16/2010. (XII. 10.) KüM utasítás
a helyi alkalmazottak foglalkoztatásának engedélyezésével és a munkaszerződések megkötésével kapcsolatos eljárási rendről
A jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény 49. § (1) bekezdése alapján a Külügyminisztériumban a helyi alkalmazottak foglalkoztatásának engedélyezésével és a munkaszerződések megkötésével kapcsolatos eljárási rendet az alábbiak szerint határozom meg:
1. A külképviselet köteles a helyi alkalmazott foglalkoztatására irányuló javaslatát a Gazdálkodási és Pénzügyi Főosztály (a továbbiakban: GFO) részére felterjeszteni, az alábbi iratok egyidejű megküldésével:
a) a helyi alkalmazottak foglalkoztatására vonatkozó mintaszerződés alapján készített munkaszerződés;
b) a külképviseletek védelmi szabályairól szóló 8/2001. KüM utasításban meghatározott adatokat tartalmazó, kitöltött kérdőív;
c) a munkaszerződés, valamint a kérdőív által megjelölt adatokat igazoló iratok hiteles másolata (a továbbiakban együtt: foglalkoztatási javaslat).
2. A foglalkoztatási javaslatot legalább 30 nappal a foglalkoztatás megkezdése előtt kell a külképviselet által felterjeszteni.
3. A foglalkoztatás lehetőségét költségvetési szempontból - a Személyügyi Főosztállyal egyeztetve - a GFO, biztonsági szempontból a Biztonsági, Informatikai és Távközlési Főosztály (a továbbiakban: BITÁF), jogi szempontból a Jogi és Közigazgatási Főosztály (a továbbiakban: JKF) vizsgálja meg.
4. A foglalkoztatás pénzügyi feltételeinek hiánya esetén a GFO a foglalkoztatási javaslatot haladéktalanul elutasítja.
5. A foglalkoztatás pénzügyi feltételeinek megléte esetén a GFO a foglalkoztatási javaslatot véleményezésre megküldi a BITÁF-nak és a JKF-nek, szükség esetén, a munkakörtől függően az egyéb érintett szervezteti egység(ek)nek.
6. A helyi alkalmazott foglalkoztatásához az 5. pont szerinti szervezeti egységek, valamint a gazdálkodási és igazgatási helyettes államtitkár jóváhagyása szükséges.
7. A GFO a helyi alkalmazott foglalkoztatását - a szervezeti egységek véleményét is tartalmazó - táviratban engedélyezi.
8. A külképviselet az engedélyező távirat megküldését követően haladéktalanul intézkedik a munkaszerződés aláírásáról és az aláírt munkaszerződés két eredeti példányának a GFO részére történő megküldéséről. A GFO a szerződés egy aláírt példányát a JKF részére továbbítja.
9. Amennyiben a fogadó állam jogszabályai a munkaszerződések vonatkozásában kizárja a jogválasztás szabadságát, és ennek következtében a mintaszerződés nem alkalmazható, e tényről, annak indokairól a külképviselet köteles tájékoztatást adni a foglalkoztatási javaslat és a vonatkozó jogszabály egyidejű megküldésével. A foglalkoztatás ebben az esetben egyedi munkaszerződéssel történhet, melynek rendelkezéseit a külképviselet a JKF-fel közösen alakítja ki.
10. A helyi alkalmazottak munkaszerződéseinek módosítása és a jogviszonyuk megszüntetése esetén jelen utasításban szabályozott eljárási rend megfelelően irányadó.
11. Jelen utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba azzal, hogy rendelkezéseit a folyamatban lévő foglalkoztatási engedélyek és munkaszerződések megkötése vonatkozásában is alkalmazni kell.
12. Jelen utasítás hatálybalépését követően a külképviselet köteles haladéktalanul megvizsgálni, hogy a fogadó állam jogszabályai a munkaszerződések vonatkozásában lehetővé teszik-e a jogválasztás szabadságát. Amennyiben a fogadó állam jogszabályai a jogválasztást nem zárják ki, a külképviselet jelen utasítás hatálybalépésétől számított 60 napon belül a hatályos munkaszerződéssel rendelkező helyi alkalmazottak vonatkozásában köteles - a fenti eljárásnak megfelelően - felajánlani a helyi alkalmazottnak a hatályos munkaszerződés - közös megegyezéssel történő - megszüntetését és a foglalkoztatásra új, jelen utasítás szerinti munkaszerződés megkötését.
Martonyi János s. k.,
külügyminiszter