Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2001.397 Nem minősül az idegen közokirat megszerzésének - s ezért a közokirattal visszaélés vétségét sem valósítja meg - a vádlottnak az a magatartása, hogy a rablás végrehajtásakor a vagyoni értékek megszerzése érdekében néhány pillanatig magánál tartotta, majd menekülés közben eldobta a sértettnek azt a táskáját, amely három darab közokiratot tartalmazott.

A megszerzés elkövetési fordulat megvalósulásához ugyanis nem a pillanatnyi elvétel, hanem a tartós, hoszszabb ideig tartó visszaélésszerű, a közokiratok iránti bizalom megingatására is alkalmas birtokbavétel szükséges [Btk. 277. §].

Az elsőfokú bíróság az 1999. október 19-én kelt ítéletével L. T. vádlottat életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérlete és rablás bűntette miatt mint többszörös visszaesőt 8 évi fegyházbüntetésre, valamint 10 évi közügyektől eltiltásra ítélte és megállapította, hogy a vádlott különös visszaeső.

A tényállás a következő.

A vádlottat jelen cselekményt megelőzően több alkalommal marasztalta el a bíróság különböző vagyon elleni, ezen belül elsősorban rablások miatt, és ítélte hosszabb-rövidebb tartamú szabadságvesztésre.

Legutóbb 1995. február 23-én jogerősen, csoportosan elkövetett rablás bűntette miatt, mint többszörös visszaesőt 5 év fegyházbüntetésre és 5 év közügyektől eltiltásra ítélték.

A vádlott az összbüntetési ítélettel kiszabott büntetésből 1996. május hó 23. napján szabadult feltételes kedvezménynyel. A feltételes szabadság 1998. augusztus hó 20. napján járt le.

A vádlott szabadulását követően több alkalommal megfordult egy presszóban. Az egyik ilyen alkalommal - mintegy egy héttel a jelen ügy tárgyát képező cselekményt megelőzően - találkozott a vádlott az ügy sértettjével, K. A.-val. A sértett szóba elegyedett a vádlottal és megadta nevét, telefonszámát.

1998. november hó 10. napjáról 12. napjára virradólag a vádlott ugyancsak a presszóban tartózkodott Sz. J.-néval. A vádlott nem rendelkezett pénzzel, ezért a pultostól próbált meg hitelt kérni, aki ezt a kérést elutasította, majd miután egy személyét tekintve ismeretlen vendég kifizette a vádlott és élettársa által fogyasztott italokat, kiszolgálta őket. A vádlott ezen alkalommal sötét zakót, nadrágot és egy hosszú - vádli középig érő - fekete szövetkabátot viselt.

Éjjel egy óra körüli időben érkezett meg egész napos munkájából a sértett K. A., akit az őt szállító mikrobusz a lakása közelében lévő presszónál tett le. K. A.-nál a vállán egy fekete táska és egy másik nagyobb méretű táska volt, valamint a kezében egy esernyő. A sértett bement a presszóba és két hosszúlépést fogyasztott. Röviddel ezután a sértett a pultnál kifizette az általa fogyasztott italt, majd távozott a presszóból. A vádlott rögtön a sértett után ment. Kint esett az eső. Az utcán a sértett, vállán a fekete táskával, kezelében a nylontáskával haladt, másik kezében a kinyitott esernyővel a H. utca felé. Néhány méter megtétele után, a presszó közelében lévő bolt kirakatához ért, amikor észlelte, hogy a vádlott követi őt, és kiabál, hogy álljon meg. K. A. a vádlotti felszólításnak nem tett eleget, azonban a vádlott utolérte, és kiabálva, hogy adja oda mindenét, a sértett válláról lerántva a fekete színű táskát és kezéből pedig a nylontáskát próbálta meg elvenni. Eközben a sértettet az üzlet kirakata előtti mélyedésben lévő padra lökte. A sértett a kezében lévő esernyővel próbálta megakadályozni a vádlottat értékei elvételében. Az egyik kezével a táskáit fogta, míg a másikban lévő esernyővel csapkodott a vádlott felé, miközben segítségért kiabált. A huzakodás közben a vádlott a szabad kezével a ruházatából elővett egy utólag azonosíthatatlan méretű kést és azt bal kezében fogva egy alkalommal mellbe szúrta a sértettet. A szúrás áthatolt a sértett vastag, bélelt "pufi" kabátján, a garbóján és kombidresszén és a bal emlőbimbó alatt elhelyezkedő 0,9 centiméter hosszúságú és 1 cm mélységű szúrt sebzést okozott. A sérülés gyógytartama ténylegesen 8 napon belüli volt, azonban tekintettel a szúrással támadott testtájékra, továbbá arra, hogy a szúrás több réteg ruhán is áthatolva még mintegy egy centiméterre a sértett mellébe is behatolt, az elért eredménynél súlyosabb, életveszélyes sérülés is bekövetkezhetett volna. Ennek elmaradása nem a vádlott szándékán, hanem a sértett vastag ruházatán és a véletlenen múlt.

