hogy a Földforgalmi tv. 20. § b) pontja szerint nem áll fenn elővásárlási jog a tulajdonostársak között létrejött, a közös tulajdon megszüntetését eredményező adásvételi szerződés esetén. A perbeli szerződéssel a közös tulajdon nem szűnt meg ugyan, de a tulajdonostársak számának a bővülése a birtok elaprózódásával járna, ami nem lehetett a jogalkotó célja. Utalt a Földforgalmi tv. 18-20. §-ához fűzött, mindezt alátámasztó miniszteri indokolásra, valamint arra, hogy a kifüggesztési eljárás során jogszabálysértésre nem került sor, így nem volt megállapítható ez okból a szerződés semmissége.

[6] A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét annak helyes indokai alapján hagyta helyben. A fellebbezésben foglaltakra tekintettel a másodfokú bíróság csak kiemelte, hogy a Földforgalmi tv. rendelkezésének értelmében, amennyiben a tulajdonostárs a tulajdoni hányadát harmadik személy javára adja el, a földműves tulajdonostárs elővásárlási joga megelőzi a Földforgalmi tv. 18. § (1) bekezdés b)-e) pontjaiban, valamint a (2) bekezdésben megjelölt földműveseket. A perbeli esetben a felek egymás közti jogviszonyában harmadik személynek azonban nem a II. rendű alperes, hanem - ha a részére történt volna az értékesítés - a felperes minősülne és így vele szemben a II. rendű alperest megilletné az elővásárlási jog. Ebből következik, hogy amennyiben már eredetileg a tulajdonostárs részére került eladásra a tulajdoni hányad, akkor vele szemben a jogszabályban megjelölt 18. § (1) bekezdés b)-e) pontok, valamint (2) bekezdés szerinti földművesek elővásárlási joggal nem élhetnek. Ellenkező esetben a földműves tulajdonostárs csak akkor szerezhetne további tulajdoni illetőséget az ingatlanból, ha eredetileg harmadik személlyel kerül megkötésre a szerződés, ami nyilvánvalóan ellentétes lenne a jogszabály céljával.

A felülvizsgálati kérelem

[7] A jogerős ítélettel szemben a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben kérte annak hatályon kívül helyezésével az elsőfokú bíróság ítéletének a megváltoztatását és a keresetének helyt adó döntés meghozatalát.

A Kúria döntése és jogi indokai

[8] A felülvizsgálati kérelem nem megalapozott.

[9] Az eljárt bíróságok a tényállást az ügy elbírálásához szükséges mértékben feltárták, azt helyesen állapították meg és helyesek az abból levont jogi következtetéseik is. A jogerős ítélet nem jogszabálysértő.

[10] A felperes a felülvizsgálati kérelmét arra alapította, hogy a perbeli ingatlan tekintetében a II. rendű alperest megelőző elővásárlási joggal rendelkezik, mert a II. rendű alperes a Földforgalmi tv. 18. § (3) bekezdése szerinti speciális elővásárlási jogra csak akkor hivatkozhat, ha az ingatlantulajdoni hányadot az eladó harmadik személynek adja el és a II. rendű alperes elővásárlásra jogosultként kíván ebbe a jogviszonyba belépni.

[11] A felperes által a keresetében felvetett probléma valóban jogértelmezési kérdéseket vetett fel, de erről a Kúria már több eseti döntésében is állást foglalt és így ezt a kérdést eldöntötte, a jogerős ítélet pedig megfelel az így kialakított álláspontnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!