Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1985.1.17 A képmás nyilvánosságra hozatalának tilalma nem vonatkozik a nyilvános eseményekről, rendezvényekről, táj- és utcarészletekről készült felvételekre, amikor tehát az ábrázolás módja nem egyéni, amikor a felvétel összhatásában örökít meg a nyilvánosság előtt lezajlott eseményeket. A nyilvánosságra hozatalhoz a felvételen ábrázolt személy hozzájárulására van viszont szükség, ha - az összes körülményre tekintettel - megállapítható a felvétel egyedisége, egyéni "képmás"-jellege. [Ptk. 80. §. (1) és (2) bek.]

J. I. felperes 1982. év tavaszán belépőjegy ellenében látogatóként részt vett a Macskabarátok és Tenyésztők Országos Egyesülete által Budapesten rendezett macska-kiállításon. A felperes nem tagja az egyesületnek. A kiállítás területén a látogatók által is észlelhetően filmforgatás folyt, de arról nem tudott a felperes, hogy a filmezés milyen célból készül, hogyan történik a felvételek felhasználása. A Magyar Filmgyártó Vállalat alperes "Macskakörmök" címmel szatirikus tárgyú kisjátékfilmet készített. Ezt részben a Macskabarátok és Tenyésztők Országos Egyesülete közgyűlésén felvett, részben a macska-kiállításon készült felvételekből állították össze kísérő szöveggel kiegészítve. A képek között szerepel a felperesről készült "közelkép" is, amelynek vetítésekor a kísérő szöveg - a per eddigi adatai szerint - a macskák szaporodásáról szól. A filmet az alperes először 1982. április 21-én zárt körben vetítette. A felperes erről tudomást szerzett, és április 23-án ajánlott levélben közölte az alperessel, hogy a filmben való szerepeltetéséhez nem járul hozzá. Az alperes ezt nem vette tudomásul, és a filmet oly módon adta át forgalmazásra, hogy azon a felperes képmását közelképben mutatják.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes jogsértést követett el, arra kérte kötelezni, hogy képét vágja ki a filmből.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Védekezése szerint az ott levő műszaki berendezésekből a felperes tudomást szerezhetett arról, hogy a kiállítás területén filmforgatás folyik, a filmben a felperest nem tüntették fel hátrányos színben.

Az első fokú bíróság ítéletével elutasította a keresetet. Az indokolás szerint a felvétel készítésekor nem történt visszaélés, a felperest nem tüntették fel hátrányosan. A nyilvánosságra hozatal sem jogsértő, mert a kiállításon való részvétel megfelel a nyilvános közszereplésnek. Egyébként abból, hogy a felperes észlelhette a filmforgatást, mégsem hagyta el a kiállítás területét, ráutaló magatartással hozzájárult a film készítéséhez és nyilvánosságra hozatalához.

A másodfokú bíróság az 1983. március 1. napján kelt ítéletével helyben hagyta az első fokú bíróság ítéletét. Kimondotta ugyan, hogy az első fokú bíróság tévesen minősítette a kiállításon való részvételt nyilvános közszereplésnek, ennek ellenére azt az álláspontot fogadta el, hogy aki nyilvános helyen (utcán, kiállításon, előadáson, sporteseményen) megjelenik, nem sérelmezheti, ha képmását tudósításban, riportfilmekben felveszik és a közönség körében vetítik, csak akkor, ha ez visszaélésszerűen, sértő módon történik.

A jogerős ítélet ellen emelt törvényességi óvás megalapozott.

A Ptk. 80. §-ának (1) bekezdése szerint a személyhez fűződő jogok megsértését jelenti a más képmásával vagy hangfelvételével kapcsolatos bármiféle visszaélés. A (2) bekezdés pedig akként rendelkezik, hogy képmás vagy hangfelvétel nyilvánosságra hozatalához - a nyilvános közszereplés kivételével - az érintett személy hozzájárulása szükséges.

A másodfokú bíróság helytállóan állapította meg, hogy a nyilvános helyen (utcán, kiállításon, előadáson, sportmérkőzésen stb.) megjelenő személyek nem sérelmezhetik alaposan azt, hogy tudósításban (riportfilmben, tv-híradóban) a közönség körében az ő képmásukat is felveszik és vetítik. Ez - ha nem visszaélésszerűen, nem sértő módon történik - valóban nem tekinthető a "képmás közzétételének". A képmás nyilvánosságra hozatalának tilalma ugyanis nem vonatkozik a nyilvános eseményekről, rendezvényekről, táj- és utcarészletekről készült felvételekre, amikor tehát az ábrázolás módja nem egyéni. Ilyen eset az, amikor a felvétel összhatásában örökít meg a nyilvánosság előtt lezajlott eseményeket.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!