Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Szombathelyi Törvényszék K.20195/2010/4. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 330. §, 339. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 15. §, 68. §] Bíró: Sugár Tamás

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Vas Megyei Bíróság S.R. I.r.felperes és S.R.né II.r.felpereseknek -

Nemzeti Közlekedési Hatóság Központi Hivatal alperes ellen -

közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indított perében meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A megyei bíróság az alperes határozatát a Nemzeti Közlekedési Hatóság Nyugat-dunántúli Regionális Igazgatósága határozatára kiterjedően hatályon kívül helyezi és az elsőfokú hatóságot új eljárásra kötelezi.

Az alperes köteles megfizetni 15 napon belül a felperesek részére 21.875,- (huszonegyezer-nyolcszázhetvenöt) Ft perköltséget.

20.000,- (húszezer) Ft illetéket az állam visel.

A bíróság feljogosítja az I-II.r.felpereseket a lerótt 20.000,- (húszezer) Ft illeték adóhatóságtól történő visszaigénylésére.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I N D O K O L Á S :

A megyei bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján az alábbi tényállást állapította meg.

B. Város Önkormányzata építtető a Nemzeti Közlekedési Hatóság Regionális Igazgatósága felé 2009. május 28-án engedélykérelmet terjesztett elő a X. jelű önkormányzati út 29+674,30 km-szelvényében létesítendő gyalogátkelő tekintetében. A kérelemhez csatolta a tervdokumentációt, az építtetői nyilatkozatot, a közműkezelői és útkezelői hozzájárulást.

A terveket a P. Építő Kft. készítette.

A hatósági eljárás megindításáról az elsőfokú hatóság a B. város, P. u. 20.sz. alatt lakó felpereseket nem értesítette.

Az elsőfokú hatóság a 2009. június 15-én kelt határozatával B. Város Önkormányzata építtető kérelmének helyt adott és engedélyezte B. város területén, a P.utcában a X. jelű összekötő út 29+674,30 km -szelvényében gyalogos átkelőhely kialakítását meghatározott feltételekkel.

Az indokolás szerint a létesítés célja az út érintett szakaszán a közlekedésbiztonság javítása, főként a turistaszezonban megnövekedett gyalogosforgalom biztonságos levezetése. A kérelem és mellékletei, illetve a tervdokumentáció áttanulmányozása, a helyszín megtekintése után megállapította, hogy a rendelkező részben tett kikötések megtartása mellett az engedély megadásának akadálya nincs, a kialakítás elősegíti a közúti és gyalogos közlekedés biztonságos és színvonalas levezetését. Az elsőfokú hatóság hivatkozott a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény (a továbbiakban: Kkt.), valamint a 20/1984. (XI.21.) KM rendeletben (a továbbiakban: Rendelet), valamint annak mellékletében megjelent Forgalomszabályozási Műszaki Szabályzatban foglaltakra.

A határozatot az elsőfokú hatóság megküldte B. Város Önkormányzatának, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. Megyei Igazgatóságának, az Égáz-Dégáz Zrt.-nek, valamint a P. Építő Kft.-nek.

Az elsőfokú hatóság a 2009. augusztus 18-án kelt iratában értesítette az építtetőt, hogy a fenti elsőfokú határozattal szemben a törvényes határidőn belül fellebbezés nem érkezett, a határozat jogerőre emelkedett és végrehajthatóvá vált.

A jogerős határozat alapján elkezdődött a gyalogos átkelőhely és a kapcsolódó műtárgyak kialakítása.

Az I.r.felperes 2010. április 23-án iratot intézett az elsőfokú hatóság felé, melyben kifogásolta, hogy a gyalogos átkelőhely létesítéséről semmifajta értesítést nem kapott, nem értett egyet annak helyével. Véleménye szerint a tervezett gyalogos átkelőhely miatt kialakult közlekedési helyzet gátolja családját a szabad közlekedésben, pihenésben, megnehezíti az ingatlanon található üzlet megközelítését. Kérte a létesítés helyének felülvizsgálatát.

