A Gyulai Törvényszék G.20096/2020/24. számú határozata kötbér tárgyában. Bíró: Tóth Beáta
Gyulai Törvényszék
Az ügy száma: 5.G.20.096/2020/24.
A felperes: Orosháza Város Önkormányzata, 5900 Orosháza, Szabadság tér 4-6.
A felperes képviselője: Dr. Varga Imre, Cím10
Az alperes: Alperes1, CÍm2
Az alperes képviselője: Dr. Deák György, CÍm9
A per tárgya: kötbérigény
Ítélet
A bíróság kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 31 243 961 (harmincnégymillió-kétszáznegyvenháromezer-kilencszázhatvanegy) forintot, ennek 2019. október 3-ától a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamat 8 (nyolc) százalékponttal növelt összegének megfelelő késedelmi kamatát, a késedelem teljes tartamára, valamint 1 558 695 (egymillió-ötszázötvennyolcezer-hatszázkilencvenöt) forint perköltséget.
Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg az államnak az állami adóhatóság felhívására a közölt módon és számlára 1 500 000 (egymillió-ötszázezer) forint eljárási illetéket.
Az ítélet ellen a kézbesítésétől számított 15 napon belül a Szegedi Ítélőtáblához címzett, e bíróságnál benyújtandó fellebbezésnek van helye.
A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, kivéve, ha a) a felek bármelyike tárgyalás tartását kéri; b) a bíróság azt indokoltnak tartja, vagy c) tárgyaláson foganatosítható bizonyítást kell lefolytatni.
A fellebbező félnek a tárgyalás tartására irányuló kérelmét a fellebbezésében kell előterjesztenie. A fellebbező fél ellenfele a fellebbezés kézbesítésétől számított tizenöt napon belül tárgyalás tartását kérheti.
A felek kérelme alapján sem kell tárgyalást tartani, ha a) az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 379. és 380. §-ban meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni; b) a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik; c) a fellebbezés csak a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével, illetve az előzetes végrehajthatósággal kapcsolatos; d) a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul.
Indokolás:
[1] A felek 2018. március 29-én vállalkozási szerződést kötöttek, amelynek tárgya a TOP-1.4.1-BS1-2016-00046 azonosítószámú projekt keretében végzett óvodafelújítás, közelebbről az orosházi X és Y utcai óvodák felújítása. Az alperes szolgáltatása a közbeszerzési műszaki leírás, az árazatlan költségvetés, a rendelkezésre álló tervek, valamint a hatályos jogszabályok, szabványok és szakmai szabványoknak megfelelően a kivitelezési munkálatok teljes körű megvalósítása, illetve ennek megvalósulási tervdokumentációban, illetve a használatba vételhez szükséges engedélyeztetési eljáráshoz elengedhetetlen engedélyes tervdokumentációban való dokumentálása, annak érdekében, hogy az elkészült létesítmény rendeltetésszerű használatra alkalmas legyen. A vállalkozói díj 171 219 805 forint plusz áfa, amely átalánydíj.
[2] A szerződés IV. fejezetének 1. pontja szerint a vállalkozó késedelmi kötbér megfizetésére köteles, ha olyan okból, amelyért felelős, a szerződésben vagy a felek között közös egyetértésével felvett bármely írásos dokumentumban (jegyzőkönyvben) rögzített részhatáridőt vagy véghatáridőt elmulasztja. A késedelmi kötbér mértéke a nettó vállalkozói díj 0,5 százaléka / naptári nap. A késedelmi kötbér maximális mértéke nem haladhatja meg a nettó vállalkozói díj 20 százalékát.
[3] A szerződés V. fejezet 2. pontja szerint a vállalkozó a kivitelezés megkezdésekor hatályos jogszabályok szerinti előírásoknak megfelelő építési naplót nyit meg, és azt naprakészen vezeti [191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet]. Ha az építési naplóba való bejegyzés akadályba ütközik, vagy célszerűtlen, akkor az adott munkarészre vonatkozóan a vállalkozót legalább munkanapló-vezetési kötelezettség terheli. A munkanapló adattartalmának alkalmasnak kell lennie valamennyi szerződéses kötelezettség teljesítésének ellenőrzésére.
