Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.30848/2010/3. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (RENDÉSZETI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1994. évi XXXIV. törvény (Rtv.) 13. §, 29. §, 33. §, 92. §] Bíró: Bögös Fruzsina

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Törvényszék K.30848/2010/3.*, Kúria Kfv.38071/2010/4.

***********

Fővárosi Bíróság

27.K.30.848/2010/3.

a magyar köztársaság nevében!

A bíróság a Magyar György és Társai Ügyvédi Iroda (cím eljáró ügyvéd: dr. Magyar Gábor) által képviselt felperes(cím.) ,

dr. Labancz Zsuzsanna Dóra jogi főelőadó által képviselt Budapest Rendőrfőkapitánya(cím.) alperes ellen,

rendészeti ügyben hozott határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított peres eljárásban meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A bíróság a felperes keresetét elutasítja.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy 15 (tizenöt) napon belül fizessen meg az alperesnek 10.000 Ft (tízezer) forint perköltséget.

A tárgyi illetékfeljegyzési jog folytán le nem rótt 20.000 (húszezer) forint kereseti illetéket a felperes az adóhatóság külön felhívására az államnak köteles megfizetni.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s

A felperes 2008. december 21. napján Budapesten a ... bejárata előtt az általa szervezett demonstráción vett részt. A felperes beszédet mondott a körülötte kialakult mintegy 20-30 főnyi tömegnek, illetve "a ..." feliratú szórólapokat osztogatott, amelyeken 6-6 db kis ... volt látható. A felperes segítői egy 250x290 cm mérető lepedőt tartottak kifeszítve, közepén egy 50 cm nagyságú ötágú ...gal, mellette ... nyelvű, a liberalizmust, a fasizmust elutasító szövegek álltak. Egy másik résztvevő pedig egy 120 cm hosszú rúdon 70x100 cm mérető vörös színőzászlót emelt a magasba, amelynek közepét szintén egy ... töltötte ki. Az intézkedő rendőrtiszt tájékoztatta a felperest és társait, hogy tettükkel - önkényuralmi jelkép közszemlére tételével - bűncselekményt valósítanak meg. A felperes ezt tudomásul vette, és mellékesen megjegyezte, hogy 2008. december 17-én a demonstrációról szóló bejelentését megküldte az illetékes rendőrkapitányságnak. Ezután a felperest és társait a rendőrök két alkalommal felszólították a bűncselekmény abbahagyására, miközben videokamerával felvételeket készítettek az eseményről. Végül a "..." szavak előrebocsátásával a négy demonstrálót - igazoltatást és ruházat átvizsgálást követően - előállították a VI. kerületi Rendőrkapitányságra.

A felperes panaszt nyújtott be a foganatosított rendőri intézkedések ellen a Független Rendészeti Panasztestülethez (a továbbiakban: Testület), melyben előadta, hogy az indokolatlan előállítás sértette a szabad véleménynyilvánításhoz és a békés gyülekezéshez való jogát. Az eljáró rendőrrel közölte, hogy 2008. július 17. napján a strasbourgi ítélet kimondta, hogy nem követett el bűncselekményt a vörös csillag használatával, csak politikai véleményét fejtette ki. A felperes panaszában előadta továbbá, hogy a tüntetésnél használt szórólapok elkobzása szintén sértette a szabad véleménynyilvánításhoz való jogát, végül pedig, hogy az előállítás időtartama jogsértő volt, mert az meghaladta a 8 órát, (2008. december 21. napján 16:25 órától, 2008. december 22. 01:00 óráig tartott) és a hosszabbítást nem indokolták.