Az elsőfokú hatóság 2010. április 23-án kelt végzésével a gyalogos átkelőhely kialakításának engedélyezésével kapcsolatban 2010. április 27. napjára helyszíni szemlét rendelt el.

A helyszíni szemléről jegyzőkönyv készült, melyben a felperesek kifogásolták a gyalogos átkelőhely helyét, valamint azt, hogy az eljárásba ügyfélként nem vonták be őket.

A szemlén az elsőfokú hatóság képviselője átadta a felperesek részére az elsőfokú határozatot azzal a tájékoztatással, hogy a jogorvoslati határidő az átadás időpontjában megnyílt, illetve az eljárás irataiba a felperesek betekinthetnek. Tájékoztatta az engedélyest és a lebonyolítót, hogy a jogorvoslati lehetőség lezárásáig a határozat nem jogerős és nem végrehajtható. A határozat jogerőre emelkedéséig munka nem végezhető.

A felperesek a 2010. május 10-én kelt iratukban fellebbezést terjesztettek elő az elsőfokú határozattal szemben. Ebben továbbra is kifogásolták a létesítmény helyét, valamint azt, hogy nem kerültek bevonásra az elsőfokú eljárásba.

A fellebbezést elbíráló alperes a 2010. május 21-én kelt határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

Az indokolásban hivatkozott a Rendelet 3.§ (2) bekezdésében, valamint az annak mellékletét képező Forgalomszabályozási Műszaki Szabályzat (a továbbiakban: Szabályzat) 23. pontjában foglaltakra. Kifejtette, hogy a gyalogos átkelőhely a felperesi ingatlan kapubejárójának közvetlen közelébe kerül, ami valószínűsíti a felperesek érintettségét. Ennek megfelelően az elsőfokú hatóság helyesen járt el, amikor határozatát a felperesekkel közölte és részükre a jogorvoslat lehetőségét biztosította. A gyalogos átkelőhely kijelölésére vonatkozó előírások a hatósági eljárás kötelező ügyféli körét nem határozzák meg. A gyalogos átkelőhely kijelölése közvetlenül nem érinti a felperesek ingatlanát, ezért a felperesek bevonása az elsőfokú kijelölési eljárásban nem volt szükséges. A felpereseknek a gyalogos átkelőhely tervezett helyével és kialakításával kapcsolatos kifogásai a másodfokú eljárás során vizsgálhatóak voltak és a másodfokú hatósági vizsgálat eredménye az érdemi döntésre nem volt kihatással.

A gyalogos átkelőhely más helyen való megvalósíthatóságának vizsgálata nem tárgya a kijelölési eljárásnak. Amennyiben az átkelőhely létesítése következtében a felpereseknek igazoltan kára keletkezik, úgy a polgári jog szabályai szerint az építtetővel szemben léphet fel kártérítési igénnyel.

A felperesek a törvényes határidőn belül keresettel támadták az alperes határozatát, kérve annak bírósági felülvizsgálatát és ennek eredményeként a Pp.339.§-a alapján az elsőfokú határozatra is kiterjedő hatályon kívül helyezését és az alperes kötelezését az eredeti állapot helyreállítására. Álláspontjuk szerint az alperesi határozat az alábbi okok miatt jogszabálysértő:

- A 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 15.§ (1) és (2) bekezdése alapján a felperesek ügyféli státusza egyértelműen megállapítható. Az eljárás első percétől kezdve a felpereseknek ügyfélnek kellett volna minősülniük az őket megillető jogok összességével együtt. Az ügyféli jogállás figyelmen kívül hagyása olyan súlyos eljárásjogi jogszabálysértés, amely csak a határozat hatályon kívül helyezésével orvosolható. Az alperesi határozat a felperesek ügyféli minőségével kapcsolatban egymással ellentétes megállapításokat tartalmaz a 4. oldalon.

- A megvalósított gyalogos átkelőhely közvetlenül és jelentősen zavarja a B. város, P.u.20.sz. alatti ingatlan használatát, a magas és rendkívül erősen világító lámpák a beüzemelést követően zavarni fogják őket a nyugodt pihenésben.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!