Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.706604/2020/15. számú határozata versenyfelügyeleti közigazgatási jogvita (vj/39-150/2018 tárgyában. [1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 39. § (1) bek., 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 76. §] Bírók: Huber Gábor, Nagy Péter, Surányi Katalin

Fővárosi Törvényszék 2

105.K.706.604/2020/15-II

A Fővárosi Törvényszék

Az ügy száma: 105.K.706.604/2020/15.

Az I. rendű felperes: Felperes1

(I. r. felperes címe)

A II. rendű felperes: Felperes2

II. r. felperes címe)

A felperesek képviselője: Dezső és Társai Ügyvédi Iroda

(eljáró ügyvéd: dr. Polauf Tamás; képviselő címe)

Az alperes: Gazdasági Versenyhivatal

(1054 Budapest, Alkotmány utca 5.)

Az alperes képviselője: dr. Kolongya Dóra kamarai jogtanácsos

A per tárgya: versenyfelügyeleti közigazgatási jogvita (VJ/39-150/2018.)

Ítélet

A bíróság a felperesek keresetét elutasítja.

Kötelezi a felpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg az állam javára, az állami adó- és vámhatóság felhívásában megjelölt módon és számlára 1.500.000 (egymillió-ötszázezer) forint kereseti illetéket, valamint az alperesnek 15 napon belül 250.000 (kétszázötvenezer) forint perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az ítélet alapjául szolgáló tényállás

[1] A II. rendű felperes cseh anyacég alapította és kizárólagos tulajdonosa az e-kereskedelem piacán tevékenykedő I. rendű felperesnek, amely 2016. szeptember 8-án került bejegyzésre. A fő tevékenysége termékek (pl. elektronikai eszközök, játékok, autóalkatrészek, kozmetikai termékek, hobbi és kertészkedési cikkek, e-könyvek) értékesítése, reklamációk intézése, raktározás és termékek kiadása. Ezen kívül a II. rendű felperes részére nyújtott szolgáltatásokból (pl.: a termékeknek az I. r. felpereshu bemutatótermében való átvételének biztosítása, reklamációk kezelése stb.), valamint a X Bank által az igénybe vett vásárlói hitelek után fizetett díjból szerez bevételt. A minél nagyobb piaci részesedés megszerzését tűzte célul, és álláspontja szerint úttörő szerepet tölt be az online disztribúciós piacon, amelynek oka, hogy az egyik leghatékonyabb online rendszert tudta létrehozni az árai megfelelő kommunikálásával, a kiszállítás hatékonyságával, valamint vannak olyan disztribúciós csatornái, amelyek különösen modernnek számítanak (például 24 órás, expressz kiszállítás, I. r. felperes box-ok).

[2] A II. rendű felperes 1994-ben alakult I. r. felperessoft néven, majd 12 évvel később I. r. felperescz-re változott az elnevezése, a tulajdonosa a ciprusi székhelyű L.S. vállalat1 vállalat. Fő tevékenységi köre elektronikai, kozmetikai és szépészeti fogyasztási cikkek forgalmazása. Nyilatkozata alapján Csban, Sz-ben, A-ban és M-on fejt ki tevékenységet.

[3] A felperesek összesen hat "Black Friday" kampányt (2018. január 22-31., május 7-20., augusztus 20-szeptember 2., november 12-25., december 7-23., 2019. január 21-február 3.) folytattak, amely során az "akár 80 %-os kedvezménnyel" reklámállítást használták. A kereskedelmi gyakorlat televízió, rádió, nyomtatott sajtó, online reklámok, e-DM levelek, valamint saját weboldal igénybevételével valósult meg. A 80% árkedvezmény a kampányokban részt vevő termékek szűk és atipikus körére - ismertetve alább, a 15. bekezdésben - volt elérhető. Több reklámban megjelent apró betűs üzenet szerint az "akciós árak csak meghatározott termékekre vonatkoznak, melyek a honlapon feltüntetésre kerülnek. Az akciós kedvezmény mértéke az egyes termékek tekintetében eltérő, annak maximális értéke 80%. A Társaság nem garantálja, hogy az egyes termékek ára az akció időszaka alatt a legalacsonyabb." A kereskedelmi kampányok alapötlete a II. rendű felperesnél született, de a kampány kidolgozása magyar piachoz és sajátosságokhoz igazodva az I. rendű felperessel és magyar ügynökségekkel együttműködésben valósul meg. A www.I. r. felpereshu webáruházon keresztül történő termékértékesítésekből mindkét felperesnek bevétele keletkezik.

