Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2018.9.253 A bíróság elnökének közfeladata (jogszabályban meghatározott feladata) gyakorlása körében folytatott levelezése közérdekű adatnak minősül [Alaptörvény VI. cikk (2) bek., 2011. évi CXII. tv. (Infotv.) 1. §, 3. §, 26. § (1)-(2) bek., 31. § (2) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az alperes törvényszék elnöke 1999. október 25-i jelzéssel élt a Pénzügyminisztérium felé, amelynek nyomán a Pénzügyminisztérium 1999. november 26-án közleményt jelentetett meg hivatalos lapjában (Pénzügyi Közlöny), amely szerint az L. Kft.-t törölték a felszámolók névjegyzékéből. A felperes korábbi közérdekűadat-igénylésére ezen jelzés másolatát az alperes a felperesnek már kiadta és közölte azt is a felperessel, hogy a bejelentés alapján nem került sor a törlésre, mert a Pénzügyminisztérium végül az eljárást megszüntette. A felperes ismételt kérelmére a Pénzügyminisztérium e tájékoztatását az alperes szintén megküldte a felperesnek. A Pénzügyminisztérium 2000. január 28-án kelt levelében az szerepel, hogy a felszámoló törlését a Pénzügyminisztérium mérlegelés nélkül, az alperes elnökének jelzése alapján rendelte el, ám a felszámoló alkotmányjogi panaszt terjesztett elő és a törlés Cégközlönyben való közzétételének felfüggesztését is kérte. Emiatt a Pénzügyminisztérium az alperes elnökének tájékoztatását kérte, hogy a törlési közlemény megjelenésének felfüggesztéséhez hozzájárul-e, vagy kéri a törlés azonnali közzétételét. Az alperes elnöke a válaszlevelében a törlési közlemény megjelentésének felfüggesztéséhez hozzájárult. Az alperes elnöke közölte azt is, hogy a felszámoló cég ügyvezetője több levélben kérte őt a törlésre vonatkozó jelzés felülvizsgálatára.

[2] A felperes ezt követően 2006. január 17-én kérelemmel fordult az alpereshez. Ebben kérte, hogy a Pénzügyminisztérium levelének mellékleteként megküldött alkotmányjogi panaszt az alperes adja ki részére, továbbá adja ki az alperes elnöke és a felszámolócég vezetője közötti 1999. november 26. és 2000. február 8. közötti levelezés másolatát. Ezen túlmenően közérdekű adatként kérték kiadni az 1999. október 25-én kelt elnöki levélben rögzített tényállást igazoló adatokat.

[3] Az alperes 2016. január 21-én kelt válaszában az adatközlést a kért adatokra nézve megtagadta. Álláspontja szerint az alkotmányjogi panasz és a felszámoló szervezet levelei nem minősülnek közérdekű adatnak, mert nem az alperes tevékenységére vonatkoznak, illetve nem közfeladat ellátásával összefüggésben keletkeztek, az utolsó vonatkozásban pedig azt nyilatkozta, hogy az ott írt adatok nyilvánosak, a közhiteles cégnyilvántartásból megismerhetőek.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[4] A felperes az előzetesen benyújtott kérelemben foglaltak teljesítésére kérte kötelezni az alperest, előadta, hogy az általa igényelt adatok egyértelműen közérdekű adatnak minősülnek, ezért azokat az alperes köteles kiadni.

[5] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte, mindenben fenntartotta a kérelem elutasításában rögzített jogi álláspontját.

