Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2000.11.488 Az ajándékozási szerződés megtámadásának és az ajándék visszakövetelésének együttes érvényesítése esetén előbb a megtámadási igényt kell elbírálni [Ptk. 210. § (1) bek. 236. § (1) és (3) bek., 582. § (3) bek.].

Az önkormányzat felperes az 1994. május 26-án kelt szerződéssel ajándékozás címén a református egyházközség alperes tulajdonába adta a perbeli telekingatlant. A szerződés 3. pontja szerint az ajándékozás református imaház, parókia építése és a hitéletet szolgáló közösségi tér lésítése érdekében történt.

A bíróság jogerős ítéletével a felperes módosított keresetét, amely az ajándék visszakövetelésére és az ajándékozási szerződés részbeni érvénytelenségének megállapítására irányult, elutasította.

A megállapított tényállás szerint a Római úttal közvetlenül határos perbeli ingatlan mögött található az a házas ingatlan, melyben korábban a felperes kezelésében állott lakások vannak, időközben ezeknek a lakásoknak a többsége a bentlakók tulajdonába került. A perben nem álló ingatlanhasználók a perbeli kitaposott úton keresztül közelítették meg a Római útról lakásaikat. Az úttal párhuzamosan található az "út" elnevezésű terület, amely magánszemély tulajdonában áll, és a perben érintett egyik ingatlan javára sem szolgáltat átjárási jogot. A két út között drótfonatos kerítés húzódik, és az ingatlant teljes szélességében a Római úttól egy betonbástyára emelt kerítés választja el.

A felperes számára az 1994. október 12-én elkészült vázrajzból vált ismertté, hogy a természetben meglévő és kitaposott út nem azonos a külön helyrajzi számon jelölt úttal, hanem valójában az odaajándékozott telekingatlan része. Ezt a tévedést az alperes is a felperes értesítése nyomán fedezhette fel.

Az ajándékozás után az alperes a református templom és parókia terveit elkészíttette. A tervek szerint a földszinten helyezkedne el a templom és a lelkészi hivatal, az emeleten pedig négy fürdőszobás lakószoba épülne, kiegészítő helyiségekkel. Az önkormányzat az építési engedélyezési eljárást a jelen per jogerős befejezéséig felfüggesztette.

1995. június 12-én egyeztetés folyt a peres felek között, melyben rögzítették azt a szándékukat, hogy az ingatlanhoz 4 m szélességű bejáratot biztosítanak. A felperes ennek megoldása céljából fenntartotta az 1994. november

3-i képviselő-testületi ülésen hozott határozatát, mely szerint az ingatlan területét nyeles telek kialakításával növelni kell a kitaposott úttal, de erre vonatkozó megállapodás a felek közt nem jött létre, mert az alperes az egész ingatlan tulajdonjogához ragaszkodott, és az ingatlan megközelítése céljából az ajándékozott telek ellentétes oldalán szolgalmi jogot ajánlott fel.

A felperes az 1996. május 21-én előterjesztett és 1997. január 22-én módosított keresetét elsődlegesen az ajándék visszakövetelése iránt terjesztette elő, melyben arra hivatkozott, hogy az alperes részére tervezett épület nem a felperes elképzelése szerinti hitéleti célokat szolgálná, így a beépítéssel a szerződés 3. pontjában rögzített feltevés véglegesen meghiúsulna. Másodlagos kereseti kérelme a Ptk. 210. §-ának (1) és (5) bekezdésére alapítottan a szerződés részleges érvénytelenségének megállapítására irányult.

A jogerős ítélet indokolása szerint ajándék Ptk. 582. §-ának (3) bekezdésére alapított visszakövetelésének két együttes feltétele van: az ajándékozó feltevése, amelyre figyelemmel az ajándékozás történt, és amely nélkül az ajándékozásra nem került volna sor, valamint ennek a feltevésnek a végleges meghiúsulása. A becsatolt engedélyezési tervek szerint a tervezett épületegyüttes földszintje templomból, lelkészi hivatalból és gépkocsitárolóból áll, míg a tetőtérben négy lakószoba, valamint fürdőszobák kerülnének kialakításra. Ez utóbbiak felépítése nem minősíti az épületet vendégházzá, és használatuk valójában a hitéleti célokhoz kapcsolódik, hiszen az egyházközség meghívott vendégeinek és tagjainak elhelyezését célozza. A felperes által hivatkozott tényállás tehát a perben nem valósult meg, az pedig, hogy milyen ki nem mondott reményei vagy negatív elvárásai voltak a felperesnek az építkezéssel kapcsolatban, nem szolgálhat alapul a visszakövetelésre, sőt a jelen esetben még idő előtti is bármely feltevés végleges meghiúsulásáról beszélni.

Minthogy a felperes a szerződést tévedés címén is megtámadta, a bíróságnak az érdemi vizsgálatot megelőzően abban a kérdésben kellett állást foglalnia, hogy a felperes megtámadási jogát kellő határidőben érvényesítette-e. Ezzel kapcsolatban a jogerős ítélet utalt a Ptk. 236. §-ának (1) bekezdésére és arra, hogy a felperes tévedését legkésőbb 1994. október 12-én a vázrajzból felismerhette, kötelezettsége tehát az volt, hogy az alpereshez intézett nyilatkozatában kifejezésre juttassa a szerződés megtámadását. A másodfokú bíróság álláspontja szerint a felperes a megtámadás joghatásának kiváltására alkalmas nyilatkozatot nem tett, az a szóbeli közlés ugyanis, amellyel a felperes testületi ülésén jelen lévő alperesi képviselővel a tárgyalásra vonatkozó határozatot közölték, ilyen jognyilatkozatnak nem tekinthető. Ezzel összefüggésben kiemelte, hogy a Ptk. 236. §-ának (3) bekezdése az elévülés nyugvásának szabályait a megtámadási határidőre megfelelő módon rendeli alkalmazni. A felek közti tárgyalásoknak azonban csak annyiban van jelentősége, hogy a Ptk. 236. §-ának (1) bekezdése szerinti, bíróság előtti haladéktalan igényérvényesítést abban az esetben nem lehet elmulasztottnak tekinteni, ha az ellenérdekű fél nem elutasítással válaszol, és a felek egyeztetése hosz-

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!