[4] A 10. pont b) pontja szerint a vállalkozó - egyebek mellett - köteles építési naplót vezetni a hatályos jogszabályok szerint, a munkaterület átvételét követően az esetleges hiányosságokkal kapcsolatos észrevételeit jegyzőkönyvben rögzíteni, és a megrendelő figyelmét ebben a hiányosságok megszüntetésére felhívni. Az u) pont szerint köteles az átadás-átvételi eljáráson feltárt hiányosságokat a kormányrendeletnek megfelelően megszüntetni.
[5] A szerződés VI. fejezet 1. pontja szerint a teljesítés végső határideje a hatálybalépéstől számított 11 hónap. A véghatáridő ún. szigorú (fix) határidő, amelynek a vállalkozó általi elmulasztása a megrendelő érdekmúlását minden további intézkedés és ok nélkül, önmagában megalapozza. Az átadás-átvétel időtartama maximum 30 nap. A 9. pont szerint a vállalkozó érdekkörén és befolyásán kívül eső, a teljesítést akadályozó cselekmény, esemény vagy mulasztás a végteljesítési határidő módosulását vonhatja maga után, kivéve, ha bármilyen előzetes, különösen munkaszervezési (több munkavállaló alkalmazása, munkaszervezés megváltoztatása, stb.) eljárással megoldható lett volna a határidő betartása. A határidő ezen indokkal történő módosulásához az akadályoztatás ténye, az ok, annak vis maior, vagy a vállalkozó érdekkörén és befolyásán kívül eső jellegének kétséget kizáró alátámasztása, az akadályoztatás fennállásának pontos időtartama (kezdő és végdátum) írásos rögzítése, az építési naplóba való bejegyzése és a megrendelő és a műszaki ellenőr előzetes írásos jóváhagyása szükséges. A jelen pont szerinti valamennyi feltétel fennállása esetén a teljesítési határidő be nem tartása nem tekinthető a vállalkozónak felróható mulasztásnak.
[6] A VII. fejezet az átadás-átvételi eljárásról rendelkezett, a következők szerint:
[7] A megrendelő a műszaki átadás-átvételi eljárást csak akkor köteles megkezdeni, ha az elkészült munka rendeltetésszerű használatra alkalmas, és a minőség tanúsítására szolgáló dokumentumok rendelkezésre állnak. Az építési munka átadása és átvétele a teljesítés helyén, a műszaki ellenőr ellenőrzése alapján történik.
[8] A vizsgálat alapján felfedezett hiányokat, hibákat, a hibás munkarészek eső költségvetési összegeket, valamint az érvényesíteni kívánt szavatossági igényeket és az esetlegesen szükséges javítások határidejét a felek jegyzőkönyvben rögzítik.
[9] Ha a megrendelő a létesítmény átvételét az esetleges hibák, hiányok jelentősége, illetve mennyisége miatt megtagadja, az újabb átadás-átvételre olyan megfelelő határidőt köteles kitűzni, amely elegendő a hiányok pótlására és a hibák kijavítására. A megrendelő megtagadhatja az átvételt olyan kevéssé jelentős hiány vagy hiba miatt is, amely a létesítmény rendeltetésszerű használatát akadályozza. Nem tagadható meg azonban az átvétel olyan jelentéktelen hibák, hiányok miatt, amelyek más hibákkal, hiányokat összefüggésben, illetve a kijavításukkal, pótlásukkal járó munkák folytán sem akadályozzák a rendeltetésszerű használatot.
[10] A szerződés VIII. fejezetében a joghatályos nyilatkozatra jogosult személyeket jelölték meg a felek, akik a jognyilatkozataikat kizárólag írásban, az átvétel idejét igazoló módon tehetik meg érvényesen. Ez alatt értik a felek a telefax-, illetve e-mailüzenetek váltását, ha azok átvétele igazolható, valamint az építési naplóba a jogosult által tett bejegyzést is.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!