Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2006.1.7 I. Hatásköri összeütközés megállapítása esetén eljáró bíróságként a magasabb hatáskörű vagy kizárólagos hatáskörű bíróságot kell kijelölni, ha a bizonyítás eredményétől függő minősítés kihatással lehet a hatáskörre is [Be. 20. § (1) bek., (2) bek. c) pont].

II. Ha valamely cselekmény egyetlen elkövetési magatartással két különböző súlyú bűncselekmény látszólagos alaki halmazatát valósítja meg, a bizonyíthatatlanság okszerű következménye az, hogy egyik szóba jöhető bűncselekmény sem állapítható meg [Btk. 12. §]

B. P. r. törm. vádlott ellen a V. Megyei Bíróság előtt hivatalos személy által kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés bűntette miatt indult büntetőeljárás.

A 2005. január 20. napján tartott tárgyaláson meghozott és ugyanekkor jogerőre emelkedett végzésével a megyei bíróság az ügyet érdemi elbírálás végett áttette a Gy. Megyei Bíróság Katonai Tanácsához. Végzésének indokolásában kifejtette, hogy a tárgyaláson az ügyész a vádat a Be. 310. §-ának (1) bekezdése alapján módosította, azt az eredeti vádtól eltérően a Btk. 348. §-ának (1) bekezdésébe ütköző és aszerint minősülő, katonai büntetőeljárásra tartozó, szolgálatban kötelességszegés vétsége miatt tartotta fenn. Ezért az ügyet a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező katonai tanácshoz kellett áttenni.

A katonai tanács a 2005. március 1-jén meghozott és 2005. március 16-án jogerőre emelkedett végzésével - anélkül, hogy a végzés rendelkező részében is rögzítette volna a hatáskörének hiányára tett megállapításokat - az ügy iratait az eljáró bíróság kijelölése érdekében a Legfelsőbb Bírósághoz rendelte felterjeszteni. Az indokolás szerint az ügyben a katonai tanács hatásköre nem állapítható meg. A vádiratból és a tárgyalási jegyzőkönyvből kitűnően az ügyész a vádiratból a vesztegetési tényállásrészt rekesztette ki, egyebekben azon nem változtatott. A vád fenntartott része azt tartalmazza, hogy a vádlott tudva azt, miszerint az intézkedés alá vont - és más okból már szabályszerűen helyszíni bírsággal sújtott - személy gépkocsijának környezetvédelmi igazolólapja több, mint 30 napja lejárt, és azt is tudva, hogy a hatályos rendelkezések alapján a forgalmi engedélyt ezért be kell vonnia, a szükséges intézkedést nem tette meg. E vád tárgyává tett tények továbbra is hivatali bűncselekmény, a Btk. 225. §-ában meghatározott hivatali visszaélés bűntettének megállapítására alkalmasak, miután a vádlott, mint hivatalos személy jogtalan előnyt szerzett az intézkedés alá vont személynek azzal, hogy a forgalmi engedély bevonására irányuló kötelezettségét megszegte. Az adott esetben a hivatali bűncselekmény és a katonai bűncselekmény látszólagos alaki halmazata valósult meg, így a kialakult bírói gyakorlatnak megfelelően a cselekmény a súlyosabban büntetendő hivatali visszaélés bűntettét alapozhatja meg. Erre tekintettel az eljárás lefolytatására a V. Megyei Bíróság rendelkezik hatáskörrel és illetékességgel.

A Katonai Főügyészség az átiratában részletes jogi indokolással fejtette ki, hogy a katonai tanács végzése megalapozott, az ügyben a V. Megyei Bíróságnak a további eljárásra kijelölése indokolt.

Mivel a hatásköri összeütközés azonos ítélőtábla területén működő megyei bíróság, illetve másik megyei bíróság katonai tanácsa között merült fel, az eljáró bíróság kijelöléséről a Be. 20. §-a (2) bekezdésének c) pontja alapján a Legfelsőbb Bíróság hivatott dönteni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!