Az első- és másodfokú ítélet

[6] Az elsőfokú bíróság a felperes keresetének részben adott helyt és kötelezte az alperest, hogy tizenöt napon belül postai úton a felperes budapesti levelezési címére adja ki, a bíróság elnökének 1999. október 25-én a Pénzügyminisztériumhoz intézett jelzése következményeként a Pénzügyi Közlöny 1999. november 26-i számának 2561. oldalán az L. Kft. névjegyzékből történő törlését közzétett hivatalos közlemény megjelenésétől, azaz 1999. november 26-tól 2000. február 8-ig az L. Kft. ügyvezetője által a bíróság elnökének írt levelek másolatát azzal, hogy amennyiben azok közérdekű adatnak nem minősülő személyes adatokat is tartalmaznak, úgy azt a másolaton felismerhetetlenné kell tenni. Ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította. Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolása rögzítette, hogy az alperes mind az alkotmányjogi panasz, mind pedig a felszámoló társaság kiadni kért levelei vonatkozásában adatkezelőnek minősül, hiszen a kért adatok az adott elnöki ügy iratanyagát képezi és az adat tárolása is adatkezelésnek minősül függetlenül az irat keletkezési helyétől.

[7] A felszámoló cég vezetője által az alperes elnökéhez írt levelek vonatkozásában az indokolás kifejtette, hogy azok közérdekű adatnak minősülnek, az alperes közfeladata ellátásával összefüggésben keletkeztek, mivel az alperes elnöke erre vonatkozó jogszabály alapján élt jelzéssel a Pénzügyminisztérium felé (ez volt a közfeladata) és a már kiadott levél tartalmából ezen jelzés (kezdeményezés) felülvizsgálatára irányulnak a felszámoló megkeresései. Megjegyezte az elsőfokú bíróság azt is, hogy az előzményi eljárásokban az alperes korábban már több olyan iratot megküldött a felperesnek, amelyek nem tőle, illetve korábbi elnökétől származtak és korábban nem vonta kétségbe ezen adatok közérdekű jellegét. Összességében az elsőfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy az alperes a felszámolói levelei kapcsán nem tudta bizonyítani, hogy alappal tagadta volna meg a levelek kiadását. Az elsőfokú bíróság ezért ezen kereseti kérelem vonatkozásában helyt adott a keresetnek.

[8] Az elsőfokú bíróság szerint ugyanakkor az alperes jogszerűen tagadta meg az alkotmányjogi panasz kiadását, mert az nem az alperes eljárása során keletkezett, azt a Pénzügyminisztérium csupán tájékoztatásul küldte meg az alperesnek. Az elsőfokú bíróság szerint ezért ez a panasz nem az alperes közfeladata ellátásával összefüggésben keletkezett. A cégnév tényadatokkal való alátámasztása vonatkozásában úgy foglalt állást az elsőfokú bíróság, hogy ez az igény meghaladja a közérdekű adat igénylés fogalmát, mert álláspontja szerint a közérdekű adat tartalmának további tényadatokkal való alátámasztása, megindokolása nem tartozik közérdekű adat kiadásának körébe.

[9] Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet fellebbezéssel nem érintett részét nem érintette, fellebbezett részét helybenhagyta. A jogerős ítélet a fellebbezés tartalmára figyelemmel kizárólag a felszámoló által a bírósághoz intézett levelek kiadásának kérdésével foglalkozott. Teljes mértékben egyetértett az elsőfokú bírósággal abban, hogy ezek a levelek az alperes elnökének jogszabályban írt jelzési kötelezettségével összefüggésben keletkeztek, függetlenül attól, hogy nem a Pénzügyminisztérium és az alperes elnökének relációjában jöttek létre, mert az alperes elnöke jelzésének következményei voltak. Álláspontja szerint tehát a felszámoló levelei az alperes közfeladatának ellátásával összefüggésben, ahhoz szorosan kapcsolódva születtek. Önmagában az a körülmény, hogy a felszámoló levelei a tevékenységére vonatkozó gazdasági jellegű adatokat is tartalmaznak, nem bírnak döntő jelentőséggel a jogerős ítélet szerint, mert a meg nem ismerhető adatokat az elsőfokú bíróság döntése szerint is felismerhetetlenné kell tenni. A jogerős ítélet szerint ebben a vonatkozásban jogkérdésben kellett dönteni, így további bizonyítás lefolytatására nem volt szükség.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!