34/1996. (XII. 29.) BM rendelet
a tűzoltósági célokat szolgáló ingatlanok, tűzvédelmi berendezések, szakfelszerelések rendeltetéstől eltérő használatának szabályairól
A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény 47. §-a (2) bekezdésének p) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. § (1) E rendelet hatálya a hivatásos állami, hivatásos önkormányzati, az önkéntes és a létesítményi tűzoltóság (a továbbiakban együtt: tűzoltóság) tulajdonában, használatában vagy kezelésében levő ingatlanokra, tűzvédelmi berendezésekre, híradó (hírközlő) eszközökre, szakfelszerelésekre és gépjárművekre terjed ki.
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a tűzoltóság tulajdonában, használatában vagy kezelésében lévő, kizárólag üdülési, sport, illetőleg kulturális célokat szolgáló ingatlanokra, ingatlanrészekre.
(3) E rendelet szempontjából rendeltetéstől eltérő célú használatnak minősül, ha az (1) bekezdésben megjelölt ingatlant nem a tűzoltóság elhelyezésére, a tűzvédelmi berendezést, illetőleg szakfelszerelést nem tűzmegelőzési, tűzoltási, műszaki mentési, katasztrófa-elhárítási tevékenységhez, illetőleg az ezekkel kapcsolatos felkészítésre, készenlétre, továbbá rendeltetésszerű működéshez szükséges karbantartásra, javításra és felújításra használják.
2. § (1) A tűzoltóság tulajdonában, használatában vagy kezelésében levő ingatlant vagy annak meghatározott részét csak akkor lehet a rendeltetésétől eltérő célra használni, ha az a folyamatos szolgálatellátást nem akadályozza, és a hivatásos tűzoltóság személyi állományának elhelyezése a BM Elhelyezési Szabályzatban foglaltaknak megfelelően biztosított. Ez a rendelet nem érinti a külön jogszabályban meghatározott azon rendelkezést, amely a rendeltetéstől tartósan eltérő használatot hatósági engedélyhez köti.
(2) Tűzvédelmi berendezéseket és híradó (hírközlő) eszközöket csak akkor lehet rendeltetésüktől eltérő célra használni, ha az a tűzoltóság folyamatos működését, riaszthatóságát és hírforgalmazását nem akadályozza.
(3)[1] A készenlétben tartott tűzoltó gépjárműveket és szakfelszereléseket csak akkor lehet rendeltetésüktől eltérő célra használni, ha azok folyamatosan riaszthatók, illetőleg az eltérő célra használt gépjárművek és szakfelszerelések a tűzoltóság elsődleges működési körzetét nem hagyják el.
3. § (1) Tűzvédelmi berendezést, tűzoltó gépjárművet és szakfelszerelést csak a kezelőszemélyzettel együtt - műszaki és munkavédelmi feltételeknek megfelelő állapotban - lehet rendeltetésétől eltérő célra használatba adni.
(2) A 2. § (2) és (3) bekezdésében meghatározottak eltérő célú használatáról - az igénybevétel időpontjának, várható időtartamának és az igénybe vett szakfelszerelés riaszthatóságának meghatározásával - előzetesen tájékoztatni kell az illetékes megyei, a fővárosban a fővárosi tűzoltó-parancsnokság ügyeletét.
(3) A rendeltetéstől eltérő célú használatot - írásos kérelemre - az illetékes önkormányzati, önkéntes vagy létesítményi tűzoltóparancsnok engedélyezi a tűzoltóság fenntartójának felhatalmazása alapján. Az igénybevétel feltételeit a tűzoltóság és az igénybe vevő között írásban megkötött szerződésben kell meghatározni. A szerződésnek tartalmaznia kell az igénybevételért fizetendő használati díjat.
(4) A térítés ellenében történő igénybevétel minimális használati díját az illetékes tűzoltóparancsnok az amortizációs, a fenntartási és az energiaköltségek, valamint a kezelő személyzet időarányos illetményének és járulékainak, továbbá a jogszabályban meghatározott általános forgalmi adó figyelembevételével állapíthatja meg.
(5) A rendeltetéstől eltérő célú igénybevételt - ha azt a szolgálati érdek szükségessé teszi - az illetékes megyei, a fővárosban a fővárosi tűzoltó-parancsnokság ügyeletének, illetőleg az engedélyező parancsnok utasítására azonnal be kell fejezni, vagy fel kell függeszteni.
4. § Az igénybe vevő az általa igénybe vett ingatlanban (ingatlanrészben), tűzvédelmi berendezésben, szakfelszerelésben bekövetkezett kárért a Ptk. szabályai szerint kártérítési felelősséggel tartozik.
5. § A tűzoltóság fenntartója e rendeletben foglaltakon túl további feltételeket is meghatározhat.
6. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 32/2009. (XI. 30.) ÖM rendelet 19. §-a. Hatályos 2009.12.01.