A megelőző közigazgatási eljárás és a keresettel támadott döntés

[4] Az alperes 2018. október 26. napján versenyfelügyeleti eljárást indított a felperesekkel szemben, mert az észlelése szerint felperesek a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló 2008. évi XLVII. törvény (a továbbiakban: Fttv.) 6. § (1) bekezdés c) pontjában foglalt tényállás megvalósításával valószínűsíthetően megsértették az Fttv. 3. § (1) bekezdésében előírt tilalmat.

[5] Az alperes a VJ/39-150/2018. számú egységes szerkezetbe foglalt határozatában megállapította, hogy a felperesek 2018. január és 2019. február között hat alkalommal tartott "Black Friday" kampányaik népszerűsítésére szolgáló kereskedelmi kommunikációjuk során tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytattak, mert azt a benyomást keltették, hogy a fogyasztók jelentős mértékű, akár 80 %-os kedvezményre tehetnek szert, holott a 80 %-os kedvezmény a kampányokban részt vevő termékeknek csak egy igen szűk és atipikus körére volt elérhető. A felpereseket egyetemlegesen 862.000.000 forint versenyfelügyeleti bírság megfizetésére kötelezte, valamint az I. rendű felperest kötelezte, hogy 60 napon belül vezessen be megfelelési programot, és azt a bevezetést követően legalább két évig működtesse.

[6] Megállapította, hogy a felperesek magatartásukkal megvalósították az Fttv. 6. § (1) bekezdést c) pontját, megsértve az Fttv. 3. § (1) bekezdését. Indoklásában az Fttv. 1. § (1) bekezdés, 2. § a), c)-e), h) pont, 3. § (2)-(3), 4. § (1), 9. § (1) bekezdés, 14. §, 19. § c) pont, Tpvt. 76. § és 78. § rendelkezéseire is hivatkozott.

[7] Rögzítette az érintett piac vonatkozásában, hogy a felperesek kereskedelmi gyakorlata a www.I. r. felpereshu webáruházban és az I. r. felpereshu mobil applikációban megvásárolható valamennyi termék fogyasztók általi megvásárlását célozta, vagyis a kampányok az I. r. felpereshu és I. r. felperescz által értékesíteni kívánt teljes árukészletnek a fogyasztók részére történő értékesítésével, eladása ösztönzésével álltak közvetlen kapcsolatban. Ismertette a "Black Friday" kampány eredetét, és hivatkozással az Á.hu és a Y 2019-ben folytatott közös kutatására hangsúlyozta, hogy kiemelten fontos a fogyasztók számára a "Black Friday" akciók során nyújtott nagymértékű leárazás, amelynek során a fogyasztók 46 %-a kizárólag interneten tervezte a vásárlást, míg 24 % nyilatkozott úgy, hogy interneten és bevásárlóközpontokban is. Megállapította, hogy bár a fogyasztók valóban nagy akciókra számítottak, a webáruházak csaknem kétharmada (71 %-a) jellemzően átlagosan 20 %-os vagy annál alacsonyabb mértékű kedvezményt adott az akciós termékekre, és az átlagos "Black Friday" kedvezmény 17,5 % körül alakult.

[8] Rámutatott, hogy a www.I. r. felpereshu weboldalon a fogyasztók az I. rendű és a II. rendű felperestől is vásárolhatnak termékeket attól függően, hogy mely termék mely vállalkozás raktárában áll rendelkezésre; ha a fogyasztó olyan terméket vásárol, ami a II. rendű felperes raktárában áll rendelkezésre, akkor a II. rendű felperessel köt szerződést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!