Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Budapest Környéki Törvényszék M.70174/2020/12. számú határozata munkabér megfizetése tárgyában. [1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 42. § (2) bek.] Bírók: Krátky Ákos, Palásti Ferenc, Pamuk Etelka Mária

A Budapest Környéki Törvényszék Munkaügyi Kollégiuma Nagy-Kozák és Pátzay Ügyvédi Iroda (cím8, ügyintéző: dr. Nagy Gábor ügyvéd) által képviselt Felperes1 (Cím2 szám) felperesnek - dr. Lakner Krisztina ügyvéd cím9 által képviselt Alperes1 (Cím1) alperes ellen munkabér megfizetése iránt indított peres eljárásában meghozta a következő

ítéletet:

A törvényszék a felperes keresetét elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 (tizenöt) napon belül fizessen meg az alperes részére 82.000,- (nyolcvankettőezer) forint perköltséget.

A meg nem fizetett 38.767,- (harmincnyolcezer-hétszázhatvanhét) forint eljárási illeték az állam terhén marad.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 (tizenöt) napon belül a Fővárosi Ítélőtáblának címzett, de jelen bíróságon elektronikus úton előterjesztendő fellebbezésnek van helye.

A bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, kivéve, ha a felek bármelyike tárgyalás tartását kéri, a bíróság azt indokoltnak tartja, vagy tárgyaláson foganatosítható bizonyítást kell lefolytatni. A fellebbező félnek a tárgyalás tartására irányuló kérelmét a fellebbezésében kell előterjesztenie. A fellebbező fél ellenfele a fellebbezés kézbesítésétől számított tizenöt napon belül tárgyalás tartását kérheti.

Indokolás:

A bíróság az eljárás adatai alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A peres felek 2008. február 6. napján munkaviszonyt létesítettek. A felperes 2019. április 4. napján az alperes részére írásbeli kérelmet terjesztett elő, melyben a munkaviszonya 2019. április 30. napjával történő megszüntetését kérte. Azon áruház HR vezetője, ahol a felperes dolgozott a felperes írásbeli kérelmére április 4. napján rájegyezte, hogy "Átvettem. Utolsó munkaviszonyban töltött nap 2019. ápr. 30." és a papírt aláírásával látta el. A személyzeti vezető április 30-dikán megbeszélte a felperessel, hogy miután a felperes a munkájával végzett az irodában felkeresi a személyzetis kollegát. A felperes munkavégzését követően a HR irodában megjelent. A személyzeti vezető közös megegyezéses megállapodás tervezetet készített el, melyhez egy másik munkavállaló munkaviszonyát megszüntető közös megegyezéses megállapodást használt mintaként. A személyzeti vezető figyelmetlenül járt el, melynek eredményeként a felperes munkaviszonyát megszüntetni hivatott közös megegyezéses megállapodás tervezetében - annak 2. pontjában - az átdolgozandó közös megegyezéses megállapodásból benne maradt az a rész, hogy a munkáltató az utolsó munkában töltött naptól számított 5 napon belül átutalással 1.292.238,- forint megállapodási díjat is megfizet a munkavállaló részére.

Miután a személyzeti vezető a közös megegyezéses megállapodás tervezetet elkészítette, azt kinyomtatta, odaadta a felperesnek és megkérte őt, hogy olvassa el, majd írja alá. A felperes a megállapodás tervezetet elolvasta, majd aláírta. Ezt követően a személyzeti vezető a felperes által aláírt közös megegyezéses megállapodás tervezetet átvitte a szomszédos irodában dolgozó áruházi HR vezető részére, aki azt ugyancsak aláírta. Majd a személyzeti vezető visszavitte a felpereshez az áruház HR vezetője által aláírt közös megegyezéses megállapodást, annak egy példányát átadta részére, majd elkészítette az úgynevezett leszerelési lapot, amely okirat többek között azt tartalmazta, hogy a munkavállaló milyen eszközöket adott vissza a munkáltató részére, szabadság-megváltás, útiköltség térítés, végkielégítés, felmondási időre járó díjazás és megállapodási díj jogcímén a munkáltató milyen összeg megfizetésére köteles. A személyzeti vezető a felperes leszerelési lapját kitöltötte, aláírta, majd odaadta a felperesnek, hogy olvassa el és írja alá. A felperes a leszerelési lapot átolvasta, majd aláírásával ellátta. A leszerelési lap tanúsága szerint az alperes 10 nap szabadság-megváltás, valamint 2.700,- forint gépjármű útiköltség térítés megfizetésére köteles, a "megállapodási díj" rovat üres volt.

A felperes 2019. június első napjaiban elektronikus levelet küldött az alperesnek, melyben sérelmezte, hogy a közös megegyezéses megállapodás 2. pontjában szereplő összeget nem kapta meg. Ezt követően a személyzeti vezető a június 6. napján kelt levelében tájékoztatta a felpertest, hogy a 2019. április 30. napján kelt közös megegyezéses megállapodás 2. pontjában megjelölt megállapodási díj összege tévesen, adminisztrációs hibából eredően került feltüntetésre, és az ezzel okozott kellemetlenségért elnézést kért. Ezt követően a felperes jogi képviselője útján fordult az alpereshez, kérve a közös megegyezéses megállapodásban szereplő 1.292.238,- forint megfizetését. Az áruház HR vezetője július 8. napján kelt levelében tájékoztatta a felperes jogi képviselőjét, hogy a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésére azért került sor, mert a 30 napos felmondási időt a munkavállaló nem kívánta letölteni, megállapodási díjról a felek között szó sem esett, így arról megegyezés sem született, a közös megegyezéses megállapodás 2. pontjában megjelölt megállapodási díj tévesen, adminisztrációs hibából eredően került feltüntetésre, ezért az fizetési kötelezettséget a munkáltató számára nem keletkeztet.

Ezt követően a felperes fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmet terjesztett elő közjegyzőnél, aki a fizetési meghagyást kibocsátotta. A fizetési meghagyással szemben az alperes ellentmondással élt, így az eljárás perré alakult.

A felperes keresetében elmaradt munkabér jogcímén 1.292.238,- forint és 2019. április 30. napjától járó késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest perköltségben történő marasztalás mellett. Hivatkozása szerint a munkaviszonyát megszüntető közös megegyezéses megállapodásban a munkáltató 1.292.238,-forint összegű megállapodási díj felperes részére történő megfizetését vállalta, amelynek a közös megegyezéses megállapodásban rögzített határidőben nem tett eleget. A közös megegyezéses megállapodás megkötésére kifejezetten az alperes általi fizetési kötelezettség vállalására tekintettel jött létre. Több mint 10 évig dolgozott folyamatosan az alperesnél, a megállapodási díj arányos és igazolható. A közös megegyezéses megállapodást az alperes készítette és annak összegszerűségét is az alperes dolgozta ki. A 2019. április 30-diki megállapodásban foglaltaktól egyoldalúan nem állhat el, az abban vállalt megállapodási díj megfizetésére köteles. Április 4. napján kelt nyilatkozatában csak a munkaviszony megszüntetésére vonatkozó igény került rögzítésre, mely nyilatkozatot az alperes csupán tudomásul vett. Az április 30-diki időponthoz nem ragaszkodott, az időpont meghatározásában az motiválta, hogy a hónap végére a munkaviszonyát felmondhassa. A ledolgozott 10 év után járó 3 havi végkielégítés alapján legalább 5 havi távolléti díjnak megfelelő megállapodási díjjal kalkulált. Az alperes multinacionális vállalat, adminisztrációs hibára történő hivatkozása nem foghat helyt. Amennyiben adminisztratív hiba miatt került a megállapodási díj a megállapodásban rögzítésre, úgy az alperes munkavállalói a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségüket megszegték, ez azonban az igénye jogalapját semmi esetre sem érintheti. A munkajogban járatlan, amennyiben valóban adminisztrációs hiba történt, a jogi felelősség az alperesi társaságot illeti. Április 30-dikán nem tanúsított tiszteségtelen magatartást, a személyzeti vezető által részére átadott iratokat alaposan áttanulmányozta, azokat aláírta, miután a személyzeti vezető a megállapodás kettő példányát az áruház HR vezetőjének átvitte aláírás és lepecsételés végett. Érvényes és egyben kikényszeríthető megállapodást kötött, a megállapodásból egyértelmű jogok és kötelezettségek származtak mind a munkáltatóra, mind a munkavállalóra.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!