Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Győri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.27793/2019/15. számú határozata. [1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 45/A. §, 59. §, 62. §, 2013. évi V. törvény (Ptk.) 4:181. §, 2016. évi CL. törvény (Ákr.) 2. §, 38. §, 62. §, 2017. évi I. törvény (Kp.) 85. §, 88. §, 149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet (Gyer.) 27. §, 28. §, 29/A. §, (1) bek., (5) bek., (6) bek.] Bíró: Kállai Erik

11.K.27.793/2019/15.

A Győri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság Dr. Méhes László ügyvéd által képviselt ...I. r. felperesnek, és dr. Méhes László ügyvéd által képviselt ...II. r. felperesnek - ...kamarai jogtanácsos által képviselt Győr-Moson Sopron Megyei Kormányhivatal (9022 Győr, Türr István u. 1.) alperes ellen - gyámhatósági ügyben hozott GYC-01/919-2/2019. számú döntés vizsgálatára - indított közigazgatási perben, amely perbe a felperes pernyertességének támogatása végett dr. Méhes László ügyvéd á ltal képviselt ... felperesi érdekelt, valamint az alperes pernyertességének támogatása végett dr. Bagoly Beáta ügyvéd által képviselt ...alperesi érdekelt belépett, meghozta a következő

í t é l e t e t:

A bíróság a felperesek keresetét elutasítja.

Kötelezi a felpereseket, hogy 15 napon belül fizessenek meg 20.000 (húszezer) forint perköltséget az alperes részére, valamint 30.000 (harmincezer) forint perköltséget az alperesi érdekelt részére.

Kötelezi a felpereseket, hogy az állam javára az állami adó- és vámhatóság felhívásában megjelölt módon és számlára fizessenek meg 30.000 (harmincezer) forint feljegyzett kereseti illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

Indokolás

A bíróság a felperesek kereseti kérelme, az alperes védirata, a felperesi és alperesi érdekeltek nyilatkozatai, a megelőző eljárás iratai, valamint a tárgyalás adatai alapján az alábbi tényállást állapította meg.

A Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Téti Járási Hivatala a 2019. május 28. napján kelt GY-07C/GYH/271-12/2019. számú határozatával kk. ... és kk. ...gyermekek vonatkozásában a felperesek - mint apai nagyszülők - nagyszülői kapcsolattartás rendezése, illetve egyéb járulékos kérdések iránti kérelmét elutasította. A döntését azzal indokolta, hogy a gyermek érdeke, hogy mindkét szülővel minőségi időt tudjanak eltölteni, melyre hétvégenként, illetve a szünetek alkalmával van lehetőség. Az apai nagyszülők az anya kapcsolattartási idejében szeretnének unokáikkal találkozni, mely az anya kapcsolattartási jogát sértené. Az eljárás során kiderült, hogy a gyermekek találkoznak az apai nagyszülőkkel, az apai kapcsolattartások alkalmával, még az apa és az apai nagyszülők közötti távolság ellenére is. A hatóság álláspontja szerint a gyermekeknek érdekük, hogy a nagyszülőkkel kapcsolatot tartsanak, ami így is megvalósul, ugyanakkor az is a gyermekek érdekét szolgálja, hogy a gondozó szülőjével és barátaival is ugyanúgy közös élményekhez jusson, melyek hatékonyan segíthetik a közelmúltbeli feszült helyzet feloldását is. A gyámhatóság álláspontja szerint az apai nagyszülők részére biztosított, a hatóság által szabályozott kapcsolattartás a jelenlegi problémás viszonyok között további konfliktusforrás alapja lehet, mely nem áll a gyermekek érdekében. A szülőknek, illetve nagyszülőknek egymással egyeztetve az apa részére biztosított folyamatos kapcsolattartás keretében szükséges megoldani a nagyszülői kapcsolattartást.