Ezt követően kihasználva, hogy a sértett védekezése erősen meggyengült, kitépte kezéből a táskákat és elmenekült a helyszínről. K. A. segítségért kiabálva üldözte őt, azonban a H. utcánál szem elől tévesztette, ezért visszament a presszóba, ahol megvárta a rendőrséget és a mentőket.

A sértett a helyszínre érkező rendőröknek személyleírást adott a vádlottról, amelynek alapján a cselekmény közelében felismerte a rendőrjárőr. Az intézkedő rendőr látta, amint a vádlott egy csomagot eldob, majd tovább megy. Ezt követően került sor a vádlott igazoltatására, majd előállítására. Az elfogás közelében, ahol a járőr látta a csomag eldobását, megtalálták a sértettől eltulajdonított táskát a benne lévő iratokkal. A sértettől elvett táskában 28000 forint készpénz, különböző használati, piperecikkek, tollak, és személyes okiratok voltak összesen további 10000 forint értékben. A sértettnek okozott kár a tárgyak és a pénz kiadásával teljes egészében megtérült.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a vádlott felmentéséért, védője felmentésért és enyhítésért jelentett be fellebbezést. A védő a másodfokú tárgyaláson a bizonyítékok értékelését és ellentmondásos voltát támadva az ítélet hatályon kívül helyezését indítványozta.

A Legfőbb Ügyészség átiratában - és az ügyész a fellebbezési tárgyaláson - indítványozta az elsőfokú bíróság ítéletében megállapított tényállás hiányosságának kiküszöbölésével a vádlott bűnösségének a megállapítását 3 rendbeli közokirattal visszaélés vétségében is.

A bejelentett fellebbezések nem, a Legfőbb Ügyészség indítványa azonban a következők szerint alapos.

A Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság fellebbezéssel megtámadott ítéletét a Be. 236. §-ban írt terjedelemben bírálta felül. Ennek során megállapította, hogy az elsőfokú bíróság az eljárást a vonatkozó perrendi szabályok szerint, kellő alapossággal és körültekintéssel folytatta le.

Az ítéleti tényállás döntő, túlnyomó részében mentes a Be. 239. §-ának (2) bekezdésében írt hibáktól és hiányosságoktól, tehát megalapozott.

Ez a tényállás a Be. 258. § (1) bekezdésének a) pontjában írtak alkalmazásával az iratok tartalma alapján a következők szerint szorult kiegészítésre.

A sértettől elvett táskában az elsőfokú ítéletben említett tárgyakon kívül személyi igazolvány, tb-kártya és adóigazolvány is volt.

Az elsőfokú bíróság által megállapított és az előbbiek szerint kiegészített tényállás már minden szempontból megalapozott, következésképp a vonatkozó perrendi szabályok szerint irányadó volt a másodfokú eljárásban is.