A Testület 48/2009. (III.4.) számú állásfoglalásában megállapította, hogy a vizsgált ügyben alapjogot sértő intézkedésre nem került sor, illetve az alapjog korlátozása jogszerűen történt, erre tekintettel a felperes panaszát az intézkedést foganatosító szerv vezetőjéhez, jelen esetben a BRFK VI. kerületi Rendőrkapitányság vezetőjéhez tette át.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság VI. kerületi Rendőrkapitányság Kapitányvezetője 2009. május 22. napján kelt, 146-105/12/1/2009.P. számú határozatával - melyet megismételt eljárás során hozott - a felperes panaszát elutasította. Indokolásában hivatkozott arra, hogy a panasz kivizsgálása során megállapításra került, hogy a felperes 2008. december 21. napján a ... üzletközpont bejára előtt az általa szervezett demonstráción vett részt, melyet előzetesen nem jelentett be, valamint a demonstráció eszközeként önkényuralmi jelképet használt és ötágú ...okat tartalmazó szórólapokat osztogatott. A helyszínen megjelenő intézkedő rendőrök az események láttán közölték a felperessel és társaival, hogy ezen jogsértő magatartásukat hagyják abba, melynek az érintettek nem tettek eleget. Ezt követően a felperes és társai 16:25 órakor előállították, a Btk. 269/B. § (1) bekezdés c) pontjába ütköző és aszerint minősülő önkényuralmi jelképek használata vétségének megalapozott gyanúja miatt. Ezen bűncselekmény miatt büntetőeljárás elrendelésére került sor, melynek keretében a felperest és társait gyanúsítottként hallgatták ki. A felperes esetében az előállítás céljának megvalósulása érdekében az Rtv. 33. § (3) bekezdése alapján az előállítás időtartama 4 órával meghosszabbításra került.

Az elsőfokú hatóság hivatkozott az Rtv. 33. § (1) bekezdésére és arra, hogy a Btk. 269/B. §-a büntetni rendeli az önkényuralmi jelképek használatát. A rendőri intézkedés során azonban megalapozott gyanú volt arra nézve, hogy a felperes és társai magatartásukkal bűncselekményt valósítanak meg az ötágú ..., mint önkényuralmi jelkép használatával. Ilyen módon a jelkép használata nem lehet törvényes eszköze a véleménynyilvánításnak. A szórólapok vonatkozásában előadta, hogy annak nem elkobzását, hanem a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény (a továbbiakban: Be.) 151. § (2) bekezdése szerinti lefoglalását rendelte el a hatóság. Az előállítás időtartamát illetően megállapította, hogy az nem volt jogsértően hosszú, mivel az Rtv-ben meghatározott célból került meghosszabbításra 4 órával.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes 2009. november 17. napján kelt, 01000-105-350/12/2009. számú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

Az alperes a határozatának indokolásában hivatkozott az Rtv. 29. § (1) bekezdésére, melynek alapján a felperessel szemben foganatosított igazoltatás jog- és szakszerű volt. Hivatkozott továbbá arra, hogy a felperes cselekménye a Btk. 269/B. § (1) bekezdésébe ütköző önkényuralmi jelképek használata vétség elkövetésének gyanújára utalt, melyre tekintettel a felperes előállítására az Rtv. 33. § (1) bekezdés a) pontja alapján került sor.

Hivatkozott az alperes határozatának indokolásában az Rtv. 31. § (1) bekezdésére és kifejtette, hogy a Testület állásfoglalásával egyetértve kijelenthető, hogy a felperessel szemben foganatosított elfogás, előállítás és ruházatátvizsgálás jog- és szakszerű volt. Az alperes a szórólapok elvitele kapcsán hivatkozott a Be. 151. § (2) bekezdésére és arra, hogy a tiltott önkényuralmi jelképeket ábrázoló szórólapok a felperessel szemben indított büntetőeljárás során bizonyítási eszközként kerültek lefoglalásra, azok elkobzására nem került sor.

A felperes előállításával kapcsolatosan hivatkozott az Rtv. 33. § (3) bekezdésére és előadta, hogy a felperes előállítása ugyan meghaladta a 8 órát, azonban azt kellő időben meghosszabbították, az jogszerűen történt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!