A felperesek fellebbezése nyomán eljáró alperes a 2019. augusztus 9. napján kelt GYC-01/919-2/2019. számú határozatában a felperesek fellebbezését elutasította, és az elsőfokú határozatot az indokolás részbeni megváltoztatásával helyben hagyta. Az alperes az indokolásában hivatkozott arra, hogy az elsőfokú gyámhivatal a tényállás tisztázása érdekében tárgyalást tűzött ki, melyre a felpereseket, valamint az érdekelteket idézte. A tárgyalási napot megelőzően az alperesi érdekelt személyesen megjelent az elsőfokú hatóságon és tájékoztatta a hatóságot, hogy az idézésben szereplő időpontban nem tud megjelenni munkahelyi elfoglaltsága miatt, ezért a megjelenése napján a felperesi kérelemre személyesen terjesztette elő a nyilatkozatát. Az alperesi érdekelt az elsőfokú hatóságon 2019. május 7. napján a gyermekeivel is megjelent és kk. ...személyesen is nyilatkozott. 2019. május 8. napján - az idézés szerinti időpontban - I. r. felperes és a felperesi érdekelt megjelentek az elsőfokú hatóság előtt, ahol részletes nyilatkozatot tettek. Sérelmezték, hogy az alperesi érdekelt nem jelent meg a tárgyaláson. Az alperes a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Gyer.) 27. § (1) bekezdésére, 29. § (1) bekezdésére, valamint 29/A. § (1) és (5) bekezdéseire hivatkozva rögzítette, hogy a nagyszülői kapcsolattartási jog egy jogosultság, mely nem biztosít feltétlenül és minden körülményre tekintet nélkül jogot az unokával való kapcsolattartásra. A felek által tett nyilatkozatokból megállapítható, hogy a gyermekek találkoznak a felperesekkel az apai kapcsolattartások alkalmával a nagy távolság ellenére is, mert a felperesi érdekelt részükre biztosítja a kapcsolattartást. Az alperesi érdekelt sem tiltja, hogy a gyermekek a felperesekkel találkozhassanak. A határozat megjegyezte, hogy a bírói ítélet a felperesi érdekelt részére rendkívül tág és gyakori kapcsolattartási jogot szabályozott. Az alperes álláspontja szerint a felperesek részére biztosított, szabályozott keretek közötti kapcsolattartás nem indokolt, azt a szülőknek, illetve nagyszülőknek egymással egyeztetve a felperesi érdekelt részére biztosított folyamatos kapcsolattartás keretében szükséges megoldani, tekintettel arra, hogy a gyermekek érdeke, hogy mindkét szülővel minőségi időt tudjanak eltölteni, melyre hétvégente illetve a szünetek alkalmával nyílik lehetőség. Az alperes a döntésében a Gyer. 29/A. § (5) bekezdésére hivatkozva hangsúlyozta, hogy a gyermek érdeke mellett a kapcsolattartásra jogosult és a kapcsolattartára kötelezett méltányos érdekét és körülményeit is figyelembe kell venni a kapcsolattartásról való döntésben. Az indokolás részbeni megváltoztatását az tette szükségessé, hogy az elsőfokú hatóság a döntésében több helyen tévesen az anya kapcsolattartási jogára hivatkozott, holott az anyát, mint gondozó szülőt a gyermekkel együtt tölthető időtartam illeti meg.

Az alperes határozatával szemben a felperesek keresetet terjesztettek elő, melyben elsődlegesen az alperesi határozat megváltoztatását kérték akként, hogy az alperes kk. ... és kk. ... nevű unokáikkal a kapcsolattartást szabályozza oly módon, hogy folyamatos kapcsolattartás jogcímén legyenek jogosultak az unokáikkal minden páros hónap első páratlan hetén péntek 17 órától vasárnap 18 óráig az elvitel jogát és a visszavitel kötelezettségét is magába foglaló kapcsolattartásra. Kérték továbbá, hogy időszakos kapcsolattartás jogcímén legyenek jogosultak az unokákkal a nyári tanszünetben július 6. napjától július 10. napjáig levő időtartamban kezdőnap 9 órától befejező nap 9 óráig az elvitel jogát és a visszavitel kötelezettségét is magánban foglaló kapcsolattartásra.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!