Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40376/2012/4. számú határozata taggyűlési határozat hatályon kívül helyezése tárgyában. [2006. évi IV. törvény (Gt.) 45. §, 154. §, 155. §, 156. §] Bírók: Molnár József, Rózsa Éva, Rutkai Éva

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék G.41724/2011/7., *Fővárosi Ítélőtábla Gf.40376/2012/4.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla

16.Gf.40.376/2012/4.

A Fővárosi Ítélőtábla a Nagy-György Anita Ügyvédi Iroda (............) által képviselt ................(.................) felperesnek az Istvánfi és Tekler Ügyvédi Iroda (................) által képviselt ................(....................) alperes ellen taggyűlési határozat hatályon kívül helyezése iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2012. április 4-én kelt 11.G.41.724/2011/7. számú ítélete ellen a felperes által benyújtott fellebbezés folytán - nyilvános tárgyaláson - meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét - a perköltségre is kiterjedően - megváltoztatja, és az alperes 1/2011. 08. 23. számú taggyűlési határozatát hatályon kívül helyezi.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 115.000 (száztizenötezer) forint első- és másodfokú együttes perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

A fellebbezés elbírálása szempontjából releváns tényállás szerint az alperest 2010. augusztus 23-án jegyezték be a cégjegyzékbe, a felperes pedig a 2011. május 16-án kelt létesítő okirat alapján 2011. május 19. napján került bejegyzésre.

Az alperesnek alapításkor tagja volt a ............, a ............, és a .............

A felperes 2011. május 19-én vált az alperes tagjává 1.000.000 forint névértékű üzletrésszel, melyet a ..............szerzett meg, s mely 100 szavazatot képviselt.

Alperes 2011. május 19. napján tartott, még az eredeti tagi összetétellel (................) taggyűlést. A 4/2011.05.19. számú határozattal 200 "igen" és 100 "nem" szavazattal döntés született a jegyzett tőke 3.000.000 forintról 21.000.000 forintra történő emeléséről. Határozatban rögzítették, a tagoknak a Gt. 155.§ (3) bekezdése alapján a tőkeemelés elhatározásától számított 15 napon belül elsőbbségi joguk van arra, hogy a tőkeemelésben részt vegyenek, ha a tag nem él a megadott határidőn belül elsőbbségi jogával, helyette további 15 napon belül a többi tag gyakorolhatja az elsőbbségi jogot.

Az alperes ezen 4/2011.05.19. számú határozatát a Gt.-ben írt jogvesztő 90 napos határidőn belül senki nem támadta meg bíróság előtt, nem kérték annak bírósági felülvizsgálatát.

A felperes 2011. június 2. napján kelt levelében - annak első bekezdésében - úgy nyilatkozott, elsőbbségi jogát gyakorolni kívánja a törzstőkeemelés során törzsbetéte arányában, emellett az okirat további részében közölte, hogy a nyilatkozatot alapvetően a társaság részletes vagyoni helyzete teljes ismerete hiányában tette meg, javaslatot tett a törzstőke emelés elhalasztására a tagok közötti együttműködés feltételeinek kialakítása céljából.

A felperes levelét az alperes ügyvezetője 2011. június 3. napján átvette.

Alperes ügyvezetője 2011. június 6-án a tőkeemelés cégbejegyzése céljából nyilatkozatot állított ki arról, annál két tag gyakorolta elsőbbségi jogát, felperes azzal nem élt.

2011. augusztus 23. napján az alperes taggyűlést tartott, ahol a leadható összes 300 szavazatból a jelenlévő felperes jogi képviselője 100 szavazattal, a ...........tag képviseletében ............100, és a ............ képviseletében ..............ügyvezető 100 szavazattal rendelkezett.

A jegyzőkönyv rögzítette, hogy a társaság 4/2011.05.19 számú, törzstőke emelést elhatározó taggyűlési határozata alapján a tagok közül az elsőbbségi jogát csupán a ............és a ............ gyakorolta és fejenként 6.000.000 forint pénzbeli hozzájárulást törzstőkeemelés jogcímén készpénzben teljesítettek a társaság pénztárába. A társaság harmadik tagja - a jelen per felperese - elsőbbségi jogával nem élt, így helyette a másik két tag gyakorolta a törzstőkeemelésből eredő elsőbbségi jogát és fejenként további 3.000.000 forint pénzbeli hozzájárulást teljesítettek a társaságnak.

