Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

EH 2002.642 A jogerős fizetési meghagyás anyagi jogereje kizárja, hogy a kötelezett a perújítási határidők elteltét követően marasztalását az annak alapjául szolgáló szerződés semmisségére hivatkozással vitassa. [Pp. 264. §, 321. §, 229. §, Ptk. 324. §, 200. §]

Az I. r. alperes kérelmére a B.-i Városi Bíróság fizetési meghagyást bocsátott ki a felperes és társai ellen 990 806 Ft és járulékai erejéig. A felperes a fizetési meghagyást 1992. november 5-én vette át. Ellentmondás hiányában a meghagyás 1993. március 5-én jogerőre emelkedett. A jogerős fizetési meghagyás alapján a végrehajtó a felperes nyugdíjára nézve a végrehajtást foganatosította. Az I. r. alperes a követelést a II. r. alperesnek eladta, így a felperestől levont összegek a II. r. alpereshez folytak be. A felperes 2000. szeptember 26-án előterjesztett keresetében annak megállapítását kérte, hogy az Sz. J. és az I. r. alperes között 1990. szeptember 21. napján létrejött kölcsönszerződés a Ptk. 200. § (2) bekezdése alapján semmis, az azon szereplő aláírása hamis. Erre tekintettel kérte az ellene folytatott végrehajtás Pp. 369. § a) pontja szerinti megszüntetését és az alperesek 753 847 Ft valamint járulékai egyetemleges megfizetésére kötelezését.

Az elsőfokú bíróság végzésével a pert megszüntette.

Megállapította, hogy a jogvitát a B.-i Városi Bíróság a jogerős fizetési meghagyással véglegesen lezárta, és arra is utalt, hogy a fizetési meghagyás ellen a jogerőre emelkedésétől számított öt év eltelte után a Pp. 264. §-ának rendelkezése értelmében perújításnak sincs helye.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. A felperes fellebbezése kapcsán rámutatott arra, hogy a jogerős fizetési meghagyás jogerős ítélet hatályával bír, ennek következtében ugyanabból a tényalapból származó, ugyanazon jog iránt, ugyanazok a felek, a már elbírált jogot egymással szemben nem tehetik vitássá. A semmis szerződés érvénytelenségére pedig csak addig lehet joghatályosan hivatkozni, amíg az ügyet jogerős határozat el nem bírálta. Miután a fizetési meghagyás jogerőre emelkedett, az csak perújítással támadható. Az 1993. március 3-án jogerőre emelkedett meghagyással szemben öt év eltelte után a Pp. 264. §-a értelmében perújításra arra tekintettel sincs lehetőség, hogy a végzés ellen fellebbező a vele szembeni igény alapjául szolgáló szerződés semmisségére hivatkozik.

A jogerős végzés felülvizsgálatát a felperes kérte. A támadott határozat jogsértését a Pp. 206. §-ában és a Pp. 369. § a) pontjának téves alkalmazásában jelölte meg. Állította, hogy a jogerős végzés a Ptk. 234. §-ának rendelkezéseit is sérti, mert a semmisség megállapításához külön eljárásra nincs szükség.

Az alperesek felülvizsgálati ellenkérelmükben a jogerős végzés hatályában fenntartását kérték.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

Annyiban helytálló a felperes hivatkozása, hogy a Ptk. 234. §­ának (1) bekezdése értelmében a semmis szerződés érvénytelenségére - ha a törvény kivételt nem tesz - bárki határidő nélkül hivatkozhat, a semmisség megállapításához külön eljárásra nincs szükség.

A Ptk. idézett rendelkezése alapján azonban a felperes a Pp. 321. §-ának (1) bekezdése alapján a jogerős ítélet hatályával bíró fizetési meghagyás azon marasztaló rendelkezését, amelynek értelmében az adóssal és más készfizető kezesekkel egyetemlegesen köteles a vissza nem fizetett kölcsön és kamatai megfizetésére, nem teheti kérdésessé. Ezt a kérdést a bíróság jogerős határozatával véglegesen eldöntötte, az erre nyitva álló határidő eltelte miatt az anyagi jogerő áttöréseként perújításnak sincs helye.

A támadott végzés nem sértette a Pp. 369. §-ának a) pontjában foglalt jogszabályi előírást sem. A Pp. 369. §-ában meghatározott körben az okirat záradékolását, illetve az ezzel egy tekintet alá eső végrehajtható határozat meghozatalát nem előzi meg bírósági eljárás. A záradékolás, illetőleg a letiltó végzés meghozatala az 1994. évi LIII. tv. 21-23. §-aiban felsorolt esetekben és feltételek mellett kiállított közokiraton, vagy teljes bizonyító erejű magánokiraton alapul. Az adott esetben viszont a végrehajtás alapja nem ez, hanem a jogerős fizetési meghagyás volt.

A másodfokú bíróság végzésében a bizonyítékokat nem mérlegelte, ezért nem sérthette a Pp. 206. §-ának rendelkezéseit sem.

A Legfelsőbb Bíróság az ismertetett indokok alapján a jogerős végzést a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése értelmében hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Pfv. IX. 22.163/2001. sz.)