Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2018.10.283 Föld eladása esetén az adásvételi szerződést a tulajdonostárssal mint más törvényen alapuló elővásárlási jog jogosultjával közvetlenül is közölni kell. Jogszabályi előírás hiányában az elsőbbségi elővásárlási jogot megalapozó tulajdonostársi jogállásról elég nyilatkozni [2013. évi CXXII. tv. (Fftv.) 21. § (1), (4) és (5) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A perbeli szántó ingatlanban a felperes 13314/148314, a III. rendű alperes 17350/148314 tulajdoni hányad tulajdonosa. A III. rendű alperes magyar állam tulajdonosi jogait gyakorló Nemzeti Földalapkezelő Szervezet a II. rendű alperessel 2015. május 8-án határozott, 2015. október 15-ig terjedő időre hasznosítási kötelezettség teljesítésére megbízási, 2015. augusztus 11-én 3 170 000 forint vételáron adásvételi szerződést kötött.

[2] A felperes a 2015. október 14-én benyújtott adásvételi szerződést elfogadó nyilatkozatában kijelentette, hogy az elővásárlási jogot a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Fftv.) 18. § (3) bekezdése alapján gyakorolja, a tulajdoni lap II. rész 12. sorszámú bejegyzése szerint tulajdonostárs. Rögzítette, hogy földműves, megjelölte a nyilvántartásba vételéről rendelkező határozatot. Vállalta, hogy a föld használatát másnak nem engedi át, azt maga használja, és ennek során eleget tesz a földhasznosítási kötelezettségének, a földet a tulajdonszerzés időpontjától számított 5 évig más célra nem hasznosítja. Tulajdonosként adásvétel jogcímen 2016. március 2. hatállyal a II. rendű alperes lett bejegyezve az ingatlan-nyilvántartásba.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[3] A felperes a keresetében azt kérte megállapítani, hogy a II-III. rendű alperesek által kötött adásvételi szerződés vele szemben hatálytalan, az elővásárlási joga gyakorlásával tulajdonjogot szerzett, kérte azt az ingatlan-nyilvántartásba bejegyeztetni.

[4] Az alperesek az ellenkérelmükben a kereset elutasítását kérték. A III. rendű alperes szerint a felperes az elővásárlási jogát a Fftv. 13. § (4) bekezdés és 21. § (5) bekezdésében foglaltak megsértésével gyakorolta, az elővásárlási jognyilatkozatát olyannak kell tekinteni, mintha az elővásárlási jogát nem gyakorolta volna.

Az első- és másodfokú ítélet

[5] Az elsőfokú bíróság az ítéletével megállapította, hogy a felperes elfogadó nyilatkozata érvényes, az adásvételi szerződés közte és a III. rendű alperes között jött létre. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg a II. rendű alperesnek 3 170 000 forintot, ennek igazolása esetére rendelkezett a változás ingatlan-nyilvántartáson történő átvezetése érdekében. Indokolásában rögzítette, hogy a jogvita tárgya kizárólag az volt, hogy a felperes elővásárlási jognyilatkozata megfelel-e a Fftv. rendelkezéseinek, vagy a 21. § (9) bekezdése alapján olyannak kell tekinteni, mintha az elővásárlási jogát nem gyakorolta volna. Az nem vitatott, hogy a felperes a Fftv. 21. § (5) bekezdése szerint az elfogadó jognyilatkozatához nem csatolta az elővásárlási jogosultságát, tulajdonostársi minőségét bizonyító okiratot, és a 13. § (4) bekezdés szerint nem vállalta, hogy a fennálló földhasználati jogviszony időtartamát nem hosszabbítja meg. Az elsőfokú bíróság szerint az Fftv. 21. § (5) bekezdés utolsó mondatában hivatkozott végrehajtási rendelet hiányában az elővásárlási jogosultságot bizonyító okiratok csatolásának a hiányát nem lehet a felperes terhére értékelni. Nem kellett a fennálló földhasználati jogviszony meghosszabbításával kapcsolatban sem nyilatkoznia, mert az alperesek között e jogviszony a megbízási szerződésük szerint megszűnt.