A védő által a megállapított tényállást sérelmező fellebbezési érvelések az elsőfokú bíróság bizonyítékokat értékelő, mérlegelő tevékenységét kifogásolnák. A bizonyítékok újra értékelését, s a vádlott védekezésének elfogadását célozták, melyek az irányadó perrendi szabályok szerint - a megalapozott tényállás ismeretében - a másodfokú eljárásban eredményre nem vezethettek.

Az elsőfokú bíróság a megállapított tényállásból okszerűen következtetett a vádlott bűnösségére. A cselekmények minősítése is törvényes.

Az elsőfokú bíróság első tárgyalásán a vád ismertetésénél az ügyész nevesítette a 3 db közokiratot, amelyeket a vádlott a sértettől jogtalanul megszerzett. Ezzel kapcsolatban indítványozta a Be. 205. §-ának alkalmazását.

Az elsőfokú bíróság e bűncselekménnyel kapcsolatban az eljárást nem szüntette meg, sőt bizonyítást vett fel, mikor az okiratokat a bizonyítási eljárás befejezésekor ismertette (12. sorszámú tárgyalási jegyzőkönyv 3. oldal). Az elsőfokú ítélet sem foglalkozott e bűncselekménnyel, amelyben való bűnösség megállapítását a Legfőbb Ügyészség indítványozta.

A legfőbb ügyészségi indítvány nem alapos.

A Btk. 277. §-ának (1) bekezdésében meghatározott közokirattal visszaélés vétségét az követi el, aki olyan közokiratot, amely nem, vagy nem kizárólagosan a sajátja, mástól annak beleegyezése nélkül jogtalanul megszerez, vagy azt megsemmisíti, megrongálja, vagy eltitkolja.

Az ítéleti tényállás szerint kétségtelen, hogy a vádlott a sértett közokiratait - táskájával együtt - jogtalanul szerezte meg. A törvényi tényállásban írt megszerzés fogalom azonban nem csupán a pillanatnyi elvételt, a rövid ideig tartó birtokbavételt, hanem a tartós, hosszabb ideig tartó, visszaélésszerű, a közokiratok iránti bizalom megingatására is alkalmas birtokbavételt jelenti.

Az adott tényállásnál a vádlott a közokiratok tartós birtokába nem helyezkedett, hisz röviddel az elvétel után - a sértett táskájának, annak tartalmával együtt való eldobásával - azok kikerültek a birtokából. Egyébként sem bizonyított, hogy a vádlott tudomással bírt arról, hogy a táskában közokiratok vannak, - ezt legfeljebb csak feltételezhette - így szándéka azok jogtalan megszerzésére nem állapítható meg.

Ezért a Legfelsőbb Bíróság a vádlottat a Btk. 277. §-ának (1) bekezdésébe ütköző 3 rendbeli közokirattal visszaélés vétsége miatt emelt vád alól - bűncselekmény hiányában - a Be. 214. § (3) bekezdés a) pontja alapján felmentette.

A büntetés kiszabása körében irányadó alanyi és tárgyi bűnösségi körülményeket az elsőfokú bíróság többségében helyesen vette számba.

E körülmények annyiban szorulnak kiegészítésre, hogy a vádlott javára enyhítőként értékelendő az életveszélyt okozó testi sértés kísérleteként minősülő cselekményénél a kísérlet távoli volta, továbbá hogy a rablással okozott kár megtérült.

A változott bűnösségi körülmények ellenére a Legfelsőbb Bíróság úgy ítélte meg, hogy az elsőfokú bíróság által kiszabott büntetés nem eltúlzott, mert ez áll arányban a cselekmények tárgyi súlyával és a vádlott személyében rejlő fokozott társadalomra veszélyességgel. (Legf. Bír. Bf. IV. 192/2000. sz.)