A Győri Ítélőtábla Pf.20018/2019/3. számú határozata sérelemdíj tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 87. §, 164. §, 253. §, 256/A. §, 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:52. §, (2) bek., 6:548. §, (1) bek.] Bírók: Lezsák József, Maurer Ádám, Molnár Andrea
Kapcsolódó határozatok:
Szombathelyi Törvényszék P.20500/2018/12., *Győri Ítélőtábla Pf.20018/2019/3.*
***********
Győri Ítélőtábla
Pf.I.20.018/2019/3. szám
A Győri Ítélőtábla pártfogó ügyvéd által képviselt felperesnek, a jogtanácsos által képviselt Büntetés-végrehajtási Intézet alperes ellen sérelemdíj iránt indított perében a Szombathelyi Törvényszék 2018. november 22. napján kelt 28.P.20.500/2018/12. számú ítéletével szemben a felperes 13. és 15. sorszám alatt benyújtott fellebbezése folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő
í t é l e t e t :
Az ítélőtábla az elsőfokú ítéletet helybenhagyja.
A feljegyzett 2.000.000,- (kettőmillió) Ft fellebbezési illetéket az Állam viseli.
A felperes képviseletében eljáró pártfogó ügyvéd díjának viselése a felperes terhére esik.
Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.
I n d o k o l á s
Az irányadó tényállás szerint a felperes 2017. január 2. napja óta tölti a fogvatartását az alperesi büntetés-végrehajtási intézetben.
A felperes a perbeli időszakban a fogvatartását az A/3. épület I. emelet 116. zárkájában töltötte börtönfokozatban, általános rezsimben.
A felperesnek tartós betegsége nincs. Gyermekkorában csípőproblémái voltak. A Büntetésvégrehajtási Intézetben való fogvatartási ideje alatt orvosnál hörgőgyulladás, illetve csípőproblémák miatt járt. Gyomorrontás, hasmenés miatt nem járt orvosnál.
A felperes az A/10 csarnokban dolgozik, ülőmunkát, sorjázást végez. A munkából az egészségi állapota miatt nem esett ki.
Az alperes a fogvatartottak részére az előírásoknak megfelelően biztosítja a napi háromszori étkezést. Az intézet feladata az étkezési létszám elkészítése és a konyhára továbbítása, a konyhán dolgozó fogvatartotti létszám biztosítása, az élelem konyháról történő fogvatartotti épületekbe szállítása, és az életosztás felügyelete.
A fogvatartottak élelmezési normáját jogszabályi előírás biztosítja. A jogszabályban kJ-ban kerül meghatározásra a fogvatartottak élelmezéséhez szükséges energia, figyelembe véve, hogy a fogvatartott dolgozik-e, vagy sem, illetve diéta alatt áll-e, vagy sem.
Az alapnormától eltérő speciális étrend orvosi előírás alapján biztosítható. A diétás élelmezést az alperesi intézet főorvosa, illetve a büntetés-végrehajtási központ kórháza írhatja elő, vagy vallási meggyőződés alapján biztosítja az intézet.
Az ételt az intézet egészségügyi és pszichológiai osztálya ellenőrzi minőségi szempontból, az intézet Üzemeltetési, Ellenőrzési és Koordinációs Osztálya (ÜEK Osztály) mennyiségi szempontból.
Az étel külön erre a célra gyártott és rendszeresített hőtároló edényekben érkezik a konyhából a fogvatartotti épületekhez. Az e célra rendszeresített gépjárművel a kirakodás és az ételszállító edények bontása után az egészségügyi szempontból bevizsgált fehér, tiszta munkaruhával és ételosztó kesztyűvel ellátott dolgozó fogvatartottak, a körletfelügyelők állandó felügyelete mellett átveszik az ételt.
Az étel osztása erre a célra rendszeresített rozsdamentes kocsikon történik a higiénés szabályok betartásával tálaló lista alapján, azaz annak figyelembevételével, hogy a fogvatartott milyen élelmezési besorolásba, mely diétás csoportba tartozik.
A fogvatartottak reggeliztetése és vacsoráztatása egy időpontban kezdődik meg.
Mivel a felperes dolgozó fogvatartott, a munkaideje 14.00 óráig tart. Ezt követően kerül fel zárkára.
A dolgozó fogvatartottak részére az ebéd kiosztása minden esetben legkésőbb 15.00 óráig megtörténik. Az ebéd ilyenkor már készen áll, hiszen az ebéd a korábban ebédelő, nem dolgozó fogvatartottakéval együtt elkészül, akiknek már 12.00 órakor megkezdődik az ebédeltetése.
Amennyiben előfordul, hogy valamelyik ételfajta valamely étkezésnél hiányzik, vagy nem megfelelő mennyiségben áll rendelkezésre, úgy annak pótlására sor kerül.
Az alperesnél a fogvatartottak motozását jogszabályi rendelkezés és belső utasítás határozza meg. A fogvatartottak motozására mindig meghatározott rendben kerül sor. A fogvatartottak mindegyike azonos módon kerül motozásra. A felperes motozására is ugyanolyan módon került sor, mint más fogvatartottak motozására, a felperessel szemben az alperesi intézet eltérő módszert nem alkalmazott.
Minden fogvatartottat vetkőztetéses módszerrel kell megmotozni munka befejeztét követő felvonuláskor, iskolai oktatásról történő visszaérkezéskor, szakköri foglalkozásról való visszaérkezéskor, a látogatásról történő visszaérkezéskor, az egészségügyi rendelésről való visszaérkezéskor, a szervezett rendezvényről történő visszaérkezéskor, valamint, ha az elhelyezési épületet ügyintézés céljából elhagyta.
Vetkőztetéses motozás kamerával felszerelt helyiségben történik oly módon, hogy a fogvatartott a kamera alatt, annak holt terében helyezkedik el. A kamera a motozást végrehajtó személyi állomány tagját, valamint annak tevékenységét ellenőrzi.
A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest 25.000.000 Ft sérelemdíj megfizetésére. 13.000.000 Ft-ot az élelemmel kapcsolatos, 12.000.000 Ft-ot a motozással kapcsolatos sérelmei miatt érvényesített. Az emberi méltóság megsértésére hivatkozott.
A felperes az élelmezéssel kapcsolatban a keresetét amiatt terjesztette elő, mert előadása szerint az alperes nem megfelelő mennyiségű és minőségű ételt biztosít számára. Előfordul, hogy az élelmet az előírtnál később biztosítja, illetve annak pótlására csak később kerül sor.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!