[6] A másodfokú bíróság a III. rendű alperes fellebbezése folytán hozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Indokolása szerint az elsőfokú ítélet az irányadó jogszabályi rendelkezések helyes értelmezésén alapul. A végrehajtási rendelet hiányában a felperesnek nem kellett igazolnia tulajdoni lappal a tulajdonostársi jogállását, illetve a földműves nyilvántartásba vételét sem, elég volt arról nyilatkoznia. Ha a III. rendű alperesnek efelől kétsége támad, módjában állt arról a közhiteles ingatlan-nyilvántartás adatai alapján meggyőződni. A Fftv. 13. § (4) bekezdése alapján a felperesnek kötelezettséget sem kellett vállalnia, mert annak feltétele, hogy a föld harmadik személy használatában van, nem teljesült. Az alperesek közötti földhasználati jogviszony a szerződésük szerint nem csak a határozott idő lejártakor, hanem abban az esetben is megszűnik, ha változik a tulajdonos. Az adásvételi szerződés megkötésekor, 2015. augusztus 11-én így a megbízási szerződés megszűnt, a felperesnek nem volt nyilatkozattételi kötelezettsége a Fftv. 13. § (4) bekezdés a) és b) pontja alapján. A másodfokú bíróság is úgy ítélte meg, hogy a felperes az elővásárlási jogát a törvényi előírásoknak megfelelően gyakorolta.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[7] A III. rendű alperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezésével a keresetet elutasító határozat hozatalát kérte.

[8] A felperes a felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítéletet kérte hatályában fenntartani.

A Kúria döntése és jogi indokai

[9] A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

[10] Miután a Fftv. 18. § (3) bekezdése alapján a földműves tulajdonostárs felperes a perbeli esetben az elővásárlásra jogosultak sorrendjében minden más jogosultat megelőz, a Fftv. 21. § (5) bekezdése szerint az elfogadó jognyilatkozatában meg kellett jelölnie az elővásárlási jogosultsága jogalapját. A Kúria az eljárt bíróságokkal egyetértett abban, hogy az elfogadó jognyilatkozatához az elővásárlási jogosultságot bizonyító okiratokat csatolnia nem kellett. A "törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározottak szerint" üres törvényi feltétel, jogalkotói mulasztás folytán nem teljesíthető. A Kúria jelen ügyben eljáró tanácsa is osztotta a Kúria Kfv.37.025/2016/6. számú, közigazgatási ügyben hozott határozatában kifejtett azon jogértelmezést, miszerint nincs olyan tételes jogszabály, amely meghatározná, mely okiratokat kell az elővásárlási jog alátámasztására csatolni a jogosultnak. A végrehajtási rendelet hiánya nem azt jelenti, hogy az elővásárlásra jogosult köteles volna földműves minőségét, társtulajdonoskénti jogállását a földműves nyilvántartásba történő regisztrációról kiadott igazolással, valamint az ingatlan tulajdoni lapjával alátámasztani.

[11] A Kúria egyetértett a másodfokú bírósággal abban, hogy a felperes elfogadó nyilatkozata megfelelt a Fftv. 21. § (5) bekezdésének. A jogerős ítélet indokolásában helyállóan kifejtetteken túl utal a Kúria arra, hogy a III. rendű alperes alappal nem állíthatja, hogy a felperes tulajdonostársi minőségéről nem lehetett tudomása. Tudnia kellett, hogy az elfogadó nyilatkozat arra jogosulttól érkezett. A Fftv. 21. § (1) bekezdése értelmében az adásvételi szerződést a tulajdonostárs felperessel, mint más törvényen - a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 5:81. § (1) bekezdésen - alapuló elővásárlási jog jogosultjával közvetlenül is közölnie kellett, mégpedig a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel összefüggő egyes rendelkezé­sekről és átmeneti szabályokról szóló 2013. évi CCXII. törvény 17. § (2) bekezdése alapján postai úton kellett megküldenie vagy az átvétel igazolása mellett személyesen átadnia. E kógens törvényi rendelkezésekből is következik, hogy a felperes más törvényen alapuló elsőbbségi elővásárlási jogát megalapozó körülményként, az általa gyakorolt jogra való jogosultságot megalapozó releváns tényként arról, hogy tulajdonostárs, elég volt nyilatkoznia.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!