A felperes jogi képviselője kijelentette, hogy a tőkeemelés megtörténtét és módját kifogásolja, az ezzel kapcsolatos jogi lépéseket megtették.

Ezt követően a taggyűlés meghozta az 1/2011.08.23. számú határozatát, mely szerint:

"A taggyűlés a ..................és a .............tagok "igen" szavazatával, valamint az ............. tag "nem" szavazatával úgy határoznak, hogy a társaság 2011. május 19-én elhatározott 18.000.000 forint összeggel, azaz 21.000.000 forintra történő törzstőke emelése oly módon valósult meg, hogy a ..............és a ............fejenként 9.000.000 forint törzstőkeemelést valósított meg, így a társaság tulajdoni arányai annak megfelelően módosultak. Felperes törzsbetétje 1.000.000 forint, a másik két tag törzsbetétje fejenként 10.000.000 forint."

A felperes 2011. szeptember 22-én nyújtott be keresetet az elsőfokú bírósághoz. Az alperes 2011. augusztus 23. napján tartott taggyűlése 1/2011.08.23. számú határozatának hatályon kívül helyezését kérte. Egyebek mellett előadta, a Gt. 156.§ (3) bekezdésének rendelkezését sérti a 2011. május 19-i taggyűlés 4/2011.05.19. számú határozata, mivel az nem tartalmazza a vagyoni hozzájárulás szolgáltatásának idejét, így nem lehet jogszerű a 2011. augusztus 23. napján hozott határozat sem, mivel az az előző határozatra utal, és azt kívánja végrehajtani. Ugyan a 2011. június 2-án kelt levelében bejelentette az ügyvezetés felé, hogy a tőkeemelésben részt kíván venni és gyakorolni kívánja elsőbbségi jogát, a levelet az alperes ügyvezetője átvette, ennek ellenére ő 2011. június 6. napján úgy nyilatkozott, hogy a felperes nem kíván élni elsőbbségi jogával, és ezen nyilatkozata csatolásra került a tőkeemelés bejegyzési kérelméhez.

Állította, bejelentett szándéka ellenére nem vehetett részt a tőkeemelésben, így tulajdonosi részesedése 4,76%-ra csökkent. A tőkeemelés során két taggyűlési határozatot kellett volna hozni a Gt. 156.§ (3) és (4) bekezdésének rendelkezései szerint, de az alperes nem így járt el. Az alperesnek teljes egészében meg kellett volna ismételnie a törzstőke felemelésére vonatkozó eljárást, és az első, erre vonatkozó taggyűlési határozatában meg kellett volna állapítani a Gt. által előírt tartalmi elemeket, a törzstőke felemelésének módját és idejét. Nem szabályszerű a törzstőkeemelés 18.000.000 forint összegű befizetése a pénztárba, mivel a vonatkozó jogszabályok szerint a házipénztárban csak 500.000 forint készpénz lehet. Az alperes által hozott támadott határozat nem érdemi határozat, az nem alkalmas a törvényi előírások pótlására, az csak ténymegállapítást tartalmaz. Jogszerűtlenül történt a törzstőkeemelés, ezért a határozat ezzel ellentétes megállapítása jogellenes.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Előadta, az augusztusi taggyűlést nem a májusi taggyűlés hiányosságainak pótlására hívta össze, hanem azért, hogy a Gt.-nek megfelelően meglegyen a törzstőke emeléshez szükséges második taggyűlés is. Ezért az augusztusi taggyűlés jegyzőkönyvének és határozatának nem azon Gt. szabályainak kell megfelelnie, ami a törzstőke emelésre vonatkozó első taggyűlésre vonatkozik. A májusi taggyűlés határozatainak szabályszerűségét a bíróság a jelen perben nem vizsgálhatja, mivel eltelt a jogvesztő perindítási határidő. Mivel a cégbíróság időközben a 15. sz. végzésével már a felemelt törzstőkét bejegyezte a cégjegyzékbe, így az augusztusi taggyűlés jegyzőkönyvét már be sem nyújtotta a társaság a cégbíróságnak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!