A Gazdasági Versenyhivatal 168/1998/78 számú határozata fogyasztómegtévesztés tárgyában. Eljárás alá vont: MBI Nemzetközi Marketing Tanácsadó és Biztosításközvetítő Kft., AXA-Colonia Biztosító Rt.
Vj-168/1998/78
Vj-168/1998/78
A Gazdasági Versenyhivatal a dr. Fekete Zsolt (1124 Budapest, Sashegyi út 9.) ügyvéd és Littasy Ákos ügyvezető igazgató (1125 Budapest, Galgóczi ut 23.) által képviselt MBI Nemzetközi Marketing Tanácsadó és Biztosításközvetítő Kft. I. rendű és
a dr. Oroszlán Zsuzsa (1152 Budapest, Petőfi S. u. 11.) ügyvéd által képviselt AXA-Colonia Biztosító Rt. II. rendű eljárás alá vont vállalkozás (1134 Budapest, Róbert Károly krt. 76-78.) ellen fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolása miatt indult eljárásban - tárgyaláson - meghozta az alábbi
határozatot
A Versenytanács megállapítja, hogy az eljárás alá vont vállalkozások a fogyasztói döntés tisztességtelen befolyásolására alkalmas magatartást tanúsítottak azzal, hogy
- biztos - életbiztosítás fedezete melletti - lakáshitelhez jutás lehetőségét,
- többszörös állami támogatást és átlagon felüli hozamot ígértek a fogyasztóknak,
- továbbá azzal, hogy 1998. február 23-tól nem tájékoztatták a fogyasztókat a hitelhezjutás általuk ismert feltételeiről.
Kötelezi az eljárás alá vont vállalkozásokat, hogy fizessenek meg 30 napon belül a Gazdasági Versenyhivatal 10032000-01037557. sz. bírságbevételi számla javára 3.000.000 - 3.000.000 (azaz hárommillió- hárommillió) Ft versenyfelügyeleti bírságot.
A határozat felülvizsgálatát, annak kézbesítésétől számított 30 napon belül a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtható, de a Fővárosi Bírósághoz címzett keresettel lehet kérni.
A keresetnek a bírság megfizetésére halasztó hatálya van.
Indoklás
A Gazdasági Versenyhivatal az 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 70. § (1) bekezdése alapján hivatalból indított vizsgálatot annak megállapítására, hogy az eljárás alá vont vállalkozások a II. rendű eljárás alá vont vállalkozás "Lépcsőzetes szolgáltatású életbiztosítás" elnevezésű módozata értékesítése során a fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolásának tilalmába ütköző tájékoztató magatartást tanúsítottak-e.
A Versenytanács az ügyfelek előadása, a vizsgálati jelentés ténymegállapításai és a beszerzett iratok alapján az alábbi tényállást állapította meg:
Az életbiztosítási termékek magyarországi piacán, hol 15 vállalkozás van jelen, két biztosító rendelkezik jelentősebb, kb. 18 illetve 39 %-os, míg egy biztosító kb. 10 %-os piaci részesedéssel az 1997. évi adatok alapján. A további biztosítók - így a II. rendű eljárás alá vont vállalkozás is - 10 % alatti részesedéssel van jelen a piacon, melyet az éles piaci verseny jellemez.
I.
Az Állami Biztosításfelügyelet 279/1996-os számú határozatával "Lépcsőzetes szolgáltatású életbiztosítás" elnevezésű módozat terjesztését engedélyezte a II.r. eljárás alá vont vállalkozásnak.
Az 1996. őszén indult értékesítés érdekében a II. rendű eljárás alá vont vállalkozás (továbbiakban: Biztosító) az I. rendű eljárás alá vont vállalkozással kötött ügynöki megállapodást az életbiztosítások közvetítésére (46/2 irat). A szerződés szerint a Biztosító kötelezettséget vállalt arra, hogy az ügynököt a terjesztéshez szükséges valamennyi anyaggal ellátja. A megállapodás értelmében a szerződéses partnereknek jogukban állt saját költségükre reklámanyagot készíteni és terjeszteni úgy, hogy egyben kötelezettséget vállaltak arra, hogy a reklámanyagok tartalmát egymással minden esetben egyeztetik. Az I. rendű eljárás alá vont vállalkozás a szerződés szerint tanácsadásra és az előadásra vonatkozó szakértői szisztémákat kapott a Biztosítótól.
Az ügynökök az együttműködési megállapodás alapján keresték meg e fogyasztókat és a fogyasztói tájékoztatások tekintetében köztük teljes egyeztetés volt (76. és 78. számú jkv-i nyilatkozat).
II.
A termék piaci bevezetése érdekében - mely közvetlenül az I. rendű eljárás alá vont vállalkozás feladatát képezte - a vállalkozás 27 ezer prospektust rendelt 1998. július 23-ával bezárólag, kb. 2,5 millió forintos költséggel.
Az üzletkötők, a termék ajánlása során a prospektust adták át az országosan terjesztett termék potenciális fogyasztóinak úgy, hogy egyben a prospektusban lévő adatokon túl a fogyasztókat a "Colonia-MBI finanszírozási terv" elnevezésű beszélgetés-vázlat alapján szóban is tájékoztatták. A fogyasztók fenti tájékoztatás alapján a terméket, mint finanszírozási programot illetve életbiztosítással kombinált lakásfinanszírozási program -ot ismerték meg.
A prospektus illetve a beszélgetés-vázlat jelenleg is alapját képezi az értékesítésnek, melynek alapján 1998. december 15-ig kb. 9900 db szerződési ajánlatot tettek a fogyasztók.
III.
- A mindkét eljárás alá vont vállalkozás nevét megjelenítő prospektus (18/2) első oldala a terméket, mint "MBI exkluzív termék"-et mutatta be azzal a figyelemfelhívó közléssel, hogy finanszírozási program kerül értékesítésre többszörös állami támogatással .
A prospektus azt követően, hogy felhívta a figyelmet az utóbbi időben csökkenő tendenciájú lakásépítések számára, azon kérdést követően, hogy van-e ma lehetőség az albérlet kellemetlenségeitől, illetve a félig kész ház nyomasztó terheitől egy csapásra megválni, azt a választ fogalmazta meg kiemelt betűvel, hogy "a jövő mostantól tervezhetővé válik. Ön gyorsan és biztosan juthat önálló otthonhoz" (2. oldal).
A fogyasztó a prospektusból azt tudhatta meg, hogy a Biztosító vezette be elsőként Magyarországon azt a finanszírozási programot, melynek külföldi sikere egyben a magyarországi siker biztosítéka.
A finanszírozási program speciális előnyei között a prospektus nevesítette (4. oldal) az egyszerű lebonyolítás ígéretével azt, hogy célirányos takarékoskodás mellett már 5 év után kedvező lakásépítési hitelhez lehet jutni. Közölte, hogy a tőkeerő, hozzáértés, megbízhatóság garantálja a befizetett díjak optimális befektetését és az átlagon felüli hozamot .
Az eljárás alá vont vállalkozások által ajánlott programot "kidolgozott finanszírozási program"-ként mutatta be azzal, hogy a fogyasztó olyan lakásépítési kölcsönhöz juthat, melynek fedezete az életbiztosítás , és mint ilyen egyedüli előnyöket rejt magában azáltal, hogy hosszú évek takarékoskodása helyett a fogyasztó már öt év után önálló otthonhoz juthat. A magyar piacon újdonságnak nevesített termék működését egy ábra illusztrálta, mely a lehetséges adómegtakarítások alatt az állami lakásépítési támogatást és az életbiztosítási díj adókedvezményt is említette (5. oldal).
A prospektus azon ígérettel, hogy a fogyasztó nyugodtan bízhat a jövőben, választási lehetőséget kínált fel avonatkozásban, hogy házhoz, lakáshoz akar e jutni, vagy pedig a hosszú távú takarékoskodást választja a biztosítási összeg révén. Megfogalmazódott továbbá, hogy az adókedvezmények igénybevételével állami támogatásban is részesülhet a megrendelő (6. oldal).
- Az I. rendű eljárás alá vont vállalkozás ügynökei - kik országosan terjesztették a terméket - a prospektussal egybehangzóan egyedülálló , első rangú termékként mutatták be az életbiztosítást azzal, hogy a termék révén a fogyasztó elérheti fő célját, vagyis azt, hogy 5 év múlva saját lakása, háza